Doğu Akdeniz önem perspektifinden Libya sorunu

G-20 zirvesi her açıdan uluslararası ilişkiler açısından önemli gelişmeleri beraberinde getirdi. ABD - Çin ticaret savaşları , Türkiye -ABD ilişkileri ve uluslararası alanda ki ülkeler arasında ki konular gündeme geldi. Bu zirve öncesi ve sonrasında gündeme Libya konusu geldi . Türkiye açısından gelmeye de devam edecek . Bundan önce yazdığım yazılarımda Akdeniz in öneminden sizlere bahsettim .

G-20 zirvesi her açıdan uluslararası ilişkiler açısından önemli gelişmeleri beraberinde getirdi. ABD - Çin ticaret savaşları , Türkiye -ABD ilişkileri ve uluslararası alanda ki ülkeler arasında ki konular gündeme geldi. Bu zirve öncesi ve sonrasında gündeme Libya konusu geldi . Türkiye açısından gelmeye de devam edecek . Bundan önce yazdığım yazılarımda Akdeniz in öneminden sizlere bahsettim . Libya da bu konuyla alakalı olduğu İçin bu yazımızda sizlere bildiklerimizi aktarmaya çalışacağız .

Libya’da şu anki durum nedir ?

Kaddafi'nin devrilmesinden sonra ülkede 4 Geup ortaya çıktı .

Bu gruplar kimdir?

1-Trablus merkezli ulusal mutabakat hükümet Grubu ( Türkiye tanıyor ) başında tümgeneral usame cubeyli
2-Kaddafi'nin devrilmesinde etkin olan misrata merkezli güçler
3-General Halife halter a bağlı Libya ulusal ordusu (Körfez ülkeleri destekliyor )


4- Tunus a yakın bölgede zintan merkezli güçler .

Yukarı da saydığımız güçler bölünmüş gruplardır. Bunların İçin halter a bağlı Libya ulusal güçleri geçtiğimiz haftalar da Türkiye'yi tehdit etti. Bu adımla beraber gerilim arttı. Türkiye dış işleri bakanlığından gerekli nota verildi.
Konu neydi ?

General Halife Hafter'e bağlı Ahmet el Mismari, Türk hedeflerin düşman olarak tanımlandığını söyledi. ABD destekli darbeci grubun sözcüsü, Libya karasularında bulunan Türk gemilerine ateş açılması emrini verdiğini belirterek, Libya hava sahasının Türk uçaklarına kapatıldığını ekledi. Ayrıca, ülkedeki Türk vatandaşlarının ise tutuklanacağını söyledi. Bunun peşinde 2 gün önce 6 Türk vatandaşının tutuklanması üzerine Türkiye makamlarından gerekli açıklamalar ajanslara geçti . Libya da sorumlulara iletildi . Aylar önce de Türkiye ye Libya hükümetine maddi konuda destek olmuştu . Lakin hafter güçlerinin darbe girişimleri gücü ele geçirme girişimleri sonrasında bu açıklamalar gelmeye başladı .


Türkiye ye karşı neden bu açıklamalar geliyor ?


General Halife Hafter güçlerinin destekleri şuan ABD , suudi Arabistan ve BAE tarafından fonlanıyor . Libya , bildiğimiz üzere Akdeniz e kıyıdaş ülkelerden .


Yukarıda ki harita da görüldüğü üzere Türkiye nin MEB alanı 234.814 km2 lakin Akdeniz de sadece Türkiye nin kıyısı yok . Libya , mısır , İsrail , Lübnan , Suriye ,Cezayir gibi devletlerinde sınırları var . Zaten Doğu Akdeniz de ABD nin kurduğu mutabakat grubu dışında ki ülkelere bakarsak durumun netliği ortaya çıkıyor. Siyasal anlamda demokratik seçimlerle halkı yönetemeyen ülkeler darbe ile halkı yönetiyorlar . ABD nin kurduğu Doğu Akdeniz de ki enerji koridoru güçlerine destek veriyorlar.

Mısır ın seçilmiş eski lideri merhum Muhammed Mursi ye bakın !
Libya da Kaddafi nin sonuna bakın !

Suriye de Esad ın ülkesine bakın !

Lübnan a bakın !

Hangisi Doğu Akdeniz de kendini hakkını savunacak gücü var . Sadece Türkiye kendi kendinin ve KKTC nin haklarını savunmak İçin 4 adet gemi aldı . Uluslararası alanda baskılara ve taraflı tutumlara rağmen de fiili durum Türkiye tarafından haklı olarak sürdürülmektedir.

Şuan Libya da Türkiye ye karşı takınılan tavırda Doğu Akdeniz de ki doğalgaz ve petrol kaynaklarından dolayıdır . BAE , Suudi Arabistan ve ABD nin destekledi Libya da ki general hafter in bu açıklamaları yapması normal . Parasal ve diğer konularda bu ülkelere bağlı olan general hafter deyimi yerindeyse bu ülkelerin iti olmuş durumda. Onlar ne diyorsa o da onu yapıyor !

Libya da Türkiye nin 6 vatandaşının tutuklanmasından sonra Türkiye dış işleri bakanlığının yaptığı açıklama tam isabetli olmuştur . Mütekabiliyete uygundur. Kendi vatandaşlarının haklarını savunmak İçin uluslararası Hukuktan doğan hakları karşı tarafa ivedilikle iletilmiştir .

Siz okurlarımıza çok söyledim . Doğu Akdeniz de gerilim tırmanacak . Kaçış yok. Burada Türkiye ve KKTC İstiklal mücadelesi veriyor . Kaynaklar büyük . Para büyük . Savaş ta büyük olacak . Şuan konvansiyonel bir silah savaşı yok . Lakin gerilim artacak . Akdeniz her dönemde olduğu gibi bugün de çatışmanın merkezi .

Şimdi size sorayım kim Kıbrıs da asırlarca hakimiyetini sürdürmüştür ? Kimse . Her daim Kıbrıs adası istilalara uğramıştır . Her daim önemli olmuştur . Her zaman geçiş noktası ve stratejik öneminden bu saldırılara maruz kalmıştır . Bugünde hedef te Doğu Akdeniz de ki gerilimde yerini almaktadır.

Halen Kıbrıs da ki müzakerelerden sonuç şımarma fikri olan varsa aklından şüphe duyarım . Çünkü tek taraflı Ada'nın zenginliklerinden faydalanma girişiminde olan Rumlar'ın sizce bunları bizlerle paylaşma fikri olsa idi, bizle mi hareket ederdi yoksa şuan olduğu gibi başkaları ile mi hareket ederdi. Sonuç ortada. O yüzden bugün kendi ulusal menfaatlerimizi ortaya koyarak hareket etmemiz gerekmektedir .

Libya gibi benzer olaylara daha çok rastlayacağız . Çatışma ve gerilim büyük . Doğu Akdeniz in önemi hepsinden büyük !

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 1638 defa okunmuştur

:

:

:

: