Akdeniz’de sular ısınacak

Salı günü kaleme aldığım köşe yazımızla paralel Mete Yarar’ın bir konferasında söylediklerini okudum .

Salı günü kaleme aldığım köşe yazımızla paralel Mete Yarar’ın bir konferasında söylediklerini okudum . Güvenlik uzmanı Mete Yarar ın dediklerini aylar önce star Kıbrıs okurlarına yazdım . Akdeniz in dünyanın merkezi olacağını bu köşe den okurlarımıza aktardım . Ada tv de bağlandığım saatlerde sizlere kaç kere söylediğimi daha doğrusu net olarak hatırlamıyorum . Bir yandan s400 diğer yandan İstanbul seçimleri vs her konu taze ve sıcak . Türkiye kendi rotasını ne zaman önüne koysa bunlar oluyor . Dün de yazdığım gibi her konu da üzerimize geliyorlar. Gelmeye de devam edecekler

KIBRIS KONUSU DÜNYA AKTÖRLERİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ .

Kıbrıs konusunda önümüzde mi günlerde önemli tırmanışlar, gerilimler olacak .iki devletli çözüm aranan Kıbrıs konusunda çözüm bulunamamış, devamında nasıl yol alınacağı merak ile bekleniyordu . Büyük aktörler Kıbrıs konusunda bir karar verdi . O da birleşik Kıbrıs devleti

Oyunu kurmak isteyenler bunun için Kıbrıs yatırımlar yapmak isteyecekler . Hem Güney'e hem kuzeye . Daha önce de demiştim, Kıbrıs a büyük maddi kaynak aktarılacak. Bunun için evvela Rothschild ailesi istekli. Büyük devletlerden Fransa ya bakın ! ABD de ye bakın hepsi bu ailenin güdümünde . Bu program için reçete bile hazırlandı. Büyük bir eylem planı hazırlandı. Büyük iş adamları Kıbrıs için karar aldı . Bu çerçevede kuzey Kıbrıs tarafına büyük yatırımlar yapılmak istenecek hatta biraz daha ileri gidersek BM çatısı altında kuzey Kıbrıs ın tanınırlığı sağlanmak istenecektir .

Hepsi ne için ?

Hepsi büyük aktörlerin başta ABD çıkarlarının Akdeniz de yaşaması için.

Tüm bunların gerçekleşmesi zor gibi görünüyor . Türkiye , 7 düvele Doğu Akdeniz de var olduğunu gösterdi. Doğu Akdeniz de ki zenginliği ve ulusal çıkarlarını oldu bittiyle kaybetmeyeceklerini gösterdi . O yüzden Salı günü yazdığım gibi üzerimize her yerden gelecekler ! Dik durmalıyız . Ya söz dinleyip 100 yıl daha kenarda bekleyeceğiz , ya da söz söyleyip masa da bizde olacağız .

Büyük aktörlerin birleşik Kıbrıs fikri için en büyük engel Türkiye . Türkiye orada uluslararası hukuktan aldığı haklar ile kendi haklarını ve kuzey Kıbrıs ın haklarını savunuyor. Askeri ve siyasi olarak da Akdeniz de varız. Belki de s400 konusunda Türkiye bu yüzden adım atmak zorunda kalmıştır . Görünen o ki Kıbrıs büyük devletlerin iştahını açmış durumda . Ama s400 kartı bu dönemde ortaya koyulmuş bir manevra aradı olarak da görülebilir .


ABD ve diğer devletler ne kadar birleşik Kıbrıs devleti fikrini taşısada Türkiye buna müsade etmeyecektir . Yapamazlar da . Ama her yönden dediğim gibi üzerimize gelecekler . ABD Afrika da yaptığı açılımlar Çin in İpek yolu projesi vs her yerin tam merkezinde Kıbrıs , Akdeniz var . Bu yüzden gelecek 100 yılın merkezi Kıbrıs olacaktır . Buna göre duruş sergilememiz gerekmektedir.

Bu haber 1478 defa okunmuştur

:

:

:

: