TATAR “BU BİR BAŞLANGIÇTIR'

UBP-HP Koalisyon hükümeti Doğu Akdeniz'de önemli bir hamle yaptı. Hükümet 1974'ten beri kapalı durumda olan Maraş'ı açma kararı aldı.
UBP-HP Koalisyon hükümeti Doğu Akdeniz'de önemli bir hamle yaptı. Hükümet 1974'ten beri kapalı durumda olan Maraş'ı açma kararı aldı.

Konuyla ilgili konuşan Başbakanı Ersin Tatar, 'Şuana kadar hiçbir adım atılmamıştı. Böyle bir adım atılması ileriye yöneliktir ve bizim projelerimizi daha da somutlaştıracak. Güney Kıbrıs'tan itiraz gelebilir ama günün sonunda burası bizim yönetimimizdedir. Tabi ki Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte bunu değerlendirmek durumundayız. Yapılması gerekenler yapılacaktır. Bu bir başlangıçtır. ' ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’da kapalı Maraş'a uzman bir ekibin girerek, envanter çalışması kararı alındığını, çalışmaların çok kısa bir sürede başlayacağını açıkladı.

Bakanlar Kurulu'nun Kapalı Maraş konusunu değerlendirdiğini kaydeden Özersay, 'Bu konuyla ilgili bilimsel envanterlerin değerlendirileceğini' söyledi. Özersay, 'Hukuken KKTC'de askeri bölge statüsünde olan kapalı Maraş'ta çalışma yapılabilmesi için Bakanlar Kurulu koşullar hakkında değerlendirme yapacak' dedi..

10 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Maraş, Akdeniz'in Las Vegas'ı olarak biliniyordu. 'Hayalet Şehir' olarak da bilinen Maraş, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı. Maraş'ın eski haline dönüşü için yaklaşık 10 milyar doların yeterli olacağı hesaplanıyor. Kapalı Maraş'ta 1974'ten önce 10 bin yataklı 45 otel ve 60 apartman tipi otel bulunuyordu. Rum turizminin yüzde 58'i bu bölgedeydi. 3 bin ticari birim, 99 eğlence merkezi, 143 Yönetim ofisi, 4 bin 649 özel ev, 21 banka, 24 tiyatro ve sinema, 380 bitirilmemiş inşaat, İngilizce, Yunanca ve Türkçe 8 bin 500 kitabın olduğu bir kütüphane bulunuyordu..
Bu haber 234 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER