Uçak biletleri ucuzlar mı?

Bizim ülkemizde siyasetçinin umut vererek rant sağlaması ne ilktir, ne de son olacaktır.

Bizim ülkemizde siyasetçinin umut vererek rant sağlaması ne ilktir, ne de son olacaktır.
Dolayısıyla çiçeği burnunda Turizm Bakanı Ünal Üstel uçak biletlerinin ucuzlaması için çalışıyoruz açıklamasına hiç itibar etmedim. Zira ondan önceki Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu da benzer
şeyleri söyleyip durdu bakanlığı süresince.
Peki ne oldu?
Ucuzladı mı uçak biletleri?
Hayır.
Hoş bırakın ucuzlamayı gün geçtikçe daha da arttı.
Ve öyle görünüyor ki bu artış hiç bitmeyecek.
Peki neden?
Nedeni çok net aslında.
Çünkü rekabet edecek bir zemin yok hava taşımacılığında. Haliyle bu uçak bilet fiyatlarının rahatça yükselmesine bir vesile oluyor.
Ki biz ona Kıbrıs’ta bir memleket bir usta diyoruz.
İşte bugün Kuzey Kıbrıs’ta hava taşımacılığında geldiğimiz nokta bu.
Buna bir de gelmiş geçmiş hükümetlerin müdahale edecek yetiye sahip olmamalarını eklersek uçak bileti fiyatları olması gerekenin çok üstünde satılıyor ilgili uçak şirketleri tarafından.
Bu durum birçok açıdan ülkemize olumsuz yansıyor. Turizm sektörü başta olmak üzere Yükseköğretim Sektörü de bundan olumsuz etkileniyor. Üstelik bu sektörler ülkemizin en önemli itici ekonomisini yönlendiren sektörler. Fakat maalesef bu durumun önüne geçecek bir otoritenin olmadığını zaten biliyoruz, görüyoruz.
Bugün birçok tanıdığım insanın Türkiye dışında yaptığı yurtdışı seyahatlerinde Güney Kıbrıs’tan uçtuğunu da biliyorum. Üstelik son derece makul fiyatlara. Dolayısıyla bugün hemen yanı başımız da böyle bir imkan var. Avrupa ülkelerine hem direk uçuş yapan, hem de uygun ödeme koşulları sunan. Fakat gel gör ki Kuzey Kıbrıs’ta faaliyet gösteren Türk şirketler uçuş maliyetini anormal derecede ücretlendirerek uçak bileti fiyatlarını oldukça yüksek tutuyorlar.
Bunda tabi ki gelmiş geçmiş KKTC hükümetlerinin rolü büyük.
Dolayısıyla insanlar alternatifsiz bırakılıyor.
Yani buna el mahkum da diyebiliyoruz Türkiye yönüne yapılan uçuşlarda.
Nasılsa Türkiye’ye gidilen tek hava yolu imkanı bu. İlla ki gidilecek.
Hoş belli ki rağbet de var.
Dolayısıyla gidebilen gider, gidemeyen kalır gelebilen gelir, gelemeyen kalır.
Ve yukarıda da belirttiğim gibi bunu olması gerektiği gibi daha makul bir hale getiremeyen hükümetler mevcut.
Peki neden?
Çünkü bu hava yolu şirketlerini kontrol altında tutabilecek otoriteye sahip değiller.
Şimdi de önceden olduğu gibi Turizm Bakanı çıkıyor ve uçak bileti fiyatlarının ucuzlaması için çalışma yaptıklarını söylüyor.Şunu bilin ki bu çalışmalar hiç bitmeyecek ve bunu söyleyen bakan o koltuktan gittiği gün de sonuçlanmayacak. Gelen bakan da kuvvetle muhtemel aynı minvalde açıklamalar yapacak ve bu böyle sürüp gidecek.
Yalanla dolanla..

Bu haber 854 defa okunmuştur
  • Peki ne yapmalı? Safiye Surtalı - 17.08.2019 Genel olarak yapmış olduğunuz değerlendirmeye katılıyorum, uçak fiyatlarının yüksek olduğu zaten aşikar. Burada biz vatandaşların yapacağı en mantıklı hareket Biletall.com benzeri tüm firmaların fiyat kıyaslamasına olanak sağlayan sitelerden dersini iyi çalışmak. Bakalım sonumuz ne olacak.

:

:

:

: