Tedbir bile almaktan yoksunuz

Füze gündemi devam ederken,tartışılan en önemli konu havada infilak ederek dağılan parçaların adamıza düştüğü füzenin kimyasal bir madde ihtiva edip etmediği konusuydu.
Füze gündemi devam ederken,tartışılan en önemli konu havada infilak ederek dağılan parçaların adamıza düştüğü füzenin kimyasal bir madde ihtiva edip etmediği konusuydu.

Oysa olayın vuku bulmasından sonraki süreçte ilgililerin bu konuda hiçbir önlem almadıkları, hiçbir özel kıyafet kullanmadan, füzenin dağılan parçalarını çıplak elle toplamaya çalıştıklarını gördük, izledik. Dolayısıyla bu konuda aslında ne kadar bilinçsizce hareket edildiğini sanırım söylemeye gerek yok.

Hatta Başbakan Ersin Tatar’ın yaşanan olaydan bir haber olarak uyandığı sabahta konuyu öğrendikten sonra fazla abartmaya gerek yoktur yaklaşımı ise evlere şenlik.
Oysa bu füze parçalarının düştüğü yerlerin bir kaç kilometre sağında,solunda,arakasında be önünde yerleşim yerleri bulunmaktaydı.
Bu çok büyük bir şanstı hepimiz için.
Tabi bunu dahi idrak edemeyen, hoş etse de aman şuna zarar vermeyelim, bunu ürkütmeyelim düşüncesi ile yapılan boş söylemlerin de banalllıktan öteye gitmemesi ayrı bir konu oldu.

Lakin bu işin bir de başka yönü vardı.
Söz konusu füzelerin başlıklarında bulunan kimyasal zehirler.
İşte bu konuda ilk uyarı Dr. Okan Dağlı’dan geldi.

Dağlı sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda şunları ifade etti.

“Atılan füzeler konvansiyonel (non-nuclear) olsalar da kimyasal toksik maddelerin yanında seyreltilmiş uranyum (depleted uranium) da içermektedir. Bölgenin ve orada inceleme yapanların radyoaktivite ile kontamine olma ihtimaline karşı önlem almalıdırlar.”

Neden sonra gerek hükümet edenlerin, gerekse askeri erkin bu durum akıllarına gelmiş olacak ki Türkiye’den yardım talep edildi.
Ve AFAD uzmanları radyoaktif ölçüm için adaya geldiler. Ölçtüler biçtiler ve herhangi zararlı bir kimyasala rastlamadıklarını açıkladılar.
Hoş umarım da öyledir.

Buradan hareketle aslında şunu çok rahat ifade edebiliriz ki, böylesi durumlarda bütün ihtimalleri göz önüne alarak hareket etme becerisine sahip değiliz. Dolayısıyla böylesi bir hadise sonrası gördük ki iyi organize olamadık, olamadığımız bir tarafa, her kafadan bir ses çıkarmayı da marifet saydık.
Bu haber 713 defa okunmuştur

:

:

:

: