ÇADER’de Ayşe Tural’la Yaşama Sevinci Sohbet Toplantısı

25 Haziran Salı günü ÇADER’in davetlisi olarak Çatalköy’deydim. Girne’ye bağlı Beşparmak Dağlarının tepesine sevgiyle yayılmış bir köy...
25 Haziran Salı günü ÇADER’in davetlisi olarak Çatalköy’deydim. Girne’ye bağlı Beşparmak Dağlarının tepesine sevgiyle yayılmış bir köy...

Her gidişimde mutluluk ve gurur içimi doldurur. Belediyesi çevreye son derece duyarlı ve çalışkandır. Köy halkı bilinçli ve aydındır. Köyde çok sayıda yabancı yaşar. Bu da bir kültür harmonisi oluşturur.

Pek çok kültürel etkinliğe seve seve ev sahipliği yapar...

İki hafta kadar önce programa alındığımı duyunca çok sevindim. İnanılmaz mutlu oldum. Okul zamanı da zaten öğrencilerle ŞİİRve KİTAP OKUMA konusunda güzel saatler geçirmiştik.

Benim için, toplumu anlama ve yaşamı paylaşma adına harika bir buluşma oldu.

ÇADER BAŞKANI

ÇADER Başkanı sevgili Pervin Özgeçen’in teşekkür yazısı ile günü anlatmaya başlamak istiyorum...

ÇADER’in bugünkü konuğu olan, Edebiyat Öğretmeni, Şair Ayşe Tural'a 'Yaşama Sevinci' sohbetiyle; yaşamımıza yolculuk yapıp, duygularımızı paylaşıp geçirdiğimiz kaliteli zaman için ÇADER Yönetim Grubu olarak çok teşekkür ederiz. Derneğimize bağışladığı 'Yaşamın Büyüsü' kitabı da kütüphanemizde yerini almıştır. — Neriman Soyumert ve 5 diğer kişi ile birlikte.


GÜN İLE İLGİLİ YORUMLAR
“ Yaşamımızın bir sayfasına sızdığı kadarını bize verdiği güzel örneklerle anlattı, Ayşe Tural...

Aslında yaşamımızda hepimizin önünde olup,farkettiğimiz veya kimimizin önemsemediğimiz noktalara ince dokunuşlarla yer vererek bizi uyandırmıştır Ayşe Hanım...

PAYLAŞIMDIR YAŞAMAK diyorum.

Bugünkü paylaşım da Çatalköy’deki biz bayanlara bir nefes olmuştur. Benzer etkinliklerin bizi geliştireceğine inanıyorum.

Teşekkürler sayın Ayşe Tural’a ve sohbete katılan tüm arkadaşlara.... 💖

SEVGİ BEDEOĞLU


“ Ayşe Hanım, siz konuşurken ben de içinden anlattıklarınıza katıldım. Aynen ben de öyle düşünüyorum dedim. Çok mutlu oldum.

Aslında aileler çocuklarına örnek olmalı. Onları biz yetiştiririz. Bize benzerler...

Sorumluluklarını öğretmeliyiz.”
/ NAZLI KADEH
( Nazlı Hanım, Girne Halk Kütüphane Müdürü Sevgili RUKİYE KAYMAK’ın annesiymiş. Çok sevindim...)


“ Ayşe hanımı dinlerken, kendim iç dünyamda yolculuğa çıktım ....
Ve bazı durumlarda ne kadar hatalı olduğumu, hatta acemi olduğumu fark ettim ....

Bir de ruhumda hafiflik his ettim ....bana güven geldi ....korkaklığı , cesaretsizliği ,EGO’yu kafadan silmeğe çalıştım .....

Bizlerin böyle insanlara çok ihtiyacı var....

İsterdim ki sık sık böyle etkinlikler olsun...... Kendi adıma sizlere çok teşekkür ediyorum. / ARZU MEMMEDNEBİ İNCEER

“ Bizi çocukluğumuza götürdüğünüz için teşekkürler... Sizin anlattıklarınız bizim çocukken yaşadığımız terbiye ve görgü kurallarının aynısıdır. Ancak şimdi gençlerimizin ailelerinden aldığı kültür, saygı ve para değerleri çok değişmiştir.

Öncelikle ailelerin ve eğitimin değişmesi gereklidir. / FİLİZ ÖZERK

“ İyi günler Pervin Hanım...
Çok samimi ve doğal bir sohbetti. Eve gelince Ayşe Tural’ın kitabını biraz okudum. Sanırım sohbette kitabı özet geçmiş Ayşe Hanım...

Hepimizin hayatındaki yaşanmakta olan güncel ve rutin davranişlarımızdan kareler vardı.

Çok başarılıydı; devamının olmasının hepimize fayda sağlayacağını düşünüyorum.
Teşekkürler iyi çalışmalar dilerim😘.
YEŞİM SAKALLILAR

ÇADER’DEN ÖRNEK ÇALIŞMALAR

ÇADER’in KURULUŞU

Çatalköy’ü Geliştirme ve Kültür Derneği 2005 yılında sosyal, kültürel ve çevre konularında halkı bilgilendirmek ve köyün çevre yapısını koruyup geliştirmek ve aktivitelerde bulunmak amacıyla kurulmuştur.

ÇALIŞMALARI

2010 yılında çevreye duyarlılık amacıyla ‘Naylon Poşete Hayır’ kampanyası başlatılmış, 2018 yılında bu proje geliştirilip dernek yararına kendi diktiğimiz geri dönüşüm alışveriş çantaları, çocuklarla çalıştığımız geri dönüşüm kağıtlar ÇADER ‘Çevre ve Ben’ tanıtım mühürüyle satılmıştır.

AB PROJESİNİN KABULÜ

Derneğimizin hazırladığı ‘Evsel atıkların azaltılması ve organize edilmesi’ AB Projesi kabul görmüş, Almanya’ya gözlem gezisi gerçekleştirilmiştir.

HAZAL ÖTÜN SAY’ın BAŞARISI

Her yaş grubuyla çalışmayı hedeflediğimiz çevre konusunda, genç aktivistimiz Hazal Ötün Say, Cumhurbaşkanlığı Kalıcı Etki Proje Yarışmasında ‘KKTC’de Evsel ve Yeşil Atıkların Eğitici Odaklı Bireysel ve Toplu Kompostla Azaltılması Projesi’ Yeni Fikirler Teşvik Ödülünü kazanmıştır.

ÇATALKÖY BELEDİYESİ İLE İŞBİRLİĞİMİZ

Çalışmalarımızı Çatalköy Belediyesi ile işbirliği içinde yürütmekteyiz. .

DERNEK ETKİNLİKLERİMİZ

Derneğimizde eğitici sohbet toplantıları, kitap kulübü, kültür gezileri, çocuklara okul döneminde cumartesi günleri ücretsiz kurslar düzenlemekte, çevre bilinciyle ilgili çalışmalar yapmaktayız.

YAZ DÖNEMİ

Yaz döneminde ise haftada bir gün çocuklara kültür, sanat yoluyla ulaşmak amacıyla
Kağıt Sanatcıları Derneği Başkanı İsmet Tatar başkanlığında kağıt sanatcıları çalıştayı, seramik-heykel sanatcısı Sevcan Çerkez, seramik sanatcısı Mümine Özdemirağ Yağlı, resim sanatcısı Ozan Özgenler ve resim sanatcısı Salih Mustafa Çizel ile kurslarımızı gerçekleştireceğiz.

ASIL AMACIMIZ

Yaşadığımız çevreye karşı duyarlılık ve kültür sanat birikimiyle yetişecek çocuklara katkı koymak derneğimizin en büyük amacıdır.

Pervin ÖZGEÇEN
ÇADER Başkanı

Bu haber 1487 defa okunmuştur

:

:

:

: