F35 programından çıkarılıyoruz!

S400 hava savunma füzelerinin Rusya tarafından Türkiye ye anlaşmaları gereği teker teker getirilmeye başlandığı bugünlerde , herkes Pentagon'un yani ABD nin askeri kanadının atacağı adımı bekliyordu. 4 günlük bir rötardan sonra gerekli açıklama Perşembe yi bağlayan gecede geldi.

S400 hava savunma füzelerinin Rusya tarafından Türkiye ye anlaşmaları gereği teker teker getirilmeye başlandığı bugünlerde , herkes Pentagon'un yani ABD nin askeri kanadının atacağı adımı bekliyordu. 4 günlük bir rötardan sonra gerekli açıklama Perşembe yi bağlayan gecede geldi.

ABD savunma bakanlığına göre ; F-35'ler için ülkede eğitim gören Türk pilotların 31 Temmuz'a kadar ülkeden ayrılacağını 'duyurdu. Kısacası Türkiye programdan çıkarılacak .


Türkiye bu program da 937 adet parçayı imalat edip programdan 9 milyar dolar gelir elde etmeyi bekliyordu. Lakin ABD bu attığı adımla Türkiye yi bu gelirden mağdur bırakacak hem de kendi cebinden 500-600 milyon dolar zarar edecektir. Akabinde Türkiye yerine ortak bulma politikasına başlayacaktır . Benim kanaatim parça tedarik noktasında bir satranç tahtasında izleneceği gibi bir hamle gelecektir .


Gelelim ABD nin yaptığı bu hamleye . Elbette anlaşma gereği ortaklıktan çıkarılacak Türkiye ye karşı ABD nin yükümlülükleri var . Özellikle Türkiye nin ödediği milyarlarca dolar ve kayıpları göz önüne alınarak Türkiye tarafına ödeme yapması mecburidir .

Şimdi bu karar öncesi s400 lerin gelmesi ile alakalı kronolojiye( sürece) dikkat çekmek istiyorum . ABD başkanı ve Erdoğan g20 zirvesindeyken yapılan görüşmeler olumlu geçmişti . Bu görüşmelerin akabinde ilk önce Türk ticari gemilerine Somali açıklarında saldırı oldu. Bunun peşine, geçtiğimiz günlerde de duyduğumuz üzere, Türk ticari gemi çalışanlarının uluslararası sularda (10 kişinin ) kaçırılması durumu gerçekleşti. Bugün yapılan açıklama öncesinde de Erbil de diplomatlarımızın olduğu restaurantta saldırı oldu . 1 diplomatımızı kaybettik ve bugün ki açıklama oldu .


Sizleri burada ki gelişmeler den bir yere çekmek istiyorum . Türkiye ye karşı gelişen bu süreçte belli Mesajlar verilmeye hem direk hem de indirek olarak verilmek isteniyor.


Hatırlayalım Çin ile Türkiye arasında savunma füzeleri ile alakalı 3-4 yıl önce anlaşma imzalanacaktı. Bu anlaşma hem Çin açısından hem de Türkiye açısından çok önemliydi. Çin bu anlaşma ile istediklerini elde edecekti . Türkiye de keza aynı şekilde kazanımları olacaktı. Peki ne oldu ?


Türkiye girişimde bulunduğu bu anlaşmadan sonra sanki cezalandırılır gibi ''kobani olayları'' ile karşı karşıya kaldı. 51 kişi öldü. Bu girişimden sonra Türkiye de bu anlaşmanın olmayacağını duyurdu. Kobani olayları da bastırıldı.


Yukarı da bahsettiklerim hem süreç açısından hem de kronolojik bakımından farklılık göstermemektedir . Süreçte yaşananlar ve gelişmeler aynıdır . Aktörler aynıdır. Her ikisinde de ABD başkanı ve Pentagon arasında görüş ayrılıkları mevcuttu .


Kısacası ABD başkanı Trump ve Pentagon arasında ki en bariz fikir çatışmayı burada ortaya çıktı. Ayrıca savcı mueller tarafından Trump aleyhinde açılan davanın neden açıldığı ve neden daha da sonrasında kapatıldığı ortaya çıkmış oldu. Trump , Pentagon un istediği yörüngeye oturmuş durumda. Türkiye gibi en önemli müttefik şuan cezalandırılarak , Türkiye ve ABD ilişkilerindeki tarihsel anlamda darbe vurulmaktadır.


ABD nin attığı bu adım meşru sebeplere dayanmamaktadır. Bahaneneler ile Türkiye cezalandırılmak istenmektedir . S400 sistemi Türkiye açısından elzemdir. F35 programına vereceği zarar da sözdedir! ABD açısından bahanedir. Daha önce de sizlere bunlar hakkında fikirlerimi paylaştım . Almanya ve Fransa gibi Avrupa'nın lokomotiflerin olmadığı bu program da Türkiye de diskalifiye edilmek isteniyor .


F35 programından çıkarılma konusu hakkında çok şey yazacağız . Lakin kısaca şunu demek istiyorum . Milli ve yerli uçağımız olmadığı sürece , yapacağımız her operasyondan ABD tarafının bilgisi olacağından bu uçaklarla yapılacak bütün operasyon başarısız olacaktı. Mesela ; kuzey ırak a bir bombardıman yapılacak ise saldırıdan önce bu uçağa koordinatlar girileceğinden bu koordinatlar ABD ye gideceğinden bütün operasyon deşifre olacaktı. ABD aslında bizi cezalandırmış olmayacak. Ben size şunu söyleyebilirim ki ABD bizi mükafatlandırmıştır. Bizi yerli ve milli uçağımızın imalatında daha da hızlandırmaya teşvik edecektir .


Bizlere düşen görev şudur; Türkiye devleti 2200 yıldan beridir tarihinden aldığı güç ile bugüne kadar hayatını sürdürmektedir. Karşımız da 100 yıllık bir mücadelenin rövanşı vardır. Dün Çanakkale de yapamadıklarını bugün Doğu Akdeniz'de yapmak isteyecekler . Mesele konvansiyonel bir savaş değil . Mesele daha büyük . Biz kimle hareket etsek bizlere fatura kesilmek istenmektedir . Biz de karşımızda oluşan ittifak karşısında milli duruşumuzla dik durmak zorundayız . Vatandaşlar olarak koltuğumuzda oturmamız devletimize güvenmemiz gerekmektedir . Çıkacak dalga da ve fırtına da birbirimize sımsıkı destek olmamız lazımdır . Biz birlik olursak karşımızda 7 düvel bile bize karşı koyamaz .


Doğu Akdeniz konusunda dik durduk bugün Rum dışişleri bakanından gelen açıklamayı gördünüz . Biz dik duralım kimse bizi yıkamaz . Ama daha önceden de demiştim bizleri Temmuz sonrası büyük dalgalar bekliyor . Sımsıkı kenetlenmemiz lazım . Bu bir İstiklal mücadelesidir.
Bu haber 1724 defa okunmuştur
  • F35 Sıddık - 19.07.2019 F35 yerine su 34 mi alsaydık

:

:

:

: