Maraş açılımı ve sosyal medyaya yansımaları..

Bakanlar Kurulu kapalı Maraş’ın açılması konusunda adım attı.Kurul uzman ekip kurularak bilimsel envanter çalışması yapılması kararı aldı. Özersay envanter çalışmasının ardından Maraştaki mülk sahipleri ile Vakıfların haklarına halel gelmeyecek şekilde hareket edileceğini belirtti.
Bakanlar Kurulu kapalı Maraş’ın açılması konusunda adım attı.Kurul uzman ekip kurularak bilimsel envanter çalışması yapılması kararı aldı. Özersay envanter çalışmasının ardından Maraştaki mülk sahipleri ile Vakıfların haklarına halel gelmeyecek şekilde hareket edileceğini belirtti.
Bu gelişmeden sonra sosyal medyada farklı görüşler birbirini izledi.
Bugün Maraş açılımı sonrası sosyal medyaya yansıtılan bu düşünceleri hiçbir yorum katmadan sizlerle paylaşmak istedim.
İşte o paylaşımlar:
Ferdi Sabit Soyer Eski Başbakan,Köşe Yazarı:
“Pazartesi günkü TMK, AHİM, MARAŞ, MURAT HAKKI başlıklı makalemde Maraş konusunu işlemiştim. AHİM 'de konu ile ilgili olarak mahkeme, Türkiye'ye görüşünü bildirmesi için Temmuza kadar süre verdi. Syn Özersay'ın uzmanlar Maraş'a girecek açıklaması taş başa düşmeden atılan adım.

Dr. Okan Dağlı Mağusa İnsiyatifi:”Ersin Tatar: 'Maraş’ın K.Türk idaresinde açılması için ilk etapta bir envanter çalışması yapılacak.”
Kudret Özersay: “Atılacak adımlar Uluslararası Hukuk çerçevesinde olacak. Bu adım ‘KKTC denetiminde yerleşime açılacak’ adımı olmayacak.”
Biri bize YALAN söylüyor. Kim?

Ömür Yılmaz Akademisyen: “Sayın Özersay işini biliyor, siyaseti başından beri iyi oynuyor, şimdi attığı adımlar da çok stratejik, afferin solun yapamadığını yapıyor... Benim anlamadığım federalist solcular/barışçılar. “Güzel bir açılım ama görelim arkası gelecek mi” de ne oluyor? Yapılan açıklamada bulunmayan kelimelere bakalım: iade, transfer, BM parametreleri, BM kontrolü... Özersay’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bu konudaki duruşu zaten çok netti. “Kapalı Maraş’ın Kıbrıs Türk idaresinde eski mal sahiplerine açılması.” Bunun barış sürecine nasıl katkı yapacağını, bizi değil TC’yi zora sokan AİHM süreçleri dışında neyi nasıl etkileyebileceğini ben o zaman da hiç anlamadıydım, şimdi de anlayamıyorum”.

Yenal Senin HP Genel Sekreteri:” Bazı kendini' Sol Cenah ' diye tanımlayanlar fikir tartışmıyor, üretmiyor. Aşağılıyor. Yeni paradigmaları, gerçekleşir veya gerçekleşmez kati suretle kabullenemiyor, dinleme aytısma yapma fikir beyan etme yerine saldırmayi hedefliyor. Sonrada demokrasiden bahsediyor. Yazık, uzun yıllar 'umut' vaad edip adım atmamaktansa, kısa dönemde sonuca ulaşmak çok daha iyidir…”

Savaş Toksöz HP Koordinatörü: “An itibariyle Maraş konusunda 'yok olan sizda, yapamaz' diyen bir kesim türedi. Halbuki samimi olsalar 'Hade be inşallah' diyeceklerdi. Ne haller…”

Mustafa Genç İş İnsanı :”Bizim yönetimimizde açılması çok iyi olur kesin ilgi görür isteyen gelsin…”

Esra Aygın Gazeteci: “Maraş BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygum şekilde yasal sahiplerine iade mi edilecek yoksa Kıbrıs’ın kuzeyindeki diğer her yer gibi yağmaya mı açılacak? Sorulması gereken ilk soru bu…”

Nezire Gürkan Gazeteci :”Belli ki gizli görüşmenin organizatörü de var! Bir gecede hükümet değişikliği, suçlu iadesi, 'mavi vatan', Maraş, Geçitkale, yüksek perdeden açıklamalar!!! 'Arkam sağlam, sallamam' halleri!Arkası gelecek bu ara, işler organize.Yurtseverlerin akıl zamanı, sürüklenme zamanı değil”

Nurcan Gündüz Akademisyen:”Ben Kıbrıs konusunda beni temsil etmesi için Sayın Mustafa Akıncı’ya oy verdim. Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı adayı oldu ancak seçimi kaybetti. Eğer arzu ediyorsa yeniden aday olabilir, CB olursa süreci yönetebilir. Bence herkes herkesle 'sosyal' yemek yiyemez”

Cenk Mutluyakalı Gazeteci:”‘Mülkiyet’ konusunda artık iyice sıkışıyor taraflar!
”KAPALI MARAŞ açılıyor” yorumu çok gerçek üstü!
Buraya dair BM Güvenlik Konseyi kararları unutulmasın.
VE...
Hani diyorlar ya, “ilk sahibi Evkaf” diye!
Peki kuzeydeki 1.4 milyon dönümün ilk sahibi kim?
KAPALI MARAŞ’taki dosyalar da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde ve geçen hafta K.V. Mediterranean Tours Ltd. davasına TÜRKİYE’nin talebiyle ‘ek süre’ tanındı.
18 Haziran yani bugün, görüş sunma günüydü, 30 Temmuz’a ertelendi.
O nedenle; MARAŞ adımı öyle rastgele değil.”

Mahmut Anayasa Köşe Yazarı:”
2003'te kapıları bizim kara kaşımız, kara gözümüz için açmadılar ya... Louzidu 'Mülküme ulaşamıyorum' diye AİHM'deki davayı kazanınca eşek gibi açtılar...
Şimdi de Maraş konusunda götleri sıkıya girdi”

Erkut Yılmabaşar Köşe Yazarı:”Ne gardesizdir bu Kıbrıslı Türkler, makamlarda oturanlar ŞOV yapmaktan ve birbirleriyle kapışmaktan icraata zaman kalmıyor.
Gelmiş geçmiş maalesef durum budur…”

Ali Kişmir BASIN-SEN Başkanı: “Ankara sıkışsın, değil Maraş’ı, Rumlar’a tüm mallarını iade eder. Kullanım parası ödemekten anası ağladı adamların!Öder öder koçanı da alamaz. Yok sizi
çekecekti! bizim bunlara da “Çalışmalara başladık” diye açıklama yapmak düşer…”
Bu haber 494 defa okunmuştur

:

:

:

: