Doğu Akdeniz ve Türkiye

Kaç defa siz okurlarımıza Kıbrıs’ın egemon güçler tarafından öneminden bahsettim ? Hatırlamıyorum ...

Kaç defa siz okurlarımıza Kıbrıs’ın egemon güçler tarafından öneminden bahsettim ? Hatırlamıyorum ...

ABD savunma bakanlığı Türkiye savunma bakanlığına bir mektup yolladı . Bu mektup sanıldığının aksine çok önemli sonuçları olacak . Bu sefer mesaj Twitter ve ya sözlü olarak yapılmadı . Direk resmi makamlarca yerine gönderildi. Bekleyip sonuçlarını göreceğiz .

S400 krizi Türkiye açısından dönüm noktası . Bu yüzden ABD- NATO Türkiye nin üzerine gelecek . S400 alımı ile ilgili her gün bir açıklama geliyor . ABD tarafından gelen açıklamalar ise hiç iç açıcı değil . Türkiye de bu bağlamda doğru noktada duracağından şüphem yok . Tek taraflı bir politika izleyeceğini sananlar yanılacaklar ... izleyip göreceğiz

ABD ilk kez resmi ağızdan tehdit etmekte , savunma füzelerinin alımı noktasında Türkiye ye tehditler savurmaktadır . Türkiye aslında kendi açısından önemli olan bir hamleyi yaptı. Patriotları vermeyen ABD nasıl bizim stratejik müttefikimiz oluyor ? Akdeniz de kurulmak isteyen denge de Türkiye ye rol bilmeyen ABD nin bugün izlediği tavır net ! Doğalgaz rezervi noktasında Türkiye saf dışında tutulmak isteniyor . KKTC ve Türkiye nin hakları yok sayılmak isteniyor . Türkiye de bu konuda istediklerini elde etmek için s400 Kartı ile masaya oturuyor ! Hepsi açık ve net .Bugün Akdeniz e bakalım . Kimler orada ? Oyun gayet net ! Fransız total ,İngiliz BP shell, ABD şirketi EXXON mobil ( Pentagon destekli) katar, İsrail , mısır büyük üreticilerin gözü kulağı burada . Son olarak Rum tarafının aldığı karar ise olayın dozunu arttırarak gerilimi tırmandırmak başka bişey değil . Sonucu da yok hükmünde ! Rumlar’ın tarihte neler yapıp neler ile karşılaştığını tek tek anlatmama gerek yok ! Sonuçları ortada . Verilen cevaplar da . Ama Akdeniz her anlamda bugün dünyanın merkezi oldu. Gerilim tırmanacak . Ortada büyük bir servet var . Pastadan herkes pay almaya çalışıyor ! Sonuçlarını göreceğiz . Türkiye Nın bu noktada attığı adımlar ortada . Bayrak operasyonu çok ses getirdi . Eğe de Efes tatbikatı ! Hepsi gözdağı için .

Huawei yi ticaret savaşında merkeze alan ABD asıl amaçlı Akdeniz’den geçecek olan ipek yolunda bu firmanın önünü kesmek . Savaş büyük . Heryerde!

Gelişmeler daha artarak devam edecek . Sonuçları da olacak . Dünya bir sürece girdi . Bu sürecin böyle devam etmesi , gerilimleri de beraberinde getirecek . Unutmayalım Akdeniz hiç olmadığı kadar bugün herkes için önemli !

Çin Akdeniz’de pasif kaldı . İran ın Çin yüzünden düştüğü dar boğaz ortada . Rusya ise Çin ile ilişkilerinde belli bir sürece kadar götürebilir . Kısacası ABD istediklerini almak için Akdeniz e daha da baskı yapacak . Akdeniz önemli !


G20 zirvesi yapılacak . Çin ile ABD bu zirvede sorunlarını aşmak isterlerse gerilim düşecek . Bu çerçevede Türkiye nin de cephe alacağını düşünürsek , s400 krizin de Türkiye nin doğru yerde olacağını düşünebiliriz.
Bu haber 1173 defa okunmuştur

:

:

:

: