Oyun yeni başlıyor.

Çok uzun bir süredir Rum tarafı Ada’nın tek hakimiymiş gibi gerek denizlerde gerekse karada antlaşmalar imzalıyor, Kıbrıslı Türklerin haklarını hiçe sayıyordu.

Çok uzun bir süredir Rum tarafı Ada’nın tek hakimiymiş gibi gerek denizlerde gerekse karada antlaşmalar imzalıyor, Kıbrıslı Türklerin haklarını hiçe sayıyordu. Kıbrıs’ta garantör ülke olmamasına karşın Rumların Fransızlara deniz üssü vermesi bunun en somut örneğini taşıyor.

Doğal gaz konusunda da hem Türkiye’nin haklarını hem de Kıbrıslı Türklerin haklarını hiçe sayan Güney Kıbrıs Rum Yönetimine UBP-HP Koalisyon Hükümeti tokat gibi bir kararla yıllardır kapalı olan Maraş’ın açılması için çalışma başlatma kararı aldı.
Bu karar bugün eminiz Rum Basınında çok ciddi şekilde yer edinecek ve tartışılacaktır. Rumların artık Ada’nın tek sahibi gibi hareket etmemesi gerektiğini, bu işin şakasının dahi olmayacağının anlaşılması adına hükümetin aldığı bu karar son yıllarda alınmış en cesur ve alkışlanması gereken bir karardır.

Biran önce envanter sayımları ve Maraş’ta ne kadarlık bir yatırım gerektiği hesaplanmalı, mal sahiplerinin de belirlenmesi ile birlikte Maraş yeniden turizme kazandırılmalıdır.

Denizlerdeki doğal gazı paylaşmak istemeyen Rumlar, bakalım bu hamle karşısında nasıl bir tavır takınacaklar?
Bu haber 8987 defa okunmuştur

:

:

:

: