Türkiye kazanacak!

Suriye’nin kuzeyi konusunda Ankara ve Washington arasında imzalanan mutabakat sonrası tartışmalar da ortaya çıktı . Mutabakata göre ortak merkez güneydoğu bölgemizde kurulacak . Bu kapsamda ypg güçlerinin faaliyetlerini izlemek üzere insansız hava uçakları şimdiden görevlerine başladılar

Suriye’nin kuzeyi konusunda Ankara ve Washington arasında imzalanan mutabakat sonrası tartışmalar da ortaya çıktı . Mutabakata göre ortak merkez güneydoğu bölgemizde kurulacak . Bu kapsamda ypg güçlerinin faaliyetlerini izlemek üzere insansız hava uçakları şimdiden görevlerine başladılar .

Bu mutabakat Türkiye nin askeri anlamda hazırlıklarını tamamladığı zamanda yapıldı . Pentagon da Türkiye nin hazırlıklarına karşı Türkiye ye önerilerini hazırladı . Lakin Erdoğan ve Trump arasında geçen görüşmede, Trump bize 20 mil konusunda söz verdiğini Türkiye dış işleri bakanı Çavuşoğlu açıkladı . Pentagon ise bunu 14 km ile sınırlamak istiyor .

Pentagon un planına göre Türkiye ye sınır olan bölgede 5 km derinlikte Türk güçleri bulunacak diğer bölgede ABD güçleri bulunacak diye plan tasarılarını kafalarında düşünmüşler .

5 km mesafeyi Türkiye için güvenli bölge olarak düşünmüşler . Diğer bölgede ABD güçleri kontrolü eline alınması suretiyle planlarını şuan İçin görüşmeye açtılar .

ABD den gelen temsilciler şuan Şanlıurfa'da müşterek hareket merkezinde bizim yetkililerimizle durumu müzakere etmektedirler .

İşte bu noktada tartışmalar da ortaya çıkıyor .

1. Tartışma konusu şudur ; ABD tarafı münbiç örneğinde olduğu gibi Türkiye yi oyalıyor mu ?
2.eğer bu oyalama taktiği ise Ankara ne İçin müdahale konusunda bekliyor ?

İşte bu sorulara cevap bulmak aslında kolay . Ortalıkta provakatif söylemlerde bulunanlar dolu . ABD hali hazırda bölge de etkin . Ayrıca büyük güç . Uluslararası konjonktür gereği ABD yi burada yok saymak mantıklı değildir. ABD yi müzakere masasına çeken Türkiye nin bölgeye yaptığı yığınak ve olası operasyondur . Münbiç örneğinde olduğu gibi oyalama taktiği olursa , zaten Ankara nın da ortada bir planının olduğunu Hulusi akar KKTC de basına verdiği demeçte açıkladı .

Türkiye eskisi gibi söz dinlemekten ziyade pro aktif bir dış politika izleyerek gelecek tehlikelere karşı temkinli hareket ediyor. Zeytin dalı, afrin operasyonlarında Türkiye'nin neden ve sonuç ilişkisinde bölgeye neden müdahale ettiğini herkes bugün daha iyi anladı .

ABD nin bize sunduğu güvenli bölge planı aslında bizim Fırat ın Doğusuna girmememiz içindi. Başardılar da !! Lakin ypg güçlerinin faaliyetlerini her anlamda takip eden Ankara nın , olası tehditlere sessiz kalacağı fikrinde değilim . Sizlere yazmıştım . 2019 yılı Türkiye için sorunlu yıl olacak . Her alanda Türkiye yi köşeye sıkıştırmak isteyenlere karşı olağanüstü devlet aklıyla hareket edip cevap veriyoruz . Vermeye de devam etmeliyiz . Eğer İstikbal'imizi düşünüyorsak durmadan yolumuza devam etmeliyiz .

Türkiye eğer oyalandığını görürse bölgeye yığınak yaptığı askeri gücü ile zaten bölgeye çıkarma yapacaktır . ABD nin zaman kazanması kısa vadelidir . Emin olun, Türkiye de ABD karşısında masa da bir süre vermiştir . Bu süre zarfında bölgede ki oluşumun dağılmadığını gördüğü taktirde gerekenin yapılacağından şüpheniz olmasın . Afrinde Aziz de cereblus da ve İdlib de bulunan asker unsurlarımız her durum İçin zaten taarruz pozisyonunda beklemektedirler .

Pentagon un ortaya koyduğu plan aslında Türkiye nin diplomatik başarısıdır . Askeri başarısıdır .

Ortak mutabakat girişimlerinin başarısız olması hiçbir şeyi değiştirmeyecek . Aksine Türkiye nin elini bölgede güçlendirecektir .

Türkiye bölgede kimle hareket ederse o kazanacaktır . ABD yönetimi ve Pentagon da bunun farkında . Lakin onlarda bizle ne kadar hareket etmeyi arzulasalarda , ortak hareket ettikleri güçler , bugün ilişkiler bu duruma getirdi . Türkiye kazanacak ! Lakin kimler yanında olacak bunu izleyip göreceğiz .

Bu haber 1704 defa okunmuştur

:

:

:

: