Ticaret savaşlarının aldığı hâl

Türkiye’de günlerden beridir ormanlar yanıyor . Nasıl yanıyor neden yanıyor anlamış değiliz . İlk kez bu kadar sık , büyük alan etki altında kaldı . Haberlerde gezinirken Kongo da ormanların yandığını gördüm .

Türkiye’de günlerden beridir ormanlar yanıyor . Nasıl yanıyor neden yanıyor anlamış değiliz . İlk kez bu kadar sık , büyük alan etki altında kaldı . Haberlerde gezinirken Kongo da ormanların yandığını gördüm .

Kongo da ormanların neden yandığını anlamaya çalıştım . Sebebi belli değildi ! Neden yanıyordu , kim yapabilirdi ? Tüm bunları düşünmek lazımdı . Savaşlarla verilemeyecek zarar bir Ateş parçasıyla mı verilmeye çalışılıyordu ? Hepsini düşünmeye çalıştım sizlerle de paylaşmak istedim .

Kongo Çin li firmalara yüzölçümünün 5/2 sini kiraya vermişti .burada yangının çıkması savaşta bile verilemeyecek zararı verilmesi anlamına geliyor . Petrol , kobalt , altın gibi madenlerin önemli bir bölümü bu havzada yer alıyor . Kongo havzasının yanması elbette en büyük darbeyi Çin firmalarına vuracağından en büyük darbeyi de Çin yemiş olacaktır .

Çin , Kongo da askeri üs kurmuştu . 5 bin civarı askerini bu bölgede konuşlandırmıştı. Sebebi kobalt madeninden elde edilen lityum ve iyon un geleceğini sağlama almaktı . Bu piller dünya ticaretinde önemli yeri olan hibrit araçların olmazsa olmazıdır . Kobalt madenin merkezi kongo dur . Dünyanın %70 e yakın madeni buradadır . Diğeri İngilizlerin kontrolünde bulunan Avustralya da . O da Çin e geçmesi zor olduğundan bu madenlere bu yangınların büyük darbe indirdiğini düşünüyorum . Kobalt madeni insan gücü ile çıkarılan madendir . O yüzden yerli halk burada çalıştırılmakta idi .

Çin in geleceğinde önemli yeri olan hibrit araçlarının olmazsa olmazı kobalt madeni bu şekilde birileri tarafından çıkarılması durduruldu . Bu madenin çıkarılmasının geçilmesi demek Çin halk cumhuriyetinde üretimin de geçikmesi anlamına gelmektedir . Çin de üretim düşerse neler olabilir bir tahmin edin . Üretim zinciri nasıl etkilenir . Üretim etkilenir se iş gücü etkilenir , yaşan etkilenir . Kısacası 1.5 milyar insan Çin de etkilenebilir... Çin durumun farkına vardı . Emin olun tedbir alacaktır . En kısa sürede ABD ye aynı şekilde cevaplarını vereceklerdir . Ticaret savaşlarının ne boyuta geldiğini siz düşünün .

Bazı yazarlar çok pembe hayaller düşünürken , aslında kılıcın kınından çıktığı görmeyecek kadar dünyaya kapanmış durumdadırlar. Ticaret savaşları sadece vergiler üzerinden olmuyor . Çin kim ile hareket ediyorsa o da bu savaştan nasibini alıyor . Kongo hükümeti de dersini aldı .
Elbette bundan sonra taraflar daha dikkatli olacaktır ama üretim zincirinin bu şekilde sabote edilmesi durumun nerelere geldiğinin göstergesidir .

Size demiştim 2019 daha çetin bir yıl olacak diye bakalım görelim daha bizi neler bekliyor . Avrupa birliğinde de işler iyi gitmiyor . Birliğin geleceği tehlikede . İngiltere may in gitmesinden sonra boris Johnson un gelmesi de Brexit konusunda gelişmeleri de beraberinde getirecektir . Bekleyip görelim neler olacak ....

Bu haber 1359 defa okunmuştur

:

:

:

: