Lefkoşa kabinesi mi?

Eskiden ağırlık genelde Gazimağusa’da olurdu. Ama son dörtlü koalisyon hükümeti gibi yeni kurulan UBP-HP koalisyon hükümeti de Lefkoşa ağırlıklı bir hükümet oldu. Kabinede geçen dönem 2 kadın bakan var iken bu sayı bu dönem tek bakana düştü.

Eskiden ağırlık genelde Gazimağusa’da olurdu. Ama son dörtlü koalisyon hükümeti gibi yeni kurulan UBP-HP koalisyon hükümeti de Lefkoşa ağırlıklı bir hükümet oldu.
Kabinede geçen dönem 2 kadın bakan var iken bu sayı bu dönem tek bakana düştü.

UBP - HP koalisyonunda, yeni kabinenin yaş ortalamaları 53 olarak hesaplanırken kabinenin “tecrübeli” isimlerin ağırlığı dikkat çekti. Yeni kabinenin yaş ortalaması 53.Ulusal Birlik Partisi’ne mensup bakanların tümü 50 yaşın üzerinde. Toplamda 3 bakanlığı elinde tutan Halkın Partisi’nde ise, yaşlar 45 ile 38 arasına değişiyor.
İlk kez bakanlık görevinde bulunacak olan isimler Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli ile Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Tarım Bakanı Dursun Oğuz oldu.

Yeni hükümet, Kıbrıs Türk halkının devlet olgusuna kavuştuğu Kıbrıs Türk Federe Devleti dönemiyle birlikte, 41’inci hükümet sıfatını taşıyor. UBP Genel Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili 59 yaşındaki Ersin Tatar, KKTC’nin ilanından sonraki sürede görev yapan 13’üncü başbakan oldu.

Girne’den 1, İskele’den 1, Güzelyurt’tan 1 bakanın olduğu kabinede 2 Gazimağusa ve 5 Lefkoşa’dan bakan yer alıyor. Yani kabinenin yarısı Lefkoşalı.


Bu haber 7906 defa okunmuştur

:

:

:

: