Gündem kalabalık

Türkiye gündemi İstanbul seçimleri ile meşgul . Televizyonlar da İstanbul seçimlerini tartışıp duruyorlar. YSK nın aldığı karar üzerine yorumcular tartışıp dururken, dışarı da ne olup ne bitiyor gündem de değil. Sadece haber kanallarında 30 saniye de olsa dünya gündemi olarak konular üstün körü geçiyor.

Türkiye gündemi İstanbul seçimleri ile meşgul . Televizyonlar da İstanbul seçimlerini tartışıp duruyorlar. YSK nın aldığı karar üzerine yorumcular tartışıp dururken, dışarı da ne olup ne bitiyor gündem de değil. Sadece haber kanallarında 30 saniye de olsa dünya gündemi olarak konular üstün körü geçiyor.

Ne demek istiyorum ?

Biraz açalım ...

Fransa Güney Kıbrıs da üs kurma girişimler , İngiltere nin Güney Kıbrıs a f35 göndermesi, ABD savaş gemilerinin tarihte olmadığı kadar kalabalık olması, Arap natosu rüyası ile yanıp tutuşanların hep beraber hareket ettiği bir konjonktürel ortamdan geçiyoruz .

Ticaret savaşlarının daha da şiddetleneceği aşikar. Huawei ye karşı yapılan adımlara Çin halk cumhuriyeti hiç sessiz kalacağa benzemiyor . Boeing olayını hatırlayın . Çin de siyasiler içeri de dengeleri oluşturmak için halkında desteğini almak hamleler yapıyorlar . Huawei kararı sonra Çin de ki vatandaşlar cebinde ki iPhone telefonları satıp huawei firmasına destek olmak için gidip huawei marka telefon aldılar . İçeri de denge kurmak isteyen Çin hükümeti , ABD ye karşı bir hamle yapacak. İşte bu gelişmelere paralel olarak ABD li siyasiler ve İngiliz ve önemli devlet adamları İsviçre de büyük bir toplantı yapacaklar . Bu toplantı da gündem her zaman sizlere aktardığım konular . ÇİN VE İRAN .

Dikkat edin Trump yaptığı ve söyledikleri birbirini tutmuyor .
Bir gün İran a karşı sert hamleler yapıyor diğer taraftan durumu yumuşatacak söylemler paylaşıyor . Kısacası bu toplantı da alınacak kararlar ile Trump ın kararları da söylemleri de oturacak . Bir hizaya girecek . Bu toplantıdan önemli kararlar çıkacak . Masa kuruluyor . Dengeler bizleri de etkileyecek . Türkiye yüzünü Avrasya'ya döndüğü ortamda bizleri de bu rüzgar etkileyecek . Zaten s400 ve f35 konuları da bu toplandı da görüşülecek.

Bakalım neler görüşülecek ?


Toplantı dan ne çıkarsa çıksın yine üzerimize gelecekler . Avrasya bağlamında politikalar izleyen hükümet baskı altına alınacak . Geçtiğimiz günlerde yazdığım yazımda ABD askerlerinin Türkiye sınırında konuşlandığını yazdım . Bunun ilk kez bu derece ciddi olduğunu yazdık . Söylediklerimiz ile paralel ABD den hükümetten açıklama geldi . Bakalım neler olacak . Türkiye nin güneyinde kuzeyinde batısında her yerinde bir hareket var . Her yerde bir hareket . Sıcak gelişmeler . Söylemler !

Aslında Orta Doğu'nun bugünkü sınırları, 16 Mayıs 1916'da Mark Sykes ve Francois George-Picot tarafından imzalanan belgede açıkça tanımlanmamıştı. Dün orta doğu harekete geçenler bugün de Ortadoğu da Akdeniz de ! Çakma Napolyon Rumlar ile sıcak ilişkiler kurarken aklımıza bu anlaşma geliyor . Bakalım tarih tekerrürden ibarettir . Dün yapmak istediklerini bugün tekrar yapmak isteyecekler . Ona göre adımlar atmak isteyecekler . Türkiye ordusunun , Suriye nin kuzeyine yaptığı 3 operasyon da buna paralel olarak düşünülmeli .

Bu haber 1268 defa okunmuştur

:

:

:

: