Tüccarın aklı nerede?

Dövizdeki düşüş devam ediyor ama nedense marketlerin raflarındaki etiketlerin fiyatları bir türlü düşmek bilmiyor. Hala daha aynı fiyatlardan satışlara devam ediliyor

Dövizdeki düşüş devam ediyor ama nedense marketlerin raflarındaki etiketlerin fiyatları bir türlü düşmek bilmiyor. Hala daha aynı fiyatlardan satışlara devam ediliyor.
İyi de döviz çıkarken yapılan zamlar döviz düşerken neden geri alınmıyor?
Bu durumda vatandaşı kim koruyacak? Bu konuda Ticaret Dairesi denetimler yapıyordu. Bu denetimlere devam ediliyor mu? Hükümetin değişmesi ile birlikte evet bir başı boşluk oldu memlekette. Ama artık dün itibari ile Ticaret Dairesine gerekli atama da yapıldığına göre biran önce denetimlere hız verilmeli ve raflardaki fiyatlar denetlenmeli.
Bakın dün itibari ile Amerikan Doları 5,5 seviyelerine kadar düştü. Keza aynı şekilde Euro 6,3 seviyelerine geriledi. Sterlin ise 7 lirada tutunmaya çalışıyor. Her an o da 7 liranın altına doğru bir hareket izleyebilir.
Şimdi dövizin ilk çıktığı günlere göre dövizdeki bu gerileme marketlerin fiyatlarına da yansımalı. Üstelik DPÖ verilerine göre ülkede enflasyon da da düşüş var.
Ama bu düşüş dövizdeki düşüş kadar sert değil. Çünkü dövizin düşmesine karşın fiyatlar bir türlü düşmüyor. Eğer tüccar gerçekten döviz üzerinden aldığı ve sattığı ürünlere fiyat ayarlaması yapsa hem piyasa daha çok ucuzlayacak hem de enflasyon daha sert düşmüş olacak.
Devlet enflasyonu düşürürse HP ‘yi da az ödemek zorunda kalacağı için kasasındaki parayı korumuş ve muhafaza etmiş olacak. Özel sektör çalışanları da aldıkları maaş ile düşen enflasyonda daha rahat geçimlerini sağlayabilecekler.


Bu haber 10149 defa okunmuştur

:

:

:

: