20 Temmuz ve Protokol

Bu yıl ki 20 Temmuz hem bayram olması hem de 18 aydır bekleyen Ekonomik ve Mali İşbirliği protokolünün imzalanması ile daha da farklı bir anlam kazandı.

Bu yıl ki 20 Temmuz hem bayram olması hem de 18 aydır bekleyen Ekonomik ve Mali İşbirliği protokolünün imzalanması ile daha da farklı bir anlam kazandı. Zira Kıbrıs Türk Toplumun hem manen hem asgari güç olarak yanında olan Türkiye Cumhuriyeti, sağladığı yardım ve hibeler ile madden de Kıbrıs Türk Halkının yanında olduğunu gösterdi.

Bu bağlamda KKTC Bütçesine 750 Milyonluk ek kaynak 20 Temmuz’da yapılan protokol ile devletin kasasına aktarılmış olacak. Çok uzun bir zamandır devletten alacağı olan müteahhitler başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluş bu yeni protokolle rahatlayacak ve Maliye Bakanlığı derin bir nefes alacak.
Yeni protokolün bir ara protokol olması gözlerden kaçmadı. Zira esas protokol için çalışmaların Eylül ayında başlaması, hafta sonu imzalanan protokolünde içinde yer alıyor.

Dolasıyla bu protokol daha çok bir geçiş ve maddi olarak KKTC Maliye Bakanlığının rahatlatılması adına atılmış bir adım. Gerçek protokolün hazırlıklarına Eylül ayından itibaren başlanacak çalışmalarda ortaya çıkacak.

Başta yarım kalan yollar olmak üzere yarım kalan devlet kurumları hızla tamamlanacak. Güzelyurt itfaiye binası başta olmak üzere birçok yarım kalan inşaatlar kısa sürede tamamlanıp açılacak. Askeri harcamalarda bu ara protokol kapsamına alındı ve askerden alacakları olanlarda ödenecek.

Maliye Bakanlığının piyasaya olan 250 Milyon civarındaki borcunun aybaşından itibaren ödenmesi bekleniyor. Buda ekonomik olarak bir daralmaya giren KKTC’ye önemli bir nefes aldırmış olacak


Bu haber 8348 defa okunmuştur

:

:

:

: