GENEL SAĞLIK SİGORTASI REFORM NİTELİĞİNDE

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu ADA TV’de Erçin Şahmaran’ın sunduğu Gündeme Bakış programına katılarak ülke gündemi ve çalışma hayatı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu ADA TV’de Erçin Şahmaran’ın sunduğu Gündeme Bakış programına katılarak ülke gündemi ve çalışma hayatı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hedeflenen 9 noktaya 100 günde geldiklerini söyleyen Sucuoğlu Genel Sağlık Sigortası ilgili çalışmayı bitirmek üzere olduklarını belirterek, Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı’nın ülkedeki son 20 yılın en önemli yasa tasarısı olduğunu vurguladı. Genel Sağlık Sigortası Yasası’nı ‘reform’ olarak niteleyen Sucuoğlu vatandaşın sağlık hizmetlerine en kolay ve hızlı şekilde ulaşabileceğini kaydetti.

Gecikmeden kaynaklı eleştileri yanıtlayan Sucuoğlu yaz aylarında mesai yaparak Genel Sağlık Sigortası ve İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası tüzüklerini hazırladıkları söyleyerek Ekim ayında açılacak olan meclise yasa tasarılarının sunulacağının altını çizdi.

“İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı altında 3 ayrı tüzük çıkardık. Bana göre bu bir devrimdir. Özellikle inşaat sektöründe bir devrim olacaktır. Bunun için 6 aylık bir geçiş süresi verdik çünkü hemen olacak şey değil; örneğin inşaatlar görüp gıpta ettğimiz Avrupa standartlarına ulaşacak. “

Sucuoğlu inşaatlar başlamadan kimin hangi görevde olduğunun tesbit edileceğini, cezai yaptırımların ne olacağının net şekilde belirtilmiş olacağını vurguladı. İnşaat kazaları sonucu hayatını kaybeden işçilerin olduğunu bunun sonucu olarak inşaatı yapanın yani iş sahibinin sorumlu tutulup cezaevine gönderildiğini ifade eden Sucuoğlu sorumlulukların artık ayrı ayrı katagorize edileceğini belirtti.

“İş sağlığı ve güvenliği anlamında İnşaat ve İş Sağlığı olarak ikiye böldük. Böylelikle olası inşaat kazalarını en aza indirmeyi hedefliyoruz. Örneğin zor bir inşaatsa, yüksek bir inşaat yapılacaksa işçilere en az 5 saatlik bir eğitim verilecek daha sonra inşaat başlayacak. Normal düz inşaatlarda 2 saat eğitim verilecek ve bu eğitim da denetlenecek. 6 ay sonra bunun sonuçlarını göreceğiz, standart dışı görüntüler ortadan kalkacak. Kalkmadı! inşaat duracak. Mühürlenecek.”

İnşaatla ilgili bütün verilerin bilgisayar ortamına taşınacağını belirten Bakan Sucuoğlu sektörle ilgili tüm kişilerin ne gibi çalışmalar yaptığının da kayıt altına alınacağını vurguladı.

Sosyal Sigorta Dairesi’nde prim yatırmak , işverinin işçi kaydı yapmak için sırada bekleme durumunun ortadan kalkacağını vurgulayan Sucuoğlu her şeyin elektronik ortama aktarılması ile zaman kaybının da önüne geçileceğinin altını çizdi.

“Engelli vatandaşlarımız için bir tüzük çıkarttık. 48 ay yani 4 yıl engelli bir vatandaşımızı çalıştıran bir işveren ihtiyaç sandığı ve sosyal sigortasını bakanlık olarak biz karşılıyoruz. Asgari ücretin %80’nini de bakanlığımız verecek.“

2008 yılından bugüne devlette tek bir engelli istihdamı yapılmadığını belirten Bakan Sucuoğlu önümüzdeki günlerde bu istihdamların yapılacağını kaydetti. Kaynak sıkıntılarının olmadığına değinen Sucuoğlu Başbakan Ersin Tatar’ında gerekli desteği verdiğini söyledi.

“Şu an için devlette istihdam anlamında 100 polis ve sivil memur alınma durumu var, öğretmenlerin yoğun sınavları, yerleştirilmesi var, arkasından diğer dairelerin de ihtiyaçları gündeme gelecek. Bu arada engelli vatandaşlarımız da gidip müracaat edebilecek ve alınacak.”

Koruyucu Ailelere yapılan yardımı asgari ücrete bağladıklarını söyleyen Sucuoğlu asgari ücret yükseldikçe Koruyucu Ailelerin devletten alacağı pay da yükselecek dedi. Engelsiz Yaşam Evi ikinci etap projesinin ihalesi bittikten sonra 2020 yılında tamamlanmasının hedeflendiğini belirten Bakan Sucuoğlu engelli vatandaşlarımızın yararlanacağı dünya çapında bir kompleks olacağını vurguladı.

Lapta Huzurevi’nin durumuna değinen Sucuoğlu hayırsever vatandaşlarla işbirliği yaparak Lapta Huzurevi’ndaki sorunları gidermek için çalıştıklarını söyledi.


AF YASASI

“Artık sektörler arası geçiş yani dikey geçiş olayını durduruyoruz. En çok sıkıntı yaşadığımız iki sektör var. Gelip kaçan; birisi hayvancılık diğeri çiftçilik. İşveren de bu konuda sıkıntı yaşıyor. Çünkü işveren teminat yatırıyor. Bir süre sonra gelen işçi daha hafif bir işe kaçıyor. Her yıl böylelikle kayıt dışına düşen özellikle üçüncü dünya ülkesinden gelen işçi arkadaşlar var. Dolayısıyla bir sektörden farklı bir sektöre geçecekse önce ülkesine dönecek, ülkesinde 6 ay kalacak, daha sonra istediği sektör için baştan müracaat edecek. Yatay geçiş yapacaksa yani aynı sektör içinde geçiş yapacaksa işverenin onayıyla geçiş yapılabilecek. “

Af Yasası’nın çıkmasıyla beraber üçüncü ülkeden gelen işçilerin gelişinin yasaklanacağını belirten Sucuoğlu istisnai durumlar dışında üçüncü ülkelerden işçi gelişinin durdurulacağını söyledi. Sucuoğlu “ 7000-8000 civarı bir kayıt dışılık var. Bunları kayıt altına almak için önce kaynağı durduracağız.” dedi.

Üçüncü dünya ülkelerinden işçi getiren aracıların olduğunu bu aracıların işçilerin sırtından paralar kazandığının da altını çizen Sucuoğlu affın bir işe yaraması için genelgeler ve tüzüklerle sıkı bir denetim uygulanacağını söyledi.

İçişleri Bakanlığı’nın muhacerette yapacağı değişikliklerle bu planlamaya katkıda bulunacaklarını söyleyen Sucuoğlu bundan sonra kontrol edilebilir bir sistemin oturtulacağını sözlerine ekledi.

Bu haber 153 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER