Dolarda düşüş

Türkiye jeostratejik ve jeopolitik bakımdan geçtiğimiz yüzyıllarda olduğu gibi bu yüzyıla da damgasını vuracak değeri var. Zaten bunun farkında olanlar köpek balığı gibi çevremizde gezip durmaktadırlar.

Türkiye jeostratejik ve jeopolitik bakımdan geçtiğimiz yüzyıllarda olduğu gibi bu yüzyıla da damgasını vuracak değeri var. Zaten bunun farkında olanlar köpek balığı gibi çevremizde gezip durmaktadırlar.
Rusya , Çin ve ABD bu gelişen değişen şartlar çerçevesinde Türkiye yi kazanmak için elinden geleni yapmaya çalışıyorlar. Türkiye cumhurbaşkanı recep tayyip Erdoğan ın Rusya ziyaretinde rus savaş uçakları ile ilgili basına verdiği bilgiler de bu bakımdan iyi değerlendirilmelidir.
Bugün Suriye de iki büyük gücün savaşına ya da güç mücadelesine şahit oluyoruz. ABD ypg ile hareket ederken Rusya da Esad ile hareket ederek bölgede ki dengeler üzerinde manevraya yapmaya devam ediyor.
Sadece burada bir güç mücadelesi yok .BAE, Suudi Arabistan üzerinde de etki sürüyor. BAE bütün petrol rafinelerinin kontrolü ABD li şirketlerde . Bunlara devredilmesi ve Türkiye ye karşı adımlar bu ülkeyi de krize götüreceğe benziyor. Ekonomilerini petrol üzerine kuran bu gibi körfez ülkelerinin bağımlılık üzerinden ileri doğru gitmeleri de beklenemez. BAE den Dubai şeyhi nin ülkeden kaçması ve MAKTUM ile ilgili bütün gizli evrakları beraberinden ülkeden kaçırması Dubai şeyhini köşeye sıkıştırdı. Aslında el Maktum Türkiye ile ilişkilerini düzeltmek için araya katar prensini koymuştu. Londra dan da bu konuda garantileri alarak adım atmıştı. Lakin pentagon buna müsaade etmedi. Bu konuyu biraz açayım size. İstanbul da öldürülen cemal kaşıkçı olayında katil zanlısı olanların yanında Suudi veliaht prensi Selman ın adı katil e çıktı. Uluslar arası alanda saygınlığı ve itibarı yerle bir edildi. İşte cemal kaşıkçı olayı da pentagon tarafından kurgulanmıştı. Bu kurgu da senaryo da kusursuz işledi. Veliaht Prens Selman da bir kukla oldu.
Aylardan beridir sizlere pentagon ve aile arasında ki çekişmeyi anlattım, durdum. İşte prens Selman da pentagonun kuklası olunca burada aileyi karşısına almış oldu. İşte bu bakımdan değerlendirildiğinde bu kişiler geçici olarak şuan görünürde olabilirler. Lakin her iki tarafında güvenini yitiren bu kişiler ileri de sahnede olmayacaktır.
BAE ve Suudi Arabistan da eskisi gibi hiçbirşey olmayacak. Pentagon un boyunduruğuna giren bu iki devlet her konuda bağımlı . O yüzden ekonomilerinde ki eski refah olmayacaktır. Suudi Arabistan da durumların da iyi gitmediği ortada. Suudi Arabistan iş yapan tüccar dostlarımdan aldığım duyumlar bu yönde.
Doların şu son günlerde kan kaybetmesi ve eski şaşalı günlerini arayacağını bütün ekonomistler konuşuyor. Zaten İngiltere merkez bankası başkanı MARK CARNEY de bir açıklamasında doların rezerv para olma durumunun zayıfladığını açıklamıştı.
Doların hükümranlığı zaten sallanıyor. Hatırlayın daha öncede sizlere yazdım . İnstex sistemi getirilecekti. İran ile ticarette kullanılacaktı. Lakin şimdilik ertelendi.
Rusya , Çin , İran ve Türkiye ticaretlerinde yerel paraları ile ticaret yapmaya başladılar bile. Alımlar ve satımlar paraları üzerinden dönüyor. Ticaret yaptığımdan dolayı Azeri ve rus iş adamları dostlarım var. Bunlar şuan ticaretlerini Ruble ve Türk Lirası üzerinden sürdürmeye başladılar bile. Kıvılcım başladı. S400 lerin alımına bakın devletlerarası anlaşmalarda bile ödemeler nasıl yapılmaya başlandı ? durumu iyi okuyun. Dünya genelinde zaten resesyon var. Bekleyelim görelim çok yıkıcı durumlar olacak.
Pentagon bile zayıflamanın farkında hem jeostratejik konularda hemde ekonomik konularda. Bundan kurtulması için savaş başlatması gerekiyor. İran konusunda bir savaş çıkma ihtimalleri üzerinde duruluyor. Ya dolar batacak ya da savaş çıkacak bekleyip göreceğiz.

Bu haber 1440 defa okunmuştur

:

:

:

: