Huawei kan kaybediyor

ABD ve Çin arasında ki ticaret savaşları kızışmaya başladı . Son hamle ABD tarafından geldi .

ABD ve Çin arasında ki ticaret savaşları kızışmaya başladı . Son hamle ABD tarafından geldi . Huawei yi hedef alan adım Google tarafından atıldı. Google iş birliğini askıya aldı . Bünün peşine Microsoft da bir adım attı . Dün online satış listesinde bulunan huawei dizüstü bilgisayarları satıştan kaldırdı. Eğer Microsoft un internet sitesinde arama yaparsanız maalesef istediğiniz sayfaya ulaşamıyor ibaresi çıkıyor.

Huawei telefon ve bilgisayar alanında devrim yapma yolunda gidiyordu . Bu atılan adım şirketin hisse ve satışlarını etkileyeceğe benziyor . Tüketiciler tedirgin . Huawei en son Apple pro mac ürününe rakip olarak matebook ürününü çıkarmıştı. Microsoft satış mağazasında satışa çıkmıştı . Fiyatlarını incelediğimizde Apple dan farkı olmadığı aşikardı. 1600 Euro ve 1900 Euro arasında fiyatlardan satılmaktaydı.
Microsoft dan gelen bu adım huawei ye 90 günlük verilen ek süreden sonra oldu. Microsoft un attığı bu adım şirkete darbe vuracağı aşikar . Zaten Google dan gelen android işlemcinin güncelleme olayının askıya alınması tüketiciler de panik yarattı. Bunlar da hali hazırda satılacak huawei ürünlerini bütünüyle etkileyecektir.
Huawei ye yapılan manevralar yeni değil. Derinlere girelim neydi konu ?

Olaylar kasım 2016 ya kadar uzanıyordu . İnterpol başkanının görev süresi 2020 de
dolacaktı. Fransa dan Çin e hareket etti . Başkan'dan bir süre haber alınamadı . Hatırlayın haberleri, kendisinin kaçırıldığı iddiaları gündeme geldi . Peşine Çin den açıklama geldi. İnterpol Başkanı tutuklanmıştı. ABD de buna binaen bir adım attı . Çok konuşulacak bir adımdı. ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping, Arjantin'deki G20 zirvesinde bir araya geldiklerinde Kanada polisi de Huawei'nin CFO'su Meng Wanzhou'yu tutukluyordu. Bu da olayları perçinleyen bir gelişmeydi . CIA devreye girmiş. Gizli operasyon Çin e karşılık olarak yapılıyordu. Huawei ye operasyon yapılıyordu . Huawei nin Sahibinin kızı tutuklanıyordu . Göz dağı veriliyordu ... sadece bunlar mı oldu ? Hayır ! ABD nin operasyon kanalında AB yi dizayn etme görevinde olan Steve Bannon devreye girdi. Çin'li iş adamlarını kaçırarak , Çin hakkında gizli bilgileri deşifre etti. İşte buradan Çin in bütün zayıf noktaları deşifre edildi. Bugüne gelindi . Para üzerinden ticaret savaşları tetiklendi. İşte bugün Google ve microsoft tarafından atılan adımlar , huawei yi tarihin tozlu sayfalarına itmek için atılmış adımdır. Avrupa da yok olması için Çin e atılmış büyük gol olarak görülebilir. ABD her alan da Çin hükümetine karşı dik durmaya devam ediyor . Çin bunun karşısında sessiz kalamaz . Kalırsa tarih bunu yazar !

Çin e karşı atılan adımları ABD açısından değerlendirildiğinde , ABD nin yapması gerekenler olarak görülebilir . İşte bu çatışma, ticaret savaşları adına ne derseniz deyin bu ortamda olanlar arada ki beraber etkileyenleri etkileyecektir . S400 krizi de bu yörüngede değerlendirilirse sonuçları başka olacaktır.

Geçtiğimiz gün ABD başkanı Trump ın s400 konusunda Türkiye ye süre tanıması Türkiye de ekonomik dengeleri sarsmaya yetti. Bizim de üzerimize gelecekler .
S400 meselesinden ,Suriye meselesinden ,doğu Akdeniz meselesinden , terör sorunuyla daha bir çok şeyi yazar söylerim size ama durmayacaklar ! Türkiye nin avrasya yörüngesinde izlediği politikalar sürdüğü sürece üzerimize gelecekler . ABD, Türkiye nin kendine biat etmesini istiyor . Kendi politikasını izlemesini istemiyor . Biz varsak sende varsın demeye getiriyor.

15 Temmuz darbe girişimi Türkiye açısından abd ilişkilerinin koptuğu noktadır. O günden bugüne durumlara bakın ! Neler değişti göreceksiniz ...

Türkiye , İran , Venezuela, Rusya , Hindistan , Pakistan vs vs kime bakarsanız bakın Çin ile yürüyenler hedefte . Baskı ile ekonomi ile siyaset ile . Her alanda etki altına alınmak isteniyor . Amaç Çin i kendi içinde kapatmak , Çin i ABD yörüngesine oturtmaktır. Çin de boş durmayacaktır . Dikkat edin İran ABD krizinde sessiz kalan Çin , kendine karşı atılan bu adamlara boeing olayında olduğu gibi bir manevra ile cevap verecektir .


Bu haber 1494 defa okunmuştur
  • Mükemmel Hakkı eraydın - 24.05.2019 Değerlendirmen süper seni takip ediyorum

:

:

:

: