Yeni sisteme destek

Ülkeler kendi siyasal rejimlerini her gün yeniliyor (reform ediyor). Türkiye de kendi sistemini değiştirdi . Tabi bu da beraberinde tartışmaları getirdi . Bugün birleşik krallıkta da halk da kendi sistemini sorgular hale gelmiş , onu gördük . Boris in isteği üzerine 2. Elizabeth parlementoyu askıya almıştı .

Ülkeler kendi siyasal rejimlerini her gün yeniliyor (reform ediyor). Türkiye de kendi sistemini değiştirdi . Tabi bu da beraberinde tartışmaları getirdi . Bugün birleşik krallıkta da halk da kendi sistemini sorgular hale gelmiş , onu gördük . Boris in isteği üzerine 2. Elizabeth parlementoyu askıya almıştı .

Muhalif fikirler ayağa kalktı . Parlementonun etkisiz kaldığı bu adımla , muhalif fikirlerin susturulduğunu savunanları sokağa çağıracaklarını deklare ediyorlar . Bu adımla muhalif fikirlerin susturulduğunu savunmaktadırlar. İşçi Partisi Milletvekili Clive Lewis ise daha kararlı olduklarını ifade ediyor;

'Bizi Parlamento'dan çıkarmaları için polis çağırmaları gerekir. Halkı sokağa çağıracağız. Diyerek durumun ciddiyetini ortaya koymuştur .


Hatta ve hatta avam kamerası Başkanı bile bu adının demokrasiye vurulmuş bir zincir olduğunu söyleyerek , durumların daha da ciddiye döneceğinin haberini bizlere göstermiş oldu .


Yeni Başbakan boris ise bunlara kulağını tıkayıp , brexit sürecine kendini odaklamış durumda .

1215 de kralın yetkilerin kısıtlandığı manga carta dan bu yana İngiltere de böyle durumlar olmuştu ama bugün Durum daha ciddi olarak algılanıyor . Ne kadar ingiltere de sembolik bir monarşi dursa da yeri geldiğinde yetkiler bu şekilde kullanılmaktadır . En iyi rejim olarak görülen yerlerde bile krizler çıkmaktadır . Bugün nereden bakarsanız bakın , en iyi siyasal rejimler bile içinde sancıları barındırmaktadır .
İşte bu söylediklerime binaen bizde ki siyasal modele geçişe yöneltilen eleştirilere bakıyorumda ne kadar beyhude . Demokrasinin beşiği olan ab ülkelerine bakın hangisi doğru bir şekilde halkın iradesini parlementoya yansıtmıştır . Büyük umutlarla başa getirdikleri kişiler, kısa sürede başarısız kalıp işlevsiz bir sürece girdiklerine de bir çok ab ülkesinde şahit oldu . Belçika gibi . Yani bugün parlementer sistemi savunanların argümanlarına bakılırsa hepsini boş gibi duruyor .

Mesele Avrupa ya benzemek yerine bize göre olan bize göre dikilen elbiseyi beğenmemek yerine , nasıl bu sisteme katkıda bulunuruz... deyip fikir alışverişinde bulunmak en doğrusu . Türkiye cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana en zorlu dönemeçte . İdlib den gelecek milyonlarca kişilik göç krizi, Suriye nin kuzeyi , Doğu Akdeniz , Kıbrıs konusu önemli bir dönem .
Bize biçilen elbisenin boyunu kısaltmak yerine en güzel şekilde nasıl giyeriz buna bakalım . Türkiye hem dışarı da hem içeri de zor dönemde . İçeride muhalefet parti belediye başkanlarının görevden alınanların sebebine bakmadan ziyarette bulunması bile durumun nerelere geldiğini bizlere göstermektedir . O yüzden sistemin önünü tıkamak yerine daha da işlevsellik kazandırmamız gerekmektedir .


Ticaret savaşlarında son haberler
Ticaret savaşlarında yeni boyuta geçildi . Çin halk cumhuriyeti de ABD ürünlerine karşı yeni vergilerini koydu .ABD ile Çin karşılıklı ek tarifeleri yürürlüğe koydu. Çin, ABD menşeli 75 milyar dolar değerinde Amerikan ürününe yüzde 5 ila 10, ABD de Çin'in 112 milyar dolarlık ürününe yüzde 15 ek tarife uygulamaya başladı.Pekin, 15 Aralık'tan itibaren ek vergi uygulanan ürün sayısını 5 bin 78'e çıkaracak. Karşılıklı gelen açıklamalar sonrası atılan bu adım ticaret savaşlarında sürecin daha çetin hal alacağını bize gösteriyor . O yüzden sancılı süreçler hem Asya piyasasını hem ABD borsasını kısacası dünya ekonomisini etkileyeceğe benziyor .

Bu haber 1298 defa okunmuştur

:

:

:

: