Miçotakis başa geldi

Yunanistan’da kan değişimi oldu . Çipras koltuğunu Miçotakis e bıraktı.

Yunanistan’da kan değişimi oldu . Çipras koltuğunu Miçotakis e bıraktı.

Yapılan seçimlerden sonra göreve gelen Miçotakis in Türkiye ye olan yaklaşımı soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Miçotakis özellikle Türkiye ile alakalı Kıbrıs , Ege sorunu , mülteciler , Doğu Akdeniz , ekonomik ilişkiler gibi konularda Türkiye ye karşı tutunacağı tavır merak durumunda .

Türkiye ve Yunanistan ilişkileri bildiğimiz üzere son dönemde Doğu Akdeniz konusunda çok gerildi. Çipras döneminde fetöcüleri iade edilmemesi özellikle Ege de olan yaklaşım konusunda Türkiye Yunanistan ilişkilerinde gerilim oldu .

Miçotakis , Çipras döneminden farklı olacağı düşüncesinde değilim . Özellikle Doğu Akdeniz konusunda ılımlı bir politika izleyeceğini düşünmüyorum .

Yunanistan ve Türkiye ilişkilerinde ekonomik anlamda bir kaç girişim olabilir. Çünkü Yunanistan da bulunan araştırmacıların Yunanistan özellikle Türkiye ile ilgili ekonomik anlamda ilişkilerini geliştirmesini istemektedir . Haliyle kamuoyunda bu fikir hakimken, yeni Başbakan'ın da bu konu adımlar atacağı fikrine sahibim . Özellikle ekonomik dar Boğaz'dan geçen Yunanistan a can damarı olabilecek en önemli ülkenin Türkiye olacağı fikri Yunanistan da şuan hakim . O yüzden yeni Başbakan ın Recep Tayyip Erdoğan'a dan gelen telefon sonrası Türkiye tarafına bir jest yapacağı fikri bende hakim .


Özelikle basında yer alan yeni Başbakan'ın röportajlarında Türkiye Lehinde açıklamaların kamuoyuyla paylaşılması da bu açıdan değerlendirilmelidir .


Makedonya konusunda çipras kan kaybetmişti . Bu bakımdan yeni Başbakan bu konuda atacağı adımlar ile kendi siyasi geleceğini sağlama alacaktır .

Ekonomik anlamda çipras döneminde ödenen ağır faturalar yeni Başbakan dönemini geçmiş döneme göre daha rahatlatmış görünüyor .

Bu anlamda Türkiye ile Yunanistan ekonomik ilişkileri gelecek dönemde ne kadar geliştireceği de ortadadır . Doğu Akdeniz ve Ege konusunda çipras ın takındığı tavırın aynısını yeni Başbakan döneminde de göreceğiz . Çünkü seçime gelirken milliyetçi kesimin oylarını alan Miçotakis in Türkiye ile Kıbrıs ve Doğu Akdeniz konusunda yumuşama izleyemeceği kanısını taşıyorum.

Türkiye ve Yunanistan Doğu Akdeniz de ki gerilimi düşürecek en önemli aktörlerdir. Eşit bir şekilde, adaletli bir şekilde paylaşım ve hakların verilmesi ile ortada gerilim kalkacaktır. Türkiye hem kendi hem de KKTC nin haklarını savunmak İçin elinden geleni yapıyor, yapmaya da devam edecektir .


Recep Tayyip Erdoğan seçimi kazanan Miçotakis i kutladı . Aynı olgunlukla adım Yunanistan tarafından gelirse , ilişkiler daha da yumuşama olacaktır . Özellikle fetöcülerin iadesi konusunda Yunanistan ın atacağı adımlar ilişkilerin seyrini değiştirecektir .
Bu haber 1517 defa okunmuştur

:

:

:

: