'Mardin'

Güneydoğu Anadolu bölgesinde Suriye 'ye sınırı olan Mezopotamya ovasının başlangıcında bulunan tarım alanında oldukça verimli, tarihi, kültürü, yemekleri, el sanatları, mimari yönü Dünya'da sayılı inanılmaz orjinal bir Türkiye şehri.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde Suriye 'ye sınırı olan Mezopotamya ovasının başlangıcında bulunan tarım alanında oldukça verimli, tarihi, kültürü, yemekleri, el sanatları, mimari yönü Dünya'da sayılı inanılmaz orjinal bir Türkiye şehri. Mardin, Venedik ve Kudüs Dünya'mızda bozulmamış üç şehir. Mardin. 12000 yıldır çeşitli uygarlıklara kucak açmış farklı farklı mezhep, etnik grup geleneklere ev sahipliği yapmış bir Dünya kentidir. Kültürü ve mimari yönü oldukça baş döndürücü, gecesi ayrı gündüzü ayrı bir görsellik. Bir çok şiire şarkıya ilham olacak bir şehir.

Rehberlerin anlatımları ile oldukça bilgilendiğim bu şehir beni inanılmaz etkiledi. Otobüsle ilerlediğimiz yolboyu gördüğüm manzara Atatürk barajı ile bütünleşen baraj kenarındaki restorant, birbirinden lezetli yemekler, özellikle kiremit içerisinde sıcak sıcak yediğimiz alabalık tadına doyum olmadı, barajda yüzen ördekler attığım her lokma ekmekle sanki memnuniyetlerini belirtmek için dans ediyorlardı. Upuzun uzayan yolculukta leyleklerin yuvaları ile karşılaşmak antepfıstık ağaçları, oda ayrı bir keyifti. Yavaş yavaş Atatürk baraj suyunun altında birkaç gün sonra kalacak olan Hasankeyfi 'ye gelmek son bir kez o müthiş tarih kokan coğrafyayı, mimari yönü özellikle sayısız mağaraları, tarihi köprüsü, el halıları, cevizli kahveleri ile meşhur olan o güzelim topraklar, anlatılmaz yaşanır. İçime bir hüzün doldu, o tezgahların arkalarında duran güzel insanların yüzlerindeki acıları okur gibiydim. Yolculuğumuz Diyarbakır'a uzanırken sabah kahvaltısından sonra Atatürk sarayını ziyaret etmemiz beni son derece üzdü, bir çevre bukadarmı kirli olur? özellikle Atatürk' ün Sarayı. Bu nasıl bir düşünce. Nembur Dağınının zirvesi, yükseklik, ikibinyüzelli metre, 427, basamak, O Dünya da eşi benzeri olmayan heykeller ve Doğudan batan muhteşem Güneş olağanüstü idi. Objektiflere düşen kareler anı ölümsüzleştirdi.

Gaziantep baklavaları, 1557 yıllık, Keleoğlu Mağarası, ve bu yolculuğumda sayamadığım birçok değerler, Her uğradığım şehirlerde en büyük mutluluğum edindiğim dostluklar kazandığım kalpler. MERSİN CAGETUR Turizim ekibi Cemil Öner ve Rehberimiz Gökhan Çiçekliyurt bizleri, Gaziantep, Mardin, Midyat, Hasankeyif, Diyarbakır, Nemburt Dağı, Adıyaman, Gaziantep. gezimiz ile ilgili olağanüstü bilgileri ile donattılar, bütün bu güzelliklere rağmen o sıcacık yürekleri, hepimizle ayrı ayrı ilgilenmeleri, özellikle fotoğraflarımızı görüntülemeleri bir ayrıcalıktır. İnsan kazanmak ayrı bir sanattır. SiziSeviyorum...


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 8633 defa okunmuştur

:

:

:

: