“15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ”

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, KKTC’de de anılıyor.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, KKTC’de de anılıyor.
Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından, gün ve demokrasi şehitlerini anma çerçevesinde Lefkoşa Türk Şehitleri Abidesi’nde tören düzenlendi.
Törende anıta çelenk sunulmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.
BAŞÇERİ
TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, törende yaptığı konuşmada, gururla söyledikleri İstiklal Marşı’nın ilk kelimesi “korkma”yı 15 Temmuz 2016 gecesi Türk Milleti’nin haykırdığını vurgulayarak, “Bugün o menfur darbe girişiminin ardından milletin cesur direnişi sayesinde demokrasimize ve devletimize karşı yapılan saldırının 3. Yıldönümünde aziz şehitleri anmak gazilere bir kez daha şükranlarımızı sunmak için buradayız” dedi.
251 vatandaşın şehit olduğu 2 binden fazla vatandaşın yaralandığı 15 Temmuz darbe teşebbüsünde saldırıyı gerçekleştirenlerin sergilediği vahşetin ve hainliğin benzerinin tarihte görülmediğini söyleyen Başçeri, “Cumhurbaşkanımızın geçen yıl da vurguladığı gibi 15 Temmuz’da bizler hem derin bir kederi hem de büyük bir gururu aynı anda yüreğimizde yaşıyoruz” diye konuştu.
Başçeri, bir tarafta 251 vatandaşı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken diğer taraftan da dünyada az rastlanan bir direnişe imza atmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayarak, bu sabah basın toplantısında da belirttiği gibi, “Türk milleti o gece cesareti ve dirayeti ve mücadelesiyle Anadolu topraklarında Çanakkale ruhunun, Kuvay-ı Milliye şuurunun hala diri olduğunu ispat etmiştir” dedi.
Başçeri, TSK’nın çoğunluğunu oluşturan ve o geceki darbe teşebbüsüne katılmayan ordunun gerçek askerlerinin varlığı, emniyet teşkilatının kahraman mensuplarının mücadelesinin de şüphesiz bu darbe girişiminin engellenmesinde önemli bir rol oynadığını belirtti.
Başçeri, hiç tereddüt etmeden canı pahasına aldığı emri yerine getiren Şehit Ömer Halisdemir’i de bir kez daha rahmetle anarak, “82 milyon vatan evladı 15 Temmuz 2016’da olduğu gibi bundan sonra da vatanının istikbaline göz dikenlere asla müsaade etmeyecektir” dedi.
Kendilerinin görevinin de bu gerçeğin unutulmaması ve her daim hatırlanmasını sağlamak olduğunu belirten Başçeri, 15 Temmuz Demokrasi şehitlerini bir kez daha rahmet ve minnetle anarak gazileri de şükranla selamladı.

“KKTC OLARAK TÜRKİYE’NİN DEMOKRASİDEN UZAKLAŞMADAN ÇAĞDAŞ İLERLEYİŞİNİ DEVAM ETTİRMESİNİ DESTEKLİYORUZ”


Başbakan Ersin Tatar, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak dün olduğu gibi bugün de Anavatan Türkiye’nin Atatürkçü çizgiden sapmadan, demokrasiden uzaklaşmadan çağdaş ilerleyişini devam ettirmesini canı gönülden destekliyoruz” dedi.
Başbakan Tatar, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı.

Tatar, Anavatan Türkiye’de 15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan darbe girişiminin büyük bir oyunun parçası olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
“Bize göre söz konusu hain darbe ile hedeflenen, Türkiye’yi haklarını korumakta zafiyete uğratmak, uydu bir ülke haline getirmekti. Türk milleti, demokrasiye olan bağlılığı, kahramanlığı, cesaretini ile oyunu bozdu, darbeyi önledi.
Türkiye bugün, Doğu Akdeniz’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birlikte hidrokarbon kaynaklarındaki hakkını, hukukunu koruyabilmek adına sismik araştırmalar yapıp, sondaj çalışmaları başlatabiliyorsa bu darbe girişiminin önlenmesi sayesindedir.


Türkiye bugün, milli savunma sanayi konusunda önemli adımlar atabiliyor, savunmasını güçlendirmek için S-400 füzelerini alabiliyorsa bu, demokrasi adına, milletin bekası için şehit düşerek darbecilere dur diyen şehitler, gaziler sayesindedir.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak dün olduğu gibi, bugün de Anavatan Türkiye’nin Atatürkçü çizgiden sapmadan, demokrasiden uzaklaşmadan çağdaş ilerleyişini devam ettirmesini canı gönülden destekliyoruz.”

TÖRE: “15 TEMMUZ TARİHE KARA LEKE”

Cumhuriyet Meclisi Başkan Vekili Zorlu Töre, 15 Temmuz 2016’da FETÖ terör örgütünün Anavatan Türkiye’deki giriştiği kanlı darbe girişiminin tarihe kara bir leke olarak geçtiğini belirtti.
Töre, yaptığı yazılı açıklamada, “En karanlık gecede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üstün cesareti sayesinde halkımızın sokaklara ve meydanlara çıkması sayesinde bu darbe başarısızlıkla sonuçlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

“TEŞEBBÜS EDENLERİ LANETLİYORUZ”

Töre açıklamasında şunları kaydetti:

“251 soydaşımız bu darbe esnasında şehit olmuştur. Bu darbeye teşebbüs edenleri bir kez daha lânetliyoruz. Türkiye’nin milli birlik ve bütünlüğünü ne FETÖ ne PKK ne de başka odaklar bozamadı, bozamayacaktır. Milletimiz içten ve dıştan gelen hain emelleri bertaraf etmeye devam edecektir. Demokrasimiz ve ulusal irademiz kesintisiz devam edecektir.

Kendi askerimizi, polisimizi, halkımızı TBBM’yi, askeri kışlalarımızı, hava alanlarımızı kurşunlayan ve bombalayanlar vatan hainliğinin en dik âlâsını yapmışlardır. Cezalarını en ağır şekilde çekmelidirler. Bu darbenin masumane bir izahı asla kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet baki kalacaktır. Vatan bölünmeyecektir. Ulusal egemenliğimiz daha da pekişecektir.”

ARIKLI: DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ HER YIL ANILMALI


Yeniden Doğuş Partisi(YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün dış şer odaklarına Türk Milletinin kararlılığını göstermesi açısından her yıl anılması gerektiğini söyledi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle yanladığı bildiride Arıklı, “Türk Milleti, 15 Temmuzda dışarıdan destekli Fethullahçı Terör Örgütünün Devleti ele geçirmesine nasıl engel olmuşsa bundan sonra da bağımsızlığına ve özgürlüğüne sekte vuracak her türlü kalkışmaya dur diyecektir” dedi.

Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün iç ve dış şer odaklarına Türk Milletinin kararlılığını göstermesi ve hatırlatması açısından her yıl anılması gerektiğini ifade eden Arıklı, KKTC’de de terörle mücadele yasasının bir an evvel çıkartılması gerektiğini kaydetti. Arıklı, mevcut Hükümet’in önümüzdeki yasama yılında bu konuda gereken adımları atmasını temenni etti.
SUCUOĞLU: “TÜRK MİLLETİ 15 TEMMUZ’DA DEMOKRASİYE BAĞLILIĞINI GÖSTERMİŞTİR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Türkiye’de 15 Temmuz 2016 yılında gerçekleşen darbe girişiminin yıldönümünde, Türk Milletinin direnişine vurgu yaptı ve Demokrasi Şehitleri’ni rahmetle andı.

Bakan Sucuoğlu yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin 15 Temmuz 2016 tarihinde hain darbe girişimi ve bu kalkışma karşısında tarihe geçecek ve takdir edilecek bir mücadele örneğine sahne olduğunu belirterek, TSK içerisinde yapılanmış FETÖ'cü grubun, 15 Temmuz gecesi harekete geçerek ağırlıklı olarak Ankara ve İstanbul merkezli kalkışması sonucu ne yazık ki Türkiye’nin 249 evladını şehit verdiğini anımsattı.

Bu darbe girişiminin Türk milletinin, insanlığa örnek olacak direnişi ve devletin diğer unsurlarının karşı koymasıyla başarısızlığa uğratıldığını ifade eden Sucuoğlu, gelinen noktada kanlı darbe girişiminin başarılı bir şekilde bastırıldığını, halkın gücü ve cesareti sayesinde önlendiğini söyledi.

OĞUZ: “15 TEMMUZ’DAKİ HAİN GİRİŞİMİ YENİDEN LANETLİYORUZ”


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, 15 Temmuz’da Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılan hain girişimi yeniden lanetlediklerini belirtti.
Oğuz, ülkeleri uğruna canını feda eden şehitleri saygı ve rahmetle, gazileri saygıyla andıklarını belirtti.

Bakan Dursun Oğuz gün nedeniyle yayımladığı mesajda şunları kaydetti:
“Türkiye’de 15 Temmuz 2016’da yapılan darbe girişimine Türk milleti çetin mücadelesiyle geçit vermemiş, ülkenin belirsizlik dolu bir geleceğe sürüklenmesi engellenmiştir. Türk milletinin Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) karşı gösterdiği güçlü direniş, demokrasiye sahip çıkışın da önemli bir sembolü olmuştur. Bu hain darbe girişimi sırasında 251 kişi, vatanının teröristlerin eline geçmemesi için mücadele ederken şehit olmuştur. Türkiye’nin milli birlik ve bütünlüğüne kasteden bu saldırıya, Kıbrıs Türk halkı da derhal tepki göstermiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yanında durmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı üç yıl önce yapılmış olan bu hain girişimi yeniden lanetler, ülkesi uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anar, gazilerimize saygılarımı sunarım.”


Bu haber 49 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER