“AYAR” İŞE YARAMIŞ

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Ersin Tatar’ın olağan rutin görüşmeleri tamamlandı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Ersin Tatar’ın olağan rutin görüşmeleri tamamlandı.

Hükümetin güven oyu almasının ardından, Cumhurbaşkanı ile Başbakan bugün ilk olağan rutin görüşmeleri çerçevesinde yaklaşık bir saat süren bir toplantı gerçekleştirdi.

Görüşmede Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu ve Başbakanlık Müsteşarı Suat Yeldener de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı ile Başbakan Tatar, iki haftada bir Perşembe günleri görüşecek.

Başbakan Ersin Tatar, görüşmeden çıkışında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ile çok güzel bir toplantı gerçekleştirdiklerini, memleket meselelerini, Kıbrıs konusunu ve farklı birçok konuyu görüştüklerini belirtti.

Başbakan ve Cumhurbaşkanının işbirliği yapması gerektiğini, halkı ilgilendiren hassas konularda çalışmaları beraber yürütebileceklerini konuştuklarını dile getiren Tatar, Cumhurbaşkanı’nın girişimiyle başlatılan dere yatakları konusundaki çalışmayı birlikte yürütmenin doğru olacağını konuştuklarını, önümüzdeki günlerde bu konuya ilişkin bir toplantı düzenleneceğini söyledi.

Tatar, Cumhurbaşkanı Akıncı ile Kıbrıs konusunda zaman zaman farklı düşünceleri olabileceğini ama memleket meselelerinde iki makamın işbirliği yapabileceği, çalışma yürütebileceği konusunda anlayış birliği içinde olduklarını ifade etti.

Tatar, “Çok iyi bir görüşme yaptık. Bize yakışan da budur. İkimiz de önemli makamlardayız. Memleketin çeşitli ihtiyaçları ve sorunları var. Cumhurbaşkanı Akıncı yıllarca belediye başkanlığı yapmış, şu anda da cumhurbaşkanı makamında devleti yöneten bir kişi olarak mutlaka onun da tecrübelerinden ve bilgisinden faydalanacağız. Hükümet olarak memlekete hizmet etmek için bu gibi çalışmalar içinde olabileceğimizi kendisiyle paylaştım. Memnun olduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.


GÖRÜŞMELERİN ARDINDAN BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün Başbakan Ersin Tatar ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile yaptığı görüşmelerin ardından saat 13.30’da Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, ele alınan konuları kamuoyuyla paylaştı.

“BAŞBAKAN TATAR’LA YAPTIĞIM TOPLANTI ÇOK YARARLI GEÇTİ”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar’la gerçekleştirdikleri görüşmenin çok yararlı olduğunu belirterek, “ilk buluşma, bundan sonraki buluşmalarımız ve içerik açısından karşılıklı anlayış içinde olduğumuz bir toplantı oldu. Farklılıklarımız olabilir, bazı konularda daha değişik düşünceler olabilir. Bu çok doğaldır, ama kurumlar arası ilişkinin ve diyaloğun sürekliliği esastır” dedi.

“BAŞBAKAN TATAR İLE İKİ HAFTADA BİR PERŞEMBE GÜNÜ BİR ARAYA GELECEĞİZ”

Yeri geldikçe Kıbrıs sorunu, yeri geldikçe iç konuları ele alıp bunları değerlendireceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, daha önce de açıkladığı gibi her iki haftada bir perşembe günleri Başbakan Ersin Tatar’la buluşacaklarını, gerektikçe bunun yanında ek buluşmalar da olabileceğini kaydetti.

SPEHAR İLE YAPILAN TOPLANTI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile yapılan toplantıya da değinerek, bu toplantıda ele alınan konuları aktardı.

Akıncı, Spehar ile yapılan toplantıda, karşılıklı zanlıların iadesi konusundaki gelişmelerin de değerlendirildiğini söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bizim tarafta zanlı bulunan 4 Gürcü’ye karşılık, bir cinayetin zanlısı olarak Güney’de bulunan bir Pakistanlının iadeleri bugün gerçekleşti. Bu olay gerçekleşmeden, gerek başsavcılık tarafından gelişmeler hakkında Cumhurbaşkanlığımız bilgilendirildi. Bunun yanında suçlarla ilgili komite başkanı Hakkı Önen de daha olay gerçekleşmeden gelişmeler hakkında bizi sürekli bilgilendirdi. Bugün bu olayın bu şekilde gerçekleşmesinden duyduğum memnuniyeti ifade etmek ve katkı koyanlara teşekkür etmek isterim.”
Bu haber 475 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER