Doğu Akdeniz’de oyunlar bozuluyor

ABD ordusunun 2002’de yaptığı bir tatbikat vardı. Nevada çölünde yapıldı .Adı 'millenium challenge' dı.

ABD ordusunun 2002’de yaptığı bir tatbikat vardı. Nevada çölünde yapıldı .Adı 'millenium challenge' dı.

Tatbikatta 92 saat süre içinde fiili bir saldırıyı 3 tarafı denizlerle çevrili ve boğazları olan bir devlete karşı yapılıyordu.
Adeta Türkiye’yi hedefe almışlardı. Geçtiğimiz günlerde benzer tatbikatta yapıldı.
Aynı senaryo yine yapıldı. Oynandı. Mesaj aslında bizlere veriliyordu. 92 saatin amacı seferberlik süresi dolmadan Müdahale yapılmasıydı. Kısacası seferberlik süreci gerçekleşmeden bir operasyon yapılması öngörülüyordu .


En ilginç olanıysa , tatbikatın tarihiydi. 24 Temmuz ! Lozan anlaşmasının yıl dönümüydü. Açıkça işgal nasıl gerçekleşecek bunun tatbikatı yapıldı.


Bugün Türkiye nin etrafına bakın her yeri askerler ve mühimmatlarla çevrilmiş durumda . Adeta soğuk savaş da yapılmış manevralar 2002 den bu yana bizlere yapılıyor . Akdeniz hiç olmadığı kadar savaş gemilerine ev sahipliği yapıyor olması , sizce sadece sondaj gemilerinin korunmasına yönelik mi ?


Geçtiğimiz günlerde Yunanistan sınırımıza 700 personel ve 2000 araçlık sevkiyat neden yapıldı ? Ben soruyorum siz anlayın ...


Türkiye de bu yukarıda söylediklerime binaen profesyonel askerlik sistemi ile tam anlamıyla savaşa hazır şekilde tenakuzda beklemektedir. Kısacası bugün uygulanan plana baktığımızda Türkiye oyunu iyi görüp buna göre manevra yapmaktadır. 2200 yıllık devlet geleneklerimizin olduğunu sizlere hatırlatmak isterim. Bugün Türkiye Nın attığı adımları siyasi bir adım olarak görmemek de yarar vardır. Devlet kendi aklı ile hareket etmektedir.


Bir dönem Türkiye yi gezi olayları ve benzeri olaylar ile karıştırmak isteyenler oldu. İç karışıklık çıkarmak istediler. Bir hatırlatma yapayım sizlere, Türkiye NATO ya üye bir ülke . NATO nun charter ında iç karışıklıkta müdahale hakkını kendinde saklı tuttuğunu siz okurlarıma hatırlatmak isterim. Tarihte örnekleri vardır. Sırbistan a bakın . NATO uçakları o dönemde bombalama yapmıştı. Ülkeye müdahale etmişti. Bugün işte bu akılla hareket edilirse Türkiye nin attığı adımları siyasi olarak görmememiz lazımdır.


Türkiye bugün eksiksiz ve kusursuz hareket etmektedir. GKRY eski dış işleri bakanı bile bunu iyi olarak görmüştü.


Türk savunma teknoloji kısa zamanda yerlileşti . Doğu Akdeniz de sondaj ve sismik çalışmalar İçin gemiler alındı. Bu gemilerden ikisi yavuz ve Fatih ten dünya da sadece 16 adet var. Türkiye oyunu iyi görmese bu gemileri almak yerine kiralardı. Lakin aktörler kiralanan gemileri bizlerden geri alacağından bugün oyun oyunu iyi okuyan Türkiye bu gemileri satın aldı.


Sondaj gemilerimiz işlerine başlamış durumdalar . Hatta Rum basınında Türk sondaj gemilerinin doğalgazı bulduklarını açıkladılar .


Türkiye bugün aldığı s400 lerle hem haklarını savunmak hem de gelecek saldırıları bertaraf etmek için tam zamanında adım atmıştır . S400 hem caydırıcılığı sayesinde hem de güvenilir yüksek teknolojisi bakımından Türkiye yi bölge de daha emin adım atmaya sevkedecektir.


Doğu Akdeniz de 200 civarında bulunan savaş gemisi, bizi bu durumu önden görüp s400 leri almayı beraberinde getirdi . Ayrıca milli silahlarımızı geliştirmeyi de başardık. Şuan milli silahlanma konusunda %69 seviyesindeyiz. Bugün pence harekatı milli silahlarımız ile yapılmaktadır. Çok önemli harekattır.
Türkiye her alanda mücadele etmektedir. Hatırlayın ! Mavi bayrak tatbikatında 3 deniz de aynı anda hareket ettiğimizi dünyaya ilan etmiştik. Bu tatbikatta Rum ve Yunan medyasında çok yer bulmuştu . Türkiye hem kendi hem de KKTC nin haklarını kararlılıkla savunmaktadır.


Sizlere kaç kere yazdım hatırlamıyorum . Daha Akdeniz konusu gündemde değilken Akdeniz ın dünyanın merkezi olacağını hem yazımda hem de ana başlıkta yazmıştım . Hatırlayınız . Bir daha bir daha okuyunuz !


12 ülkenin 200 den fazla savaş gemisine ev sahipliği yapan Akdeniz İçin hesaplar bugün yapılmadı. 90 lardan bugüne kadar hesaplar teker teker, adım adım yapılmak istenmektedir.


S400 leri bizlere veren Rusya'nın bile kendi menfaatleri doğrultusunda hareket ettiğini unutmayalım . Tarih tekerrürden ibarettir. Rusya Akdeniz de etkin olmak İçin bu hamleyi çok mantıklı olanaklarla türkiye ile paylaştı. Daha da paylaşacaktır. Hem kendi bekası için hem de türkiye nin bekası için . Aslında şuan Rusya tarihsel bir fırsatı yakalamış durumda . Bunun farkında olan Trump bile ona göre adım atarak obama yönetimini suçlamıştı . Obama döneminde Türkiye ye haksızlık yapıldığını beyan etmişti. Türkiye bugün ki oyunda büyük oyuncu . Kimse Türkiye yi kaybetmek istemiyor . Lakin büyük oyuncuların hareket tarzı farklı . Biri Türkiye ye inanılmaz fırsatlar sağlayarak geliyor diğeri baskı ile. Ama Trump da farkında baskı ile bir yere gelemeyeceklerini. Lakin ABD de ki iç denge Trump a özgürce hareket etme yetkisi vermiyor . O yüzden Trump ve Pentagon arasında başkanlığının ilk gününden bu yana çatışma var .


Türkiye Rumlar'ın ve Yunanistan ın attığı bütün adımları boşa çıkardı. En önemlisi sondaj gemilerimiz faaliyete başladı . Bu karşı tarafı çığırından çıkardı. Ada'nın tek Sahibi olarak kendini gören Rumlar'a atılmış en güzel tokattır. Ada nın tek Sahibi olmadıkları gibi kafalarına göre Akdeniz de. Münhasır bölgesini deklere edip şirketlere peşkeş çeken Rumlar hem uluslararası hukuku çiğnemiştir. Hem de barışa darbe vurmuştur. İşte bu noktada Maraş hamlesi ve sondaj gemilerinin faaliyeti gelmiştir . Türkiye 2 günlük devlet değildir 2200 yıllık devlet geleneklerinin olduğu büyük cihan devletidir. Neyi ne zaman yapacağını devlet aklıyla karar vermektedir . Türkiye bölgede büyük aktördür . Bunu hesaba katmayanlar cezasını şimdiden ödemeye başladılar .

Bu haber 1435 defa okunmuştur

:

:

:

: