Meclis yargının önünde duran güç olmamalıdır.

UBP’nin yeni genel sekreteri Ersan Saner hükümet ortağı HP’nin Başsavcılığın meclise gönderdiği Özgürgün dosyası ile ilgili tavrından rahatsız.
UBP’nin yeni genel sekreteri Ersan Saner hükümet ortağı HP’nin Başsavcılığın meclise gönderdiği Özgürgün dosyası ile ilgili tavrından rahatsız.
Saner, eski genel başkanı Özgürgün için hakkında iddia edilenlere cevap vermeye hazırdır dedi. UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’da Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılması için oluşacak komitede UBP’li vekillerin Özgürgün’ü savunacaklarını söyledi.
Bu arada belirteyim oluşacak komitede UBP’den 3, HP’den 2, CTP’den 2 vekil görev yapacak..
Buradan anlaşılan UBP Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılması yönünde adım atmayacak. HP ısrarla Başsavcılıktan gelen ve Özgürgün hakkında iddiaların yer aldığı dosyaların yargıya taşınmasında kararlı. CTP’ye gelince bu konuda net değil.. Dolayısıyla Özgürgün’ün dokunulmazlığı kalkmayabilir..
Peki bu süreç nasıl başladı, nesil işledi.
UBP eski genel başkanı ve eski başbakan Hüseyin Özgürgün’ün izah edemediği artan mal varlığı, ve para kaynakları ortaya çıktıktan sonra Özgürgün tarafından yapılan mal beyanında da yaşanan çelişkiler oldu. Bu süreç polise intikal ettirildi. Polisin yaptığı ve aylarca süren soruşturmalarda rastlanan bulgular üzererinden dosya hazırlandı, sonuç olarak bı dosya Başsavcılığa iletildi. Başsavcılık suç bulgularına rastladı, ve söz konusu dosyanın içine 40 kusur iddiaya yer verdi.
Akabinde bu dosyayı meclise gönderdi.
Meclis şimdi kendi içinde grubu olan siyasi partilerin oluşturacağı komitede Başsavcılığın gönderdiği ve suç teşkil ettiğine inandığı dosyayıinceleyip söz konusu iddiaların hamili durumunda olan milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılıp kaldırılmamasına karar verecek.
Komite eğer dokunulmazlığın kaldırılmasına karar verirse Hüseyin Özgürgün’e yargı yolu açılacak. Ha eğer dokunulmazlığın kaldırılmaması yönünde bir karar üretilirse Özgürgün hakkındaki iddialar havada kalacak.
Yukarıda da belirttiğim gibi komiteyi oluşturan siyasi partiler arasında Özgürgün dosyasını yargıya taşıma kararlılığı sadece HP’de var.
HP’nin ise bu komitede sadece 2 vekili olacak. UBP 3 vekille bu talebin karşısında duracağını zaten her fırsatta gösteriyor. CTP’de HP’nin önceki koalisyon tavrını da önüne koyarak bu talebi Özgürgün lehine kullanıp dokunulmazlığın kaldırılmaması yönünde bir eğilim gösterebilir.
Yani kısaca bu komitede UBP ile birlikte hareket edebilir.Ki bu kuvvetle muhtemeldir.
Oysa Sayın Özgürgün’ü kamu vicdanında aklayacak olan bu değildir.
Üstelik meclis yargı da değildir.
Ortada polis tarafından yapılan bir soruşturma var. Bu soruşturmayı inceleyen ve suç oluştuğuna inanan bir Başsavcılık var.
Sıradan bir yurttaş böyle bir durumla karşı karşıya kalmış olsaydı sorgusuz sualsiz yargıya havale edilmişti.
Dolayısıyla mecliste kurulan veyahut kurulacak olan komite sırf bu nedenle bile yargının önünü açmalı ve Hüseyin Özgürgün’e aklanma fırsatını vermelidir.
Tıpkı her yurttaşın gerekli hallerde mahkemelerde hakkını aradığı gibi.
Bu ülkede herkes için hukuk varsa, yasalar karşısında herkes eşitse, ki öyle olduğuna asla inanmıyorum, fakat yine de umuyorum o halde meclisin kendini yargının önünde engel teşkil edecek bir güç olarak görmemesi gerektiğine inanıyorum.


Bu haber 498 defa okunmuştur

:

:

:

: