Doğu Akdeniz ve terör koridoru

Suriye , Doğu Akdeniz , Irak bağlamında zor bir dönemden geçiyoruz . Sınavlar ağır ve çetin .

Suriye , Doğu Akdeniz , Irak bağlamında zor bir dönemden geçiyoruz . Sınavlar ağır ve çetin .

Kıbrıs konusunda 93 harbinde İngilizlerden destek almak isteyen yönetim Rusya karşısında Kıbrıs ı elinden çıkarmıştı.

Kıbrıs İngilizler İçin önemliydi. O günlerde 93 harbi İngilizlere bu fırsatı vermişti . Süveyş kanalı ve sömürgeler İçin Kıbrıs olmazsa olmazdı . Başardılarda!

Sadece Süveyş mi hayır ... doğu Akdeniz'in kontrol edilmesi de önemliydi . Petrolün keşfi ile Basra Körfez'i de önemli hal alması ile bölge daha da stratejik öneme sahip oldu . Bugün ki terör koridoru konusunun temelleri de o günden bugüne kadar uzamaktadır .

Basra körfezinden Bağdat a , oradan Musul'dan Halep e kadar 1. Dünya savaşı sonrası daha da önem almıştı . İşte bu alanın kontrölü açısından mücadele bugün değil , dünden beri vardır ...

Uluslararası alanda bölge değer kazanırken içeride ki siyasi akıl bölgeyi değersiz kılmak İçin çeşitli yayımlar yapmıştı . 1960-70 lere kadar kafamızı kaldırıp coğrafyayı anlayamamışız . Bugün itibari ile coğrafya yı iyi anlayan bir akıl ile , manevra kapasitesine haiz ekip ve ekipmanlarla bölgede 7 düvele karşı haklarımızı aramaktayız .

İşte bu noktada söylediğimize binaen gerçekleşen gerilim Türkiye nin bölgede varolması ve haklarını koruması isteğindendir. Zaten bugün oluşan terör koridoruna sesiz kalınsa idi , karşımıza yeni bir devlet oluşumu ile bir olgu doğacaktı.

Kıbrıs ın etrafında ki yamyamlara sessiz kalmayışımız, emperyalistleri bugün ki oyunlara sevk etti . Tüm mesele bundan ibarettir .

Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi Türkiye açısından dönüm noktası olmuştur . Türkiye de ki tüm odak noktaları eski önemini yitirmişti. Devlet kendi aklıyla hareket eder olmuştur .

Türkiye de bazı söylentileri çıkaranlar, aslında Türkiye ye sözlerini geçiremediklerinden bu yola başvurmuşlardır . Türkiye de ki muhalif zihniyetin geçen söylediklerini iyi dinleyin irdeleyin ... Türkiye nin doğu Akdeniz hiç bir gücü ve ya kuvveti yok demesi ne anlama geliyor ... orada ki faaliyetlerimizden bir haberler mi . Rumlar la , mısır Yöneti̇mi̇ ve Suriye yönetimi ile Türkiye yi diyaloga Çağıran'lar ne amaçla bunu yapmaktadır ? Sormak isterim . Türkiye ile Rum yönetiminin arasında ki diplomatik ilişkilerden bir haber olan zihniyet mi bize muhalefet yapacak . Yoksa Mısır da darbe ile başa gelenleri meşru gösterenler mi ? Bazıların fikirleri ile dayatmaları ile muhalefet yapmak doğru değildir . Türkiye muhalefet yapmak istiyorsan doğruyu söyleyeceksin . Ortak milli menfaatleri ortaya koyacaksın . Öyle konuşacaksın . Dün Türkiye yi ab ye şikayet anlayıştan ne beklenebilir !

Türkiye kendi kendine bağımsız karar verebilen ve haklarını savunacak güce sahip bir ülkedir . Zaten bu bağlamda doğu Akdeniz de ve terör koridoru konusunda neler yapabildiğini hep beraber izliyoruz ve göreceğiz .

Bu haber 1419 defa okunmuştur

:

:

:

: