Doğal gaz kime gaz veriyor

2013 ilk aylar, Güneyde ekonomik krizin hükmettiği ve doğal gazın varlığının teyid edildiği zaman. Kıbrıs sorununun krizle ve gazla ilgili yorumlar ve oturdukları yerde teoriler üretip bu krizden Rumlar çıkamaz, bu gazdan dolayı dünya onları yola getirir, Kıbrıs meselesi çözülür ve gaz da Türkiye üzerinden Avrupa piyasalarına ulaşır kehanetleri nerede ise dogma o günlerden beri.
2013 ilk aylar, Güneyde ekonomik krizin hükmettiği ve doğal gazın varlığının teyid edildiği zaman. Kıbrıs sorununun krizle ve gazla ilgili yorumlar ve oturdukları yerde teoriler üretip bu krizden Rumlar çıkamaz, bu gazdan dolayı dünya onları yola getirir, Kıbrıs meselesi çözülür ve gaz da Türkiye üzerinden Avrupa piyasalarına ulaşır kehanetleri nerede ise dogma o günlerden beri.

EVET AMA ÖYLE Mİ GELİŞTİ OLAYLAR?

Rum krizden beklenilenden erken çıkıyor, sürekli kredi notları iyileşiyor, CCC den BBB’ye yükseldi, ekonomik göstergeler yatırımcıyı rahatlatıyor.
Dominion Bond Rating Service (DBRS) http://famagusta-gazette.com
Şu anda Güney Kıbrıs’ta yeni kurulan yerli ve yabancı şirket sayıları ve bankalarda yeni açılan kısa ve uzun vadeli, yerli ve yabancı kişi ve şirket hesapları kriz öncesi dönemini aratmıyor neredeyse!
Sadece Ocak 2014 de 1,454 yeni yabancı şirket kaydı yapıldı, kriz döneminin iki katı ve Ocak 2012de de iyi! http://www.nytimes.com/2014/02/18/ (2018 yılında İş Güven İndeksi 115 e yükseldi, tarihinin en üst seviyesi 120)

KIBRIS SORUNU BİZE YABANCILAŞTI
Kıbrıs meselesi, Kıbrıslı Türklerinin beklediği, ümit ettiği cözümden giderek daha yabancı bir şekle dönüştü. Vatandaş ümidini, beklentisini ve iyimserliğini tüketti.
Doğal gazın aman aman sadece Türkiye’den geçecek olması oldukça heyezenleştı!
Adamızdaki kendi siyasilerimizin doğal gazdan Türkler de payını alacak söylemi bir palavra olarak algılanmaya başladı.
Hade şimdi çöz arap saçını, ayıkla princin taşını!
Ah keşke yanılsaydım, bunun böyle olacağını 2013’den beri söyledim, yazdım, nedenlerini kendimce anlattım!
İfade ettiklerimle aynı ve benzeri görüşlerdeki değerli başka insanlarımızdan da konu sorgulandı. Çözümün ve refahın Güney’deki krize endeksli ve doğal gaz ile gelmesinin düşük ihtimal olduğu söylendi.
NİYE YÖNETEMİYORUZ
Peki ama biz niye yönetemiyoruz sorunlarımızı, niye belli hedeflere doğru stratejiler geliştirip uygulayamıyoruz!
Ekonomi, her gün daha da sıkıntılı, kamu hizmetleri iyice kalitesizleşti. Sağlık, eğitim, ulaşım, iletişim her şey kopuk kopuk…

KIBRIS SORUNU YÖNETİMİMİZ ÇOK BAŞLI BİR EJDERHAYA DÖNÜŞTÜ. Hem de farklı taraflara ateş yağdırırken biribirlerini de dişleyen çok başlı bir ejderha!
Turizm sezonunun tam ortasındayız, Güney Kıbrıs, Yunanistan, Türkiye turizm gelirleri ile kamburlarını düzeltirken biz yine adamızın kuzeyini ziyaret edenlere, Belediyelerden kalma atık, kirlilik, kaos önerirken, halkımıza da borç, işşizleştirilme, yolsuzlukların ve parti içi dışı çekişmelerin oklarını saplıyoruz.
Küçücük bir ada koskoca bir devlet, ama ne kadar iş yapıyor..
Yapamıyor , zaten iş yapmak için, ülkemizin gelişmesi için çalışma gibi bir niyetleri de yok. Varsa da o kapasiteyi sergilemiyorlar.
Bırakın eşi dostu partiliyi işe alma, terfi verme, yönetim kurullarına atamalarını en azından insanları ehil oldukları görevlere verseler…
Köşeye sıkıştırdık dedikleri Anastasiadis, krizden dolayı bitti dedikleri Güney Yönetimi, Kıbrıs görüşmelerinde süreci tamamı ile kontrol ediyor.

‘NE YAPSAN RUM ANLAŞMADAN KAÇAR’
Benzeri yorumlarla da bu başarısızlığa mazaretler temcit pilavına döndü.
Kamu reform, özel sektörü destekleme, yasaların güncelleşmesi daha nice elzem çalışmalar sümen altı….
Yolsuzluklarla mücadele, işkence, kayıt dışılığı kontrol etme, hak getire!
Yetti artık,
Hesap verme zamanı çok mu erken gelecek bu hükümetin?

NOT Güncellenerek eklenen veriler dışında bu yazının ilk tarihi 18.07.2014 (http://www.starkibris.net/index.asp?haberID=181303 )
KIBRIS TÜRKÜ’NÜN HERŞEYİNİ VE ZAMANINI ÇALMAYA, HARCAMAYA DEVAM!

Bu haber 2420 defa okunmuştur

:

:

:

: