'ORTA VE UZUN VADELİ PLANLAR OLMALI'

UBP Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Savaşan Ada tv de Günaydın Ada Programına katılarak Gazimağusa, Iskele ve Yenibogaziçi imar planı taslağı ve emirnamesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
UBP Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Savaşan Ada tv de Günaydın Ada Programına katılarak Gazimağusa, Iskele ve Yenibogaziçi imar planı taslağı ve emirnamesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Savaşan Çarşamba günü gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısının 7 saat sürdüğünü ve toplantının büyük bir bölümünün önemli olan konumunda imar planı taslağının olduğunu ifade etti.

Savaşan hazırlanan ve Cuma günü saat 10.00da halkla paylaşılacak olan taslakla ilgili olarak sözlerini şöyle sürdürdü ;Biliyorsunuzki Çarşamba günü 7 saatlik bir Bakanlar Kurulu gerçekleştirildi.Tabiki toplantının en önemli konularından birtaneside bu planladı. UBP 4’lü koalisyon hükümletinde de bu emirnameye karşı çıkmıştır. Çünkü UBP'nin görüşü ve duruşu emirnamelerle yasakladığı bir zihniyet değil,planlayıcı orta ve uzun vadeli planların olması gerektiği noktasindayiz .

Çarşamba günkü Bakanlar Kurulunda da bu konu dile geldi dedi

Savaşan sözlerinin devamında Çarşamba akşamı sayın başbakan ile görüştüğünde aldığım bilgiye dayanarak bunları söylüyorum dedi.

Savaşan,başlanmış ve olgunlastırilmiş bir süreç var ortada,sayın başbakanıma bunu UBP-HP koalisyon hükümeti döneminde birlik ve beraberlik tutumundan ötürü kamuoyunun önünde paylaşmadık.Ama sayın başkan ve başbakanımız görüş ve önerilerini ortaya koymuştur. Burada bu süreç unutulmamalıdır.Gercek şudurki biz bu planın sonunu yakaladık.Dolayisi ile burada UBP'nin müdahil olmayışı yada göz yumması gibi bir durum yoktur.Ama sonuna gelinmiş bir çalışmaya müdahil oluyoruz.koalisyon ortaklığı mızı kırmadan dokmeden esasen ülkemizin gelişimini ve insanımızın mağdur olmaması noktasında herhangi bir kısıntı yasanmayacak bir pozisyonu bulmaya çalışıyoruz.Ülke menfaati için iyi noktalara bu anlamda sayın İçişleri Bakanı ile bizim bakan ve başbakanımız Çarşamba günü Bakanlar Kurulunda bu konuyu enine boyuna tartıştı. Atılacak olan adımlarla ilgili gerekli tavsiyeler ve uyarılar yapıldı,Ülke menfaatine olacak ve en iyi noktaya getirilecek bir yol bulunacaktır dedi.

Savaşan sözlerinin devamında başlanmış ve sonuna gelmiş bir süreçte başbakanlığı devraldik.Parti ve bir partinin bakanı ve ona bağlı dairelerde calismalar var,onu bıçak gibi kesmek sıkıntılı ve zarar girecek bir süreç olur.Beklide iyi niyetle yapılıyor ama burada akıl yolu ile ülkedeki gelişimi ve değişimi içermeyecek bir noktada uzlaşmak gerekir.


Halka sunulacak olan taslak ile ilgili açıklama bulunan Savaşan,şunları soyledi;Koalisyon ve iktidardan daha çok ülkemizin kalkinmasinda atacağımız adımları on defa düşünmek durumundayız.Bu imar planı da aslında bunun çok önemli bir mihenk taşıdır.IcIsleri bakanının ülkeden gelen seslere ve UBP’nin hassasiyetlerine, en önemlisi yapılması gerekenlere göz ardı edeceğini düşünmüyorum dedi.

Savaşan şunu içtenlikle paylaşmam gerekirse 4lu koalisyon hükümetindeki UBp-HP hükümetinin içişleri bakanının imar planı ile ilgili UBP'nin önerileri hiç bir bürokrat Ne hükümetinin ne de başbakanın ve bakanların üstünde değil dır.Arada esas olan ülke ihtiyaçları ve esas olan planlı kalkınma.En önemlisi de KKTC'nin geliştirilmesi. Bu anlamda başlamış ve basından beride dediğim gibi bitme noktasında müdahil olmamıza rağmen İçişleri bakanının bizim yaptığımız önerileri kendi çalışmaları ile örtüştecegini,ortaklastacagini ve bir koalisyon hükümetinde olduğunu unutmadan ülke menfaatlerine doğru adım atacağına inanıyorum.
Bu haber 165 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER