Türbülans artarak devam ediyor

Türkiye'nin Doğu Akdeniz de ve s400 savunma füzeleri konularında 10 gün içinde ciddi türbülanslar bekliyor.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz de ve s400 savunma füzeleri konularında 10 gün içinde ciddi türbülanslar bekliyor.
ABD , Türkiye sınırına yaklaşık 50 km mesafe de bulunan Dedeağaç kenti limanına 2000 asker ve 1000 araçlık askeri sevkiyat yaptı. Bu araçların Balkanlar da düzenlenecek saber guardian tatbikatında kullanılacağını ileri sürdüler. Bu sevkiyatın ve tatbikatın ''efes tatbikatının'' yapıldığı dönemde gerçekleşiyor olması da karşılılık ilkesinden yola çıkarsak bir cevap olarak görebiliriz. Bu tatbikat ile ABD, Yunanistan ile hareket ettiğini beyan ediyor. Ayrıca mevcut doğu akdeniz de ki krizde de yanında duracağını bizlere deklare etmiş oluyor. Bundan 2 yıl önce de benzer tatbikata katılan abd bu kadar kapsamlı olarak katılmamış, popülasyon olarak da az sayıda asker ile tatbikata katılmıştı. Girit üssünden sonra bu gelen adım aslında Yunanistan ve ABD ilişkilerinin son günlerde daha da geliştiğini bizlere gösteriyor.
15 Temmuz dan sonra Türkiye nin Avrasya ya doğru kayışı yukarı da söylediklerimizin de paralel gelişmesine sebep oldu. S400 krizinin de dikkat edin bu dönemde patladığına şahit oluyoruz. S400 krizinde türkiye ile ilgili gelişmeleri Steve Chabot takip ediyor. Pentagon özellikle bu konu da kendisini yetkilendirdi. Chabot aslında D Trump ın tam karşısında oldu. Türkiye konusunda da her konu da bize karşı. Şöyle diyebilirim Trump her ne kadar başkan olsa da Chabot kadar s400 konusunda etkin değil. Türkiye'nin bölgesel güç olma yolunda önünün kesilmesi fikrini taşıyan CHABOT , s400 ile bu gücün daha da perçinleşeceğini her seferinde deklare ediyor. Oluşacak gerilim ve türkiye ve abd ilişkilerinde ki kriz bölgeyi komple etkileyecektir. CHABOT, Türkiye'nin s400 den vazgeçmesini yerine söz dinleyen ve Patriotların geleceği umudunu taşıyan bir Türkiye istiyor. Chabot Suriye konusunda bile Türkiye'nin karşısında olmuştur. YPG güçleri hakkında yaptığı açıklamalar basında mevcut . Sizlere tek tek burada yazıp da başını ağrıtmak istemem. Lakin Chabot Türkiye'nin menfaatine ne varsa karşısında.
Türkiye Papaz hikayesinde olduğu gibi direndikten sonra s400 alımından vazgeçer mi? Orasını göreceğiz. Ankara nın açıklamaları HAYIR! Ama benim kanaatim Türkiye'nin de Yunanistan örneğinde olduğu gibi, adlıktan sonra kullanacağı fikrinin taşımıyorum. S400 krizinde ABD silah şirketlerinden Patriot üreten firma RAYTHEON ilk ses çıkardı. Trump ı etkisi altına aldı. Türkiye ye 2 hafta müsaade verdi . Peşine F35 üreten firma LOCHEED MARTIN baş kaldırıp, uçakları alım olursa göndermeyeceklerini belirtti. Kısacası ABD de sermaye siyaseti etkiliyor. Hatırlayalım TRUMP geçen hafta şöyle dedi; ABD de silah firmaları ve bazı gruplar iran ile savaş istiyor. Biz savaş istemiyoruz '' dedi. Bu açıklamayı Suriye den çekiliyoruz' açıklamasına benzetebiliriz. Yani Trump açıklamaları genelde başkanlığı sürecinde havada kaldı. Şuan Pentagon un etkisi altında .
24 Haziran da yenilenen İstanbul seçimlerinden ne sonuç çıkarsa çıksın, Tansiyon hiç düşmeyecektir. Üzerimize gelecekler. Seçimlerden sonra Türkiye de yeni bir partinin oluşumuna şahit olabiliriz. Çıkacak dengelere göre bu gelişme de yaşanabilir. Bekleyip göreceğiz. Tüm resme iyi bakıp değerlendirmelerimiz buna göre yapmalıyız.

Bu haber 1178 defa okunmuştur

:

:

:

: