Öneriler masada

Türk tarafının Rum tarafına ilettiği öneriler, bugün Rum Ulusal Konseyinde masaya yatırılacak.

Türk tarafının Rum tarafına ilettiği öneriler, bugün Rum Ulusal Konseyinde masaya yatırılacak. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın BM aracılığıyla Rum Lider Anastasiadis’e ulaştırdığı hidrokarbon konusundaki önerisi 9 maddeden oluştuğu dün bazı medya organlarında yayınlandı.
İşte o önerile bugün bir cevap verecek Rum tarafı.
Bugüne kadar sayısız öneriyi, sayısız teklifi ret eden Rumların bu öneriye de sıcak bakmalarını beklemek yanlış olur. Zira geçmiş bu gibi yüzlerce öneri ile doludur.
Ancak ufakta olsa bir ihtimal var hala. Zira Rum tarafı da doğruladı ki Türkiye doğal gaz yataklarına ulaştı yaptığı aramalarda. Ve bulduğu bu doğal gazı çok kısa bir süre içinde KKTC’ye buradan da borular ile İskenderun limanına ulaştırabilir. Oradan da mevcut hat üzerinden Avrupa’ya.
Türkiye’nin çıkarıp satacağı doğalgaz Rum tarafından hem daha çabuk AB ülkelerine hem de daha ucuza mal olacaktır. İşte bu durum bugün yapılacak olan toplantıda derinlemesine tartışılacaktır Ulusal Konseyde.
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın önerisinin de adanın iki ortak sahibi olarak Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların doğal gaz kaynaklarında da eşit haklara sahip oldukları ve her iki toplumun da bu kaynaklardan eş zamanlı olarak adilane bir şekilde yararlanması gerektiği vurgulanıyor.
Bakalım Rumlar adil davranabilecekler mi?


Bu haber 9922 defa okunmuştur

:

:

:

: