Tufan Erhürman, Kudret Özersay’ı taklit etmeye mi başladı

Birkaç gün önce CTP GB Erhürman, sosyal medyada kendi hesabından bir paylaşım gerçekleştirdi, aynen yazıyorum.

Birkaç gün önce CTP GB Erhürman, sosyal medyada kendi hesabından bir paylaşım gerçekleştirdi, aynen yazıyorum.

“kapsamlı çözüme ulaşamadığımız koşullarda Kıbrıs Rum tarafı ile turizm, yüksek öğretim ve daha pek çok alanda işbirlikleri yapmamız son derece yararlıdır. Ancak unutulmamalıdır ki işbirliğini gerçekleştirmemiz için ya muhatabınızın da bunu istemesi (ki o zaman sorun yoktur) ya da işbirliği taleplerinizin uluslararası destek bulmasını sağlayacak, gerektiğinde muhatabınızın işbirliğinden kaçmasını engelleyecek, böyle bir davranışın meşruiyetini ortadan kaldıracak, bir anlamda onu işbirliğine zorlayacak bir zemine sahip olmanız gerekir. Zemin o yüzden son derece önemlidir…”

Bu paylaşımda anlatılmak istenenin, Kıbrıs sorunun da CTP’NİN genel görüşü olmadığını net olarak görüyoruz. Tufan hocayı siyasi kulislerde HP GB ve dışişleri bakanı Özersay’ı taklit ettiği söyleniyor. Özersay, geçtiğimiz dönemde kurulan dörtlü koalisyonda, Kıbrıs sorunun da ki görüşleri bazı ortakları ile uyum sağlamadığı içindir ki, Kıbrıs sorunu hakkında bir hükümet görüşü yer almadı. Her partinin kendi görüşüne saygı duyuldu, bunun yeterli olmadığını hükümetin yıkılması ile de anlıyoruz.

Kıbrıs sorunu artık eskisi gibi olamayacağını Türkiye ile birlikte atılan ortak adımlardan da görmek çok kolay oldu. Başta doğal gaz aramaların da ki ortak strateji, Maraş konusunda ki açılım 50 yıllık ezber bozuldu. Özersay, Maraş ile ilgili çalışmalarımız olacak açıklaması yaptığı zaman eleştiriye maruz kalmıştı. Erhürman’ın üsteki paylaşımı ile, Özersay’ın siyasi açılımın doğru olduğunu gösteriyor.” Evet siyasi anlamda ERHÜRMAN, ÖZERSAY’I taklit ediyor”

Erhürman’ın bu paylaşımı CTP içerisinde de rahatsızlık yarattı. AB parlamento seçimlerinde Niyazi Kızılyürek’in kazanması için CTP’NİN yarısı gidip Rum siyasi partisi komonist AKEL’ E oy verdi. Niyazi seçildi ancak bir Rum vatandaşı gibi davranıyor ve de davranmak zorundadır. Federal çözüm beklentisinin gerçekleşmesi artık hayal bir durum olmuştur.

Özersay, gelinen aşamada federal çözümün mümkün olmadığını savunuyor ve farklı işbirliği modellerinin aranması gerektiğinin altını çiziyor. Bu görüşüne CTP millet vekilleri, Asım Akansoy, Doğuş Derya, Fikri Toros ve Armağan Candan gibi isimler dörtlü koalisyon dönemin de Özersay’a çok sert tepki göstermişler ve hiçbir görüş kapsamlı çözümün yerini tutamayacağını savunmuşlardır.

Erhüman’ın bu sürpriz dönüşünün v e artık işbirliği görüşü ile Özersay’ın görüşleri ile örtüştüğünü açıklamasının nedenin ne olduğu daha çok tartışma konusu olacaktır. Bu da demek oluyor ki UBP-HP koalisyon hükümeti ve dışişleri bakanı Özersay, federal çözüm dışında da işbirlikleri olabilir politikaları doğrudur anlamı çıkıyor.
Bu haber 1477 defa okunmuştur

:

:

:

: