'Isparta'

'Canım Türkiyem sen ne güzel ülkesin'

'Canım Türkiyem sen ne güzel ülkesin'

Çıktığım bu lavanta yolculuğumda onca güzelliği içime, içime akıttım. Birde insanların gerçek yüzlerini yakından tanıdığım için çok mutlu oldum. Demirel 'in memleketi Isparta. Caddeler kocaman güllerle donatılmış tertemiz, üniversite öğrencilerini düşünerek sağlı sollu canlı müzikli barlar, minik çarşısında gül kokulu hediyelikler, küçük bir şehir ama huzurlu. Demirel herşeyi dūşūnerek sağlam temeller ūzerine attı adımlarını öyle göç etti, gitti. Ruhu şad olsun. Şehir meydanındaki kocaman heykeli elindeki o müthiş şapkasıile onlarca güzelliğin hedefini gösterir gibi ta Antalya ya uzanan köyler, göletler, tarihi mekanlar, müzeler, tarihi harabeler, şifa, güzellik dağıtan Salda gölü, manzaralarına doyum olmayan farklı farklı göletler, yeşilin tüm tonlarından oluşan bitkiler, ağaçlar, lisina doğal hayat parkında verilen özverili emekler, Öztürk Sarıca nın öyküsü, özverisi, bizlere aktardığı bilgiler, inanılmaz bir insan nasıl bukadar iyi olabilir. Sevgilerin tükendiği bu zamanda nasıl bukadar özverili içten karşılık beklemeden bunca hizmet, iyiniyet, hayvanlar, doğa, ve insanlar. kalemim sayfalarca yazsa anlatamazki LİSİNA doğal parkta yaşanan güzellikleri. Sagalassos antik kent ayrı bir güzellik. Oradan akan sudan içildiği taktirde güzelliğinize güzellik katar aslada yaşlanmazmışsınız.

Gönüllülerin kazı yaptığı bir antik kent, ta Belçika danda gelenler var 'Arkeolog' gönüllüleri. Kazı yapılan antik kentte, toprak altından çıkarılan bulgular, Burdur müzesinde sergilenmektedir. Roma imparatorluğunun geçmişte yaşanan hayatlarına ait sayısız eserler. Bulguların arasında bir yığın heykeller, ne yazıkki bu heykellerin bir takım yerlerini tahrip ettiler. Burdur insuyu Mağarası yirmi, yirmibeşbin yıllık. kayalıklardan damla damla akan su yüzünüze vücudunuza sürdüğünüz takdirde güzelleşiyormuşsunuz, öyle bir değim, Kovada milli park, ayrı bir güzellik, kuş bakışı, bitki örtüsü ilaçlara malzeme bir zengin yatağı. Doğa öyle bir şey. Yavaş yavaş ilerleyen otobüs Eğirdir akpınar, seyir terasından sonra, Eğirdir Ada göl kenarı.

'Atatürk ünde zaman zaman yaşadığı Ada'

Göl kenarında yediğim balık lezeti bambaşka o içten sıcacık yürekler benim sanatçı olduğumu õğren o sıcacık kalpler aldığım hediyeliklerin ve yediğim yemeğin parasını almadılar. Canım Türkiyem sen ne güzel insanlar barındırın yüreğinde. Heyecan dorukta Kuyucak lavanta köyü. Onlarca kez gidebilrceğim bir güzellik. İnsanı ortamı, o mis koku anlatılmaz yaşanır. Fotoğraflarımı çeken Güzeller güzeli Fatime.

Güzelliklerin akıp gittiği süreçlerde insan okadar çok şey öğreniyorki, herşeyi yazamıyorsun, mürekkepler, sayfalar yetmez. Hayat çok kısa. Güzel yerler, Güzel insanlar biriktirin hayatınızda. Bencil kıskanç kırmayan kaba olmayan. Özür dilemesini bilen Görünüşe değil yürekten seven. Sizi olduğunuz gibi kabul eden. Güvenebilir dostlar biriktirin. Ömrünüze ömür katacak ınsanlar biriktirin.
SiziSeviyorum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 9833 defa okunmuştur
  • - 29.09.2019 Harikasınız.

:

:

:

: