Güç denkleminde Türkiye

Türkiye jeostratejik , jeopolitik bakımdan her dönemde olduğu gibi son yıllarda da önemini had safhada tüm aktörlere hissettiriyor.

Türkiye jeostratejik , jeopolitik bakımdan her dönemde olduğu gibi son yıllarda da önemini had safhada tüm aktörlere hissettiriyor. Şu an yaşanılan abd - Türkiye aradığında ki temel sorunsal da buradan kaynaklanmaktadır . 15 Temmuz'dan sonra politikalarını Avrasya bağlamında değiştiren Türkiye nin , daha da öncesi Irak konusunda tezkere vermemesi ve Irak da Türk askerlerine çuval geçirme olayları ile ABD ile ilişkilerimizde kırılma olmuştu. Sorunsal bu dönem bu zaman pik (zirve ) yapmıştı .

Geçtiğimiz dönem içerisinde yaşanılan ticaret savaşlarının da sorunsalı Çin in İpek yolu projesi ve paranın akışının Çin e kayışı oluşudur. Bu bağlamda ABD Başkanı Trump ve Pentagon , Çin i yalnız bırakmak İçin yalnızlaştırma politikasıyla, Çin i kendi içinde izole etmek istiyor . Her gün İran ı tehdit ediyor , Türkiye yi ekonomik yaptırım tehditleri ile yörüngede tutmak istiyor .

Türkiye ve İran, Çin ekseninden uzak tutulmak istenmektedir . Özellikle Türkiye her anlamda bu dönemde daha da baskı yemeye devam edecektir . Suriye , Doğu Akdeniz ,Çin konuları yüzünden ekonomik anlamda üzerimizde daha da baskı artacaktır .

ABD - Çin savaşında Türkiye nin önemi çok fazla . Açıkça söylemek gerekirse Türkiye nin jeostratejik konumu ve politik duruşundan dolayı bu savaşta çok önemli yer tutmaktadır . Abartmadan söylersem Türkiye kimin yanında yer alırsa günün sonunda onun iktidarı güçlenecektir.

Biraz hatırlatma yapalım . Hafızaları taze tutalım . Huawei nin sahibinin kızına karşı çekilen operasyon sonrasında , Çin de Boeing şirketine operasyon çekti. Yanına 65 ülkenin desteğini alarak 600 milyar dolar Boeing şirketini zarara soktu . ABD bunun karşısında boş durmadı. Huawei firmasına karşı yaptırım kararı aldı .Google, Microsoft, Vodafone, Intel ve Qualcom gibi firmalar lisans anlaşmalarını iptal ettiler .huawei Firması yok olma noktasına geldi. Firma ,Çin içerisinde sadece kendini pazarlayabiliyor . Uluslararası anlamda büyük darbe yedi .Kısacası içine kapanan bir firma görüyoruz .


Savaş sadece ticaret alanında değil. Ülkeler bazında da var . Kim, Çin ile hareket etse tepesinde ABD yi buluyor . En son Etiyopya devletine bir darbe girişimi oldu . Ama bastırıldı . Neden oldu ? Çin ile Etiyopya hükümeti bir anlaşma imzaladı . Diğer örneklerde olduğu gibi ABD hemen üzerinden bir giyotin olarak belirdi. Ama başarılı olamadı .


Boeing şirketinin uçağı nerede düştü ? Etiyopya da .


Peki ABD bugün yapmak istediği darbe girişimi ni neden burada yapmak istedi ?


Her yer de güç mücadelesi var . Savaş bugün para üzerinden gidiyor. Güç mücadelesi de böyle . Para nereye akıyorsa güç de orada ! O yüzden parayı takip edin mücadeleyi de göreceksiniz .


Doğu Akdeniz'de ki bu durumu da bu tezimiz ile değerlendirirseniz daha çabuk sonuca çıkarsınız .


Çin ve ABD çekişmesi daha da sürecek . Filler tepişirken Çimen'ler ezilirmiş . Bakalım kimler bu mücadele de zarar görecek ! İran ı ABD vuracak mı ? Göreceğiz . Ama ABD savunma bakanlığına yeni gelen isim i bir incelemenizi rica ederim . Cia başına gelen gina haspel e bakın derim . Ayrıca mike Pompeo ile ABD yeni savunma bakanı esper arasında ki ilişkiye bakın . Bunların İran - Türkiye ve Çin bakımından izlenimlerini ve söylemlerini bir araya koyun . Bizleri neler bekliyor daha iyi anlayacaksınız ...


Doğu Akdeniz konusunda ab nin liderler zirvesinden bir yaptırım tehditi çıktı. Lakin Türkiye nin ve KKTC ninde Doğu Akdeniz de çıkacak servetten hakkına düşeni almak İçin ab ye boyun eğeceğini düşünmüyorum . Biraz evvel de dedim . Para nerede ise, güç mücadelesi orada . Doğu Akdeniz de oyun daha yeni başlıyor ! Bekleyip tarafların hamlelerini izleyelim .

Bu haber 1455 defa okunmuştur

:

:

:

: