Yeni dünya düzeni ve Türkiye

Putin geçtiğimiz günlerde Vladivostok kentinde yapılan Doğu Ekonomi Forumunda verdiği mesajlar gerçekten yeni dünya düzeninin parametrelerini aynen bizlere aktarıyor gibiydi.

Putin geçtiğimiz günlerde Vladivostok kentinde yapılan Doğu Ekonomi Forumunda verdiği mesajlar gerçekten yeni dünya düzeninin parametrelerini aynen bizlere aktarıyor gibiydi.
Putin in bu çıkışı gerçekten önemliydi. Putin bu forumda ne dedi gelin bunlara bir bakalım; G7'nin hala faydalı bir format olduğunu kaydeden Putin, 'Ancak Çin ve Hindistan'ın olmadığı bir uluslararası bir organizasyonun verimli olabileceğini düşünmüyorum ayrıca T C Cumhurbaşkanı Erdoğan, ile görüşmelerini de aktardı . Erdoğan'ın Putin e G7 etrafında dönen konularla ilgili Türkiye'nin bu formatta olmasını neden gündeme getirmediğimi sordu. Türkiye S-400 aldıktan sonra hava savunmasını güçlendirdi. Çin ve Hindistan'ın yanı sıra Türkiye'nin de uluslararası ve bölgedeki rolü çerçevesinde böyle bir formatta bulunması uygun olacaktır. Çok kutuplu bir dünyayı desteklediklerini vurgulayan Putin, Batı'nın liderliğinin sona erdiğini söyledi.
Putin yukarı da söylediklerini söylerken her şeyi iyi tartıp biçip söylemiştir. Putin in yaptığı teklifin zaten kabul görmeyeceğini kendisi de bizden iyi biliyor. Putin bunları söylerken aslında bir ateş yaktı. G7 benzeri bir oluşumun başlaması gerektiğini aslında ifade etmek istedi. Sizlere yıllar önce yazmıştım . BRICS ülkelerinden bahsetmiştim. ( BREZİLYA_RUSYA_ HİNDİSTAN_ÇİN_ GÜNEY AFRİKA) bugün ise putin, işte bu oluşuma ek olarak bazı ülkeleri de buna benzer organizasyon da olmasının önemine değindi. Bugün ABD- Türkiye ilişkilerinin karmaşıklığından faydalanan Rusya aslında bölgede kendi etkinliğini arttırıyor. Türkiye'nin interlandından aldığı gücü kendine kullanması iyi beceriyor. Aksi olsaydı zaten Rusya bugün olduğu gibi Suriye de etkin olamazdı. Kendi limanları gibi bölgede ki limanları kullanamaz. Üslerini aktif halde tutamaz.Akdeniz de ki rus gemilerini istediği gibi hareket ettiremezdi. Hatırlayın hep tarih dersinde tarihçilerimiz Rusların amaçlarının sıcak denizlere inmek olduğunu bizlere defaatle aktarmışlardı. Unutmayın devletlerin planları asla günlük değildir. Günlük planlar sadece o günün konjöktürüne göre değişir. Ama planlar yüzyılları içine alan bir kapsamdadır. O bakımdan bugün Rusya'nın Sovyetlerden bugüne kadar gelen süreçte ne duruma geldiğine iyi bakın.
Rusya planlarını uygularken bile sinirle kalkıp oturmadı. Bir örnek vermek isterim; Rus Büyükelçi KARLOV öldürüldü. Rus savaş uçağı Türkiye tarafından düşürüldüğü söylendi. Kısacası Rusya tüm bunlara gözünü kulağını kapattı. Türkiye yi nasıl kazanırım a baktı. Rusya 8 ay içerisinde Türkiye ile birlikte ilişiklerini geliştirip Suriye de beraber pro- aktif politikalar izlediğine hep beraber şahit oluyoruz. İşte yeni dünya düzeni için Rusya , her şeyi doğru yapmaya çalışıyor. S400 leri Türkiye vermesinin arkasında da bu dediklerim var . Kendi yeni nesil savaç uçaklarını su57 leri Türkiye vermek istemesinin arkasında da bunlar var.
Bugün yeni dünya düzeninde denge Türkiye nin omuzlarında. Türkiye yi küçük görenler yanılırlar. Türkiye dün nasıl önemli olduysa bugün daha da çok önemi var. Türkiye ve Rusya arasında imzalanan vizelerin serbest olması da önemli. Burada ABD nin herhangi bir yaklaşımı olabilir. Bekleyip göreceğiz.
Ben sizlere bunları aktarıyorum . Ama Washington da Ankara da çok etkili. Bu etki ve gücü yadırgamak ve yok saymak yanlış olur. Muhalefet partilerine bakın . Söylemlerine bakın. Pentagon ve Washington ile nasıl örtüştüğünü iyi göreceksiniz. Yeni partinin kurulma söylemlerinin Türkiye ve Rusya ilişkilerinin ivme kazandığı dönemde doğduğunu iyi göreceksiniz. Aslında hiçbir şey eskisi gibi değil. Ne Ankara eski Ankara ne de Washington – Ankara ilişkileri eskisi gibi.
Putin Vladivostok kentinde Türkiye üzerinden ABD ye aslında net mesajı yolladı. O yüzden batının liderliğinin sona erdiğini aslında deklare ediyordu. 1 asır önce olanlar bugün tekrar harekete başladı.1979 yılında yeni dünya düzeni için masaya oturanlar bugün planlarını iyi organize ediyorlar. Taraflar oluştu. Yeni dünya düzeni kurulurken tabi ki sessiz bir genleşme olmayacak . Etrafınıza bakın neler oluyor.Hong Kong da neler oluyor. Paris te neler oluyor. Doğu Akdeniz de neler oluyor ? Hepsini iyi okuyun. Gelişmeleri derinlemesine takip edin derim.

Bu haber 1344 defa okunmuştur

:

:

:

: