Devletler ve yasalar

Bir Devletin var olabilmesi sağlam yasa ve kanunlara bağlıdır. Eğer o devletin yasaları kanun ve kuralları yoksa devletin varlığı da sürekli tartışmaya açıktır. Tıpkı KKTC gibi.

Bir Devletin var olabilmesi sağlam yasa ve kanunlara bağlıdır. Eğer o devletin yasaları kanun ve kuralları yoksa devletin varlığı da sürekli tartışmaya açıktır. Tıpkı
KKTC gibi.

Ülkenin en önemli sektörleri Turizm, Eğitim ve İnşaat. Bu üç ana sektör olmasa KKTC bir yıl bile ayakta duramaz kendi başına. Hali hazırda zaten Türkiye’nin destekleri olmadan da duramıyor ama bu sektörler olmazsa durum daha da vahim bir hal alabilir.

Bakın 2004 Annan planı döneminde bu ülkede herkes biranda zengin oldu. Nasıl oldu? Herkes ya tarlasını sattı ya müteahhit oldu yada inşat ile ilgili bir iş kurdu. Yabancıların ilgisi biranda artınca milli gelir bile anında uçtu. Hatırlayın bir o günleri.
Ama her dönem krizleri fırsata çevirmek isteyen kötü niyetli kişiler olabilir. Bizde de oldu. İngilizler başta olmak üzere bir çok insanı bu dönemde maalesef dolandırdı bazı üçkağıtçılar. Bunlar yüzden KKTC’nin adı kara listelere girdi. Güvenilmez ve dolandırılmaya açık bir ülke olarak ilan edildi.

Bugün bunları engelleyebilecek bir yasa yok maalesef hala daha ülkemizde. Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği yasa istiyor. Çünkü sektördeki kötü niyetli kişilerin daha fazla ülkeye ve inşaat sektörüne zarar vermelerini istemedikleri için.

Yasa olmadığı için bir evi 3-5 kişiye satıldığına birçok kez kere şahit olduk, olmaya da devam edeceğiz bu gidişle. Eğer Emlakçıların yasası meclisten geçmezse bu ülkede ne emlak nede inşaat sektörü kalmayacak ve buradan oluşacak ekonomik dar boğaz hepimizi yutacak.
Bu haber 8342 defa okunmuştur

:

:

:

: