“TURİZMİ DAHA İLERİ NOKTALARA TAŞIYACAĞIZ”

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Türkiye ile birlikte Kuzey Kıbrıs için ulaşım ve tanıtım politikası oluşturulması, Kuzey Kıbrıs destinasyonunun markalaştırılması için iş birliği içerisinde hareket edeceklerini açıkladı.
Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Türkiye ile birlikte Kuzey Kıbrıs için ulaşım ve tanıtım politikası oluşturulması, Kuzey Kıbrıs destinasyonunun markalaştırılması için iş birliği içerisinde hareket edeceklerini açıkladı.

Bakan Üstel, Ankara ziyaretinde; yabancı turist sayısının artırılması için Türkiye’nin güçlü destek vermesi, Uzakdoğu ve Asya bölgesinden gelen turistlere Türkiye’nin verdiği tek girişlik vizenin KKTC için de geçerli olması ve bu sayede turistlerin KKTC’yi de ziyaret edebilmesinin sağlanması yönünde karar aldıklarını kaydetti.
Bakan Üstel, Türkiye’de tarihi yerlere girmek için uygulanan Müze Kart sisteminden artık KKTC vatandaşlarının da faydalanabileceğini açıkladı.

Üstel, iki ülke arasında uçak bilet fiyatlarına uygulanan vergilerin düşürülerek, biletlerin makul seviyelere gelmesi, THY’nin Ercan çıkışlı Avrupa ülkelerine gidiş-gelişinin sağlanması yönünde de karar aldıklarını kaydetti.

Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile yaptığı görüşmeleri değerlendirdi.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, ülke turizminde son bir yıldır bazı gerilemeler yaşandığını, bunun bir kaç nedeni olduğunu belirterek, amaçlarının bu gerilemenin önüne geçerek ülke turizmini daha ileri noktalara taşımak olduğunu söyledi.

Göreve geldikleri günden itibaren TC Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un desteğini doğrudan hissettiklerini ifade eden Üstel, Ersoy’un KKTC’ye yapmış olduğu ziyaretin de bunun bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Üstel, ülke turizmi ve ülke ekonomisinin rahatlaması açısından gerçekleştirdikleri görüşmede olumlu kararlar aldıklarını belirtti.

Üstel, görüşmede, Kuzey Kıbrıs için ulaşım ve tanıtım politikası oluşturulması, Kuzey Kıbrıs destinasyonu için tanıtıma ağırlık verilerek markalaştırılması, Türkiye Turizm Tanıtım Ajansı içerisine KKTC’nin de dahil edilmesi, 2023 Turizm Strateji Planı’nın oluşturulması, üçüncü dünya ülkelerinden gelen turistlere uygulanan tek girişlik vizenin KKTC sınırları içerisinde de geçerli olması, yabancı turist sayısının artırılması, Türkiye ile birlikte road show ve tanıtım etkinlikleri oluşturulması, Türkiye pazarından daha fazla turist alınması, iki ülke arasında bilet fiyatlarına uygulanan vergilerin düşürülerek, biletlerin makul seviyelere gelmesi, THY’nin Ercan çıkışlı Avrupa ülkelerine gidiş-gelişinin sağlanması ve Türkiye’de tarihi yerlere girmek için uygulanan Müze Kart sisteminden KKTC vatandaşlarının da aynı şekilde faydalanması gibi bir çok konuda mutabakata varıldığını kaydetti.
Bu haber 395 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER