TURİZMDE HEDEF BÜYÜTÜYORUZ

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, ülke turizminin gelişmesi yönünde önlerine birçok hedef koyduklarını ancak hedeflere kavuşmak için siyasi istikrara ihtiyaç olduğunu belirtti.
Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, ülke turizminin gelişmesi yönünde önlerine birçok hedef koyduklarını ancak hedeflere kavuşmak için siyasi istikrara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Üstel, bakanlık olarak ilgili sektörler ve üniversiteler ile de işbirliğinde çalışarak ülkenin 10 yıllık turizm kalkınma planını yapmak istediklerini söyledi.

Devlette devamlılığın esas olduğunu, bu yüzden bu planlamanın kendilerinden sonra göreve gelecek olanların yararlanması için de önem taşıdığını ifade eden Üstel, “Siyasi istikrar şart… Bu görevlere gelen giden ayrı plan proje yaparsa turizmin gelişmesi ilerlemesi engellenir” diye konuştu.

HEDEF 2 MİLYON TURİST

Turizm Bakanı olarak en büyük hedefinin ülkedeki yatak kapasitesi ve turist sayısını artırmak olduğunu belirten Üstel, bu hedefini bir önceki bakanlığı döneminde yakaladığını, şimdi ise 4 yılsonundaki hedefi; 2 milyon turist 40 bin yatak kapasitesi ve 2 milyar TL gelir olarak koyduğunu ifade etti.

“ÜLKE TURİZMİNİN GELİŞMESİ İÇİN YOĞUN BİR ÇALIŞMA İÇİNDEYİZ”

Turizm Bakanı Ünal Üstel, KKTC ekonomisinin lokomotif sektörü olan Kuzey Kıbrıs turizminin geliştirilmesi, daha fazla turistin ülkeye gelmesi, yatak kapasitesinin, uçak seferlerinin artırılması ve bilet fiyatlarının ucuzlaması için Türkiye Cumhuriyetindeki ilgililerle göreve geldiği günden itibaren yoğun bir çalışma içine girdiğini ifade etti.
Üstel, bu çerçevede Ankara ve İstanbul’da Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı başta olmak üzere Türk Hava Yolları, acenteler ve birliklerle bir araya geldiğini kaydetti.

VERGİLER ASGARİYE İNDİRİLMELİ

Ulaşım konusunda iki devlet havalimanlarındaki yüksek vergilerin asgariye indirilmesi yanında biletlerde bir tavan fiyat belirlenmesini istediklerini ifade eden Üstel, tarafların bu konularda teknik bir çalışma için zaman istediğini kaydetti.

DENİZ ULAŞIMI DA ÇOK ÖNEMLİ

Ulaşımda hava yolu kadar deniz ulaşımının da çok önemli olduğunu ifade eden Üstel, hava ulaşımında ücretlerin asgariye indirilmesinin beklentileri karşılayacağını ancak deniz ulaşımı ile ilgili de çalışmalar yaptıklarını söyledi.

“2020-2022 YILLARI DAHA BAŞARILI GEÇECEK”

Tüm bu temas ve girişimlerden başarılı sonuçlar alacaklarına inanç belirten Üstel, turizm sektöründe 2020-2022 yıllarında daha başarılı bir dönem geçireceklerini dile getirdi.

“GİRNE ANTİK LİMAN YENİLENECEK”

Üstel, KKTC’nin en değerli antik limanlardan birine sahip olduğunu, turizm tanıtımlarında da hep o limanın bulunduğunu ama limanın şu anki durumunun kötü olduğunu ifade ederek, Girne Antik Limana artık bir el atma zamanının geldiğini vurguladı.

Üstel, bu çerçevede bir ön düzenleme projesi başlattıklarını ve bu projenin Ağustos ayı içinde biteceğini ve limanın görsel anlamda iyi duruma, 1974 öncesi gibi güncel şekle getirileceğini kaydetti.

Projenin tamamlanmasının ardından limanın 3 ay kapatılacağını ve iyileştirme çalışmasının başlayacağını ifade eden Üstel, “Bu konuda esnafla da anlaştık. 2020’de Girne Antik Liman yenilenecek. Girne Belediyesi ile de limanda müşterek hareket edilecek, yetki karmaşası olmayacak” dedi.

Bu haber 476 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER