“KÖKLERIMIZDEN KOPMAMAK SON DERECE ÖNEMLI”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı’yla Değirmenlik Belediyesi ile Kalavaç Muhtarlığı’nın birlikte düzenlediği 8. Kalavaç Kültür Festivali’nin açılışına katıldı. Burada yaptığı konuşmada, halkların kültürleri ile var olduğunu dile getiren Akıncı, “Kültürümüzü yaşatmamız, geleceğe emin adımlarla ilerlememizi sağlar.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı’yla Değirmenlik Belediyesi ile Kalavaç Muhtarlığı’nın birlikte düzenlediği 8. Kalavaç Kültür Festivali’nin açılışına katıldı. Burada yaptığı konuşmada, halkların kültürleri ile var olduğunu dile getiren Akıncı, “Kültürümüzü yaşatmamız, geleceğe emin adımlarla ilerlememizi sağlar. Köklerimizi unutmamamız, geleneklerimizden kopmamamız son derece önemlidir. Kalavaç, bu güzel örneklerden biridir. Ne iyi ki varsınız ve bu kültürümüzü yaşatıyorsunuz” diye konuştu.

Bir ülkeye gidildiğinde o ülke hakkında ilk izlenim edinilen yerin havaalanı olduğunu belirten Akıncı, Değirmenlik Belediye sınırlarındaki Ercan Havalanının yeni terminal binasının bir an önce tamamlanmasını beklediklerini, her işin zamanında tamamlanmasının önemli olduğunu söyledi.

Refüjlerin ve yol kenarlarının otlarla büründüğü çirkinlikler yerine, çiçeklerle bezenmiş yollarda ilerlenilen bir beldeye gidildiğinde, o yerin medeniyeti hakkında ilk anda güzel duygulara sahip olunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, yol boyundaki düzenlemelere değinerek, şöyle konuştu:

“Değirmenlik Belediye Başkanı Karavezirler’in yaratmakta olduğu bu güzelliğin son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Şimdi Lefkoşa-Mağusa yolunun en azından bir bölümünün, gelirken de gözlemledik, çok güzel olduğunu saptadık, bu güzellik Ercan’a kadar sürsün, daha da ileriye gitsin. Aslında bütün yollarımız, bütün beldelerimiz keşke böyle olsa. Ama en azından bir yerinden başladık.”

“GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRDİĞİMİZDE YAPAMAYACAĞIMIZ İŞ YOKTUR”

Yerel yönetim ve belediyeciliğin ilgi alanında olduğunu belirterek, 28 yaşında Lefkoşa Belediye Başkanı olduğunu ve 42 yaşına kadar bu görevi yürüttüğünü hatırlatan Akıncı, belediyenin muhtarlıklarla, merkezi hükümetle, halkla, sivil toplum örgütleriyle ve bölgesindeki askeri makamlarla yürüteceği işbirliğinin son derece önemli olduğunu söyledi.
Bu haber 154 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER