“HALKIN ONURUNU ÇIĞNETMEKTIR'

TDP Milletvekili Cemal Özyiğit, Meclis'te yaptığı konuşmada, Özersay - Anastasiadis yemeğine değinerek Akıncı'nın bilgilendirilmemesini 'Kıbrıs Türk halkının onurunu çiğnetmektir' benzetmesi yaparak eleştiride bulundu.
TDP Milletvekili Cemal Özyiğit, Meclis'te yaptığı konuşmada, Özersay - Anastasiadis yemeğine değinerek Akıncı'nın bilgilendirilmemesini 'Kıbrıs Türk halkının onurunu çiğnetmektir' benzetmesi yaparak eleştiride bulundu.

Kapalı kapılar ardından toplumun liderini bypass ederek veya etmeye çalışarak bir yerlere varılamayacağını söyleyen TDP Genel Başkanı Özyiğit, “ansızın bir yemek” organize edilmesini eleştirdi.

Böyle bir şeyin toplum liderinden gizli yapılamayacağını vurgulayan Özyiğit, geçen haftalarda güneyde yaptıkları görüşmeye atıfta bulunarak, “Biz gizli kapaklı bir görüşme yapmadık, devletin ajansı ve televizyonunu da aldık, üstelik biz şu anda hükümette değiliz. Burada bir iradeyi hiçe saymak var” dedi.

Özyiğit, “Akıncı’yı beğenir ya da beğenmezsiniz, Cumhurbaşkanı Akıncı toplumun güçlü iradesiyle yüzde 60 oyla seçildiğini” şeklinde konuşarak, “Onu yok farz etmek aslında Kıbrıs Türk halkının onurunu çiğnetmektir. Kıbrıs Türk halkı onurunu çiğnetmeyecektir” dedi.

Maraş’ın açılması konusunun gündeme gelmesi konusuna da değinen Özyiğit, konunun Bakanlar Kurulu kararından öğrenilmesini de eleştirerek, bu tür konuların zirve gerektirdiğini, bu tür toplantıların Cumhurbaşkanlığında yapılarak, ele alınabileceğini söyledi.

Maraş konusunun uluslararası bir mesele olduğuna işaret eden Özyiğit, Maraş’ın güven arttırıcı önlemler kapsamında, BM gözetiminde yasal sahiplerine verilerek açılabileceğini aktardı.


GEREKLİ ADIMLARI ATMALIYIZ


TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Meclis’teki konuşmasında temiz toplum için gerekli adımların atılması gerektiğini belirtti.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Meclis konuşmasında eski bakanlar Tahsin Ertuğruloğlu ve Kemal Dürüst ile ilgili suç duyurusunda bulunduklarını hatırlattı.
Ülkede ciddi hukuk düzenine ihtiyaç olduğunu belirten TDP Genel Başkanı Özyiğit, Özgürgün ile ilgili fezlekenin Meclise 1,5 yılda geldiğini belirtti, bunun da bir hukuk ayıbı olduğunu söyledi, “Dokunulmazlık kaldırılacak, 1 yıl geçecek ama adım atılmayacak.… Bu da başka bir sorun” dedi.

HP milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu’nun “Yolsuzlukların üzerine gidilmesi konusunda ortaklarımız bize ayak bağı oldu” açıklaması yaptığını söyleyen Özyiğit, “Sayın Manavoğlu, kamuoyu önünde bunu açıklamalı” dedi.

Özyiğit, “Temiz toplum için gerekli adımları atmalıyız. Komite kurulması için oyumuz olumlu” şeklinde konuştu.
Bu haber 83 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER