S400’ler sonrası, ABD -Türkiye ilişkileri

S400 krizi sonrası ABD Türkiye ilişkilerinin nereye gideceği herkes tarafından merak edilen sorunsal bir gerçektir. Özellikle Pentagon ve başkan Trump arasında atışma ve farklı açıklamalar bizleri Türkiye konusunda ABD bin atacağı adımları merakla beklemeye itti.

S400 krizi sonrası ABD Türkiye ilişkilerinin nereye gideceği herkes tarafından merak edilen sorunsal bir gerçektir. Özellikle Pentagon ve başkan Trump arasında atışma ve farklı açıklamalar bizleri Türkiye konusunda ABD bin atacağı adımları merakla beklemeye itti.

En önemli durum ise , ABD Türkiye ilişkilerinin önümüzdeki yıllarda nasıl olacağı ?

Bu soruya cevap vermek gerçekten zor gibi görünse de aslında basittir. Çünkü ABD Türkiye ilişkileri 2003’ten sonra sorunsallık kazandıktan sonra özellikle çuval geçirme olayı ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında krıılmalar yaşamıştır.

ABD Türkiye’nin bağımsızlık noktasında kırmızı çizgilerine her dokunuşunda ilişkiler gerildi. Şu an içinden geçtiğimiz süreçte, ABD ve Türkiye ilişkileri daha da gerilecektir. Özellikle münbiç konusunda sözlerini tutmayan ve Yunanistan - Rum kesimine yönelik Türkiye aleyhindeki gelişmeler bu dediklerimi gerçekleştirecek adımlardır.

Türkiye tarihsel geçmişinde olduğu gibi 2200 yıllık devlet geleceğinde kimsenin boyunduruğuna girmemiştir . Kimsenin yörüngesine de girmemiştir. Kendi bulunduğu alanda etkili olmuştur . Bağımsızlık söz konusu olduğunda herkese tarihe bakmasını söyleyebilirim. Tarihte bu konuya bir çok örnek bulabiliriz .


Bugün alınan S400’lerde hava savunma füze sistemi olmasının yanında, ABD Türkiye ilişkilerinin seyrini iyi anlatmaktadır. Türkiye nin ABD konusunda fikirlerini iyi resmetmektedir . Hatırlayınız sizlere daha önceden de yazdım , 'milenyum challenge ' adlı yazımda ABD yanında müttefik güçlerinin yaptığı tatbikatta kimi hedef gösterdiğini yazmıştım . Nevada çölünde yapılan tatbikat kime karşı resmedilmişti ? Tatbikat nasıl bir coğrafya da yapıldı. Türkiye de bu şuurla hareket ederek devlet aklıyla hareket etmiştir .

Zaten ABD, Türkiye nin attığı bu adımlara binaen Türkiye aleyhinde karar alarak Türkiye'yi f35 programından çıkarma kararı aldı . Lockheed Martin CEO'su Marillyn Hewson, 2020'nin Mart ayından itibaren Türkiye'nin üretim zincirinden çıkarılacağını açıkladı. Zaten Türkiye nin ABD ilişkilerinin bozulduğu dönemde , özellikle s400 lerin alınmasının akabinde ABD tarafına faturası 1 trilyon dolar olacağından , ABD yönetimi bunun farkına vararak bu adımı atmıştır.


ABD de siyasete yön veren Pentagon'dur, CİA ve silah şirketleridir. Lockheed Martin de silah şirketidir . Lockheed martin MIM-104F Patriot PAC-3'ün dünyadaki en büyük rakibi S-400 nedeniyle Türkiye'yi düşman ilan etti. O yüzden olacakları şimdiden kestirmek zor değil .


Türkiye'nin s400 almasının akabinde 17 ülke de s400 alımı için ABD karşısında yer alması dünya da ki gelişmeleri açıklıyor . ABD de ki silah şirketlerinin neden Türkiye yi hedef koyduğunu bizlere anlatıyor .


S400 ler aslında sadece ABD de ki silah şirketlerini zayıflatmayacak, bunu yanında NATO da bir gedik açacaktır. NATO Nun 2. Büyük gücünün ABD ile sorunsal ilişki yaşaması ittifakı etkileyecektir . Belki de kim bilir Rusya 2. Dünya savaştan sonra kurulan Varşova paktının intikamını bugün alıyordur...


Unutmayın ABD yi bir gemi olarak düşünürsek kayıplar arttıkça saldırılarının şiddeti de artacaktır . Lakin Türkiye cumhuriyeti de büyük devlettir. Bağımsızlığından ödün vermeyecektir. Hatırlayın Türkiye ye patriot vermeyen ABD Türkiye yi s400 Sahibi yaptı. Türkiye ye HERON ları vermeyen İsrail Türkiye yi İHA VE SİHA Sahibi yaptı . Kim bilir Rumlar da Türkiye yi doğalgaz çıkaran bir devlet yapacak ! Bekleyip göreceğiz.
Bu haber 1418 defa okunmuştur

:

:

:

: