Kapalı Maraş kartı masada

Türkiye , KKTC nin Akdeniz de ki gelişmelerde hakkını yedirmeme üzerine attığı adımlar devam ediyor.

Türkiye , KKTC nin Akdeniz de ki gelişmelerde hakkını yedirmeme üzerine attığı adımlar devam ediyor. Bügüne kadar arama ve sondaj gemisi olmayan Türkiye Akdeniz de varolmak İçin bu gemileri aldı . Kısacası KKTC ve Türkiye ile hareket etmeyen Rum tarafı Türkiye yi bunları almasına sebep oldu .Bununla ilgili bir atasözümüz var ' kötü komşu insanı ev sahibi yapar ' diye tam burada olan gelişmeleri anlatan durum . 1974 de Ayşe tatile çıktı parolası ile adaya çıkarma yapan Türkiye nin o dönem şartlarında çıkarma gemileri yoktu . Onları da o dönem de temin etmişti.

Şimdi de öyle bir adım geldi ki kapalı Maraş a yönelik adım atıldı . Envanter çalışması yapılacak .

Bir zamanlar Akdeniz'in en önemli tatil beldesi idi .Maraş bölgesinde onlarca büyük otel var. Hepsi hayalet şehir de .

Türkiye ve KKTC beraber hareket ederek cebinde ki kartını masaya koydu. Bu atılan adım somut adımdır. Şuan da askeri bölge olarak kullanılan yeşil hatta kalan hukuken KKTC toprağı olan Maraş bir dönem annan planında Rum tarafına geçme durumu vardı. Lakin Rumlar'ın planı reddetmesi ile Maraş KKTC sınırlarında kaldı . Burada 380 adet bitirilmemiş inşaat var . Tahminen 10 milyar dolar civarında tekrar inşaa İçin bütçe gerekiyor .

Kapalı Maraş bölgesi hakkında zamanlama olarak çok önemli bir dönemde adım atıldı . Doğu Akdeniz'de tek başına parsel dağıtan Rumlar'ın adada tek başına söz sahibi olmadığını hatırlatacak bir adımdır . Aslında bu atılan adım Rumlar'ın attığı adımlara karşı atılmıştır . Her görüşme de masa da olan Maraş konusu bugün Rumlar'ın attığı adımların karşısında masaya koyuldu . Santranç oyunun da ki hamleler gibi durumu görebilirsiniz . Bu hamle Rum ve Yunan a karşı bir resttir. Rumlar'ın tek başına doğalgaz çıkarma girişimine karşı atılan bu adım , belki Rumlar'ı uyuduğu uykudan uyandıracaktır . Ada'nın batısında bulunan Fatih sondaj gemimize karşı tutuklama çıkartıp , durumu ab zirvesine taşıma kararı alanlara karşı atılmış en doğru karardır. Aslında KKTC ve Türkiye her seferinde adada barıştan yana oldukları deklare ettiler , lakin kötü komşu bizleri ev sahibi etti .

KKTC nin ruhsat verdiği Finike 1 alanında çalışmalar devam ediyor . Kuzey Kıbrıs da bir lojistik liman kuruluyor . Gazimagusa ve iskele de bu alanda çalışmalar yapılıyor . Bu kapsamda durumu değerlendirirsek santraç oyununda hamleler arka arkaya geliyor . Oyun daha çok süreceğe benziyor . Türkiye ve KKTC bu çalışmaları kendi karasuları ve kıta sahanında yapıyor ama Rumlar durum içerisinden farklı algı oluşturma peşinde . Buradan kendilerine ekmek çıkarmak isteyen Rum tarafı, Maraş hamlesi ile beraber bir adım daha atacaktır . Bekleyip göreceğiz.

Haziranın 20-21 inde AB liderler zirvesi yapılacak . Bunun öncesinde dış işleri bakanları toplandı . AB komisyonunda Türkiye nin attığı adımların kınanması İçin tavsiye kararı çıktı. TC dış işleri bakanlığı da bu kararı ivedilikle cevapladı. İşte kapalı Maraşın açılma konusu böyle bir dönemde gündeme geldi. Maraş her zaman Kıbrıs konusunda ayrılığın ve çözüm umudunun simgesiydi. Bundan sonra tek başına Ada'nın geleceği konusunda adımlar atanlara iyi bir cevap oldu .


Bu haber 1516 defa okunmuştur

:

:

:

: