Petrol fiyatları üzerinden oyun kurgulanıyor

Suudi arabistan’ın en büyük petrol firması ve dünyada sayılı firmalardan olan Aramco hakkında sizlere yazılar yazmıştım. Bunlar hakkında kendi fikirlerimi sizlere aylar öncesinde yazmıştım. Tüm dünyada basınına Suudi Arabistan petrol kuyularının vurulduğu haberi düştü. Evet haber doğruydu. Saldırı gerçekleşti. Yemen ile Suudi Arabistan arasındaki gerilimde aktörlerden olan ''Husilerin'' ise kuyuları vurduğunu deklare etmesi ile tansiyon yükselmiş durumda.

Suudi arabistan’ın en büyük petrol firması ve dünyada sayılı firmalardan olan Aramco hakkında sizlere yazılar yazmıştım. Bunlar hakkında kendi fikirlerimi sizlere aylar öncesinde yazmıştım. Tüm dünyada basınına Suudi Arabistan petrol kuyularının vurulduğu haberi düştü. Evet haber doğruydu. Saldırı gerçekleşti. Yemen ile Suudi Arabistan arasındaki gerilimde aktörlerden olan ''Husilerin'' ise kuyuları vurduğunu deklare etmesi ile tansiyon yükselmiş durumda.
Husilerden gelen açıklamalara bakıldığında saldırıların devam edeceği yönünde açıklamalar uluslararası basına düşmüş durumda. Suudi Arabistan petrol üretimini süreli olarak durdurma kararı aldı. İşte bu karar sonrasında da tüm ülkelerde petrol fiyatlarına %12-15 civarında zam geldi. Brent petrol fiyatları 60-62 usd arasında seyrederken şu an konuşulan rakamların 100 usd ye doğru gideceği hakkında spekülasyonlar başladı.
Yemen’de bulunan husiler aslında İran destekli. Fakat bir kısmı da Pentagon tarafından yönetilmektedir. Fakat burada dikkat etmemiz gereken bunu İran’ın desteklediği kanat mı yaptı olayı yoksa ABD tarafından kurgulanan bir oyun mu olduğu sorusu çok önemli. Husilerin sözcüsü Yahsa Seri saldırıyı gerçekleştirdikleri beyan etti. İşte bu noktada benim kafamda bu sorular belirdi...
Hatırlayın İran üzerinden ABD büyük bir savaşı plandığını sizlere aktarmıştım. ABD bölgede bir savaş çıkarmak istemekte. Bunu Türkiye üzerinden şu an için yapamayacağından İran tarafından yapacağı varsayımını sizlere aktarmıştım. Bu bir varsayım. Olabilir olmaz göreceğiz...
Husiler saldırıyı ARAMCO’nun petrol tesislerine yaptı. Saldırı ise drone ile yapıldı. Saldırı yapılan yer Yemen ile arasında 800 ile 1000 km mesafede. Bu saldırılarda kullanılan drone nasıl bu mesafede uçtu? Bu mesafede uçacak drone teknolojisi henüz Husilerde yok. Ayrıca bu saldırılar yapılmadan önce Suudi Arabistan’da bulunan ABD üslerinden bu konu hakkında hiç mi Suudi Arabistan’a istihbarat akmadı? Uçan kuştan haberi olan ABD’nin neden bu saldırıdan haberi olmadı? 11 Eylül benzeri bir senaryo ortaya konuluyor. Tekrar bir plan ortaya atılacak belli oldu. Her ülkenin kendi radarları var . Havada uçan bütün cisimler fark ediliyor. Sadece hava mı ? Hayır denizler de kara da her yer de .... Kısacası ortada bir plan var.
Bana göre ABD burada petrol fiyatlarını yükselterek Çin’i köşeye sıkıştırmak istemektedir. Çünkü ABD Çin’i uluslar arası ticaret alanında petrol konusunda markaja almak istemektedir. Bu bakımdan Venezuela gibi ülkeleri de kontrole almak istemiştir. İşte Suudi Arabistan ile Çin arasında olan ticareti de sizlere yazdım. ABD bugün bu hamleyi yaparak Çin mallarının maliyetini artırarak uluslararası piyasalarda büyük darbe vurdu. Zekice ve iyi düşünülmüş bir durum. ABD hiç durmadan Çin Halk Cumhuriyeti’ni köşeye sıkıştırmak istemektedir. Vergileri koyması, Huwaei hakkında alınan kararlar. İttifak ettiği ülkelere karşı tutulmuş tavır ve son olarak bu hamle... Ayrıca bu hamle ile İran saldırıdan meshul tutularak ihale İran üzerine bırakılacak. Plan büyük ....
Gerçekten olayları iyi anlayın .. Ben size resmi çizmeye çalışıyorum. Durumun nereye doğru gideceğini de siz düşünün.
Çin ve İran etki altına alınırken , Rusya’daki sessizlik ve Kremlin’den yapılmış bir açıklamanın olmaması da beni düşündürdü. Rusya’da petrol üreten bir üretici. Haliyle İran’a karşı koyulan ambargolar, sonrasında Rusya bu alanda etkisi büyümüştü. Son bu hamleyle de Rusya daha da kazançlı çıkmışa benziyor. İran ile müttefik gibi gözüken Rusya asla müttefik olmadı olamaz da. Rusya’nın dış politikasının tabiatında böyle bir kavram yok. Onlar için ülke çıkarları her şeyin önünde. Kısacası bölgedeki karmaşa aslında Rusya’yı öne itiyordu. S400 konusundan sonra f35 konusunda Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayamaması sonrasında gözler Rusya’ya çevrilmişti. Size şimdi soruyorum burada kim kazanıyor?
Bu kadar sahnede sahte oyun varken Türkiye’nin içeride yek vücut olması gerekmez mi? Ama bizde belli başlı söylemlerle bizleri ayrıştırmak isteyenler içeriden de gücümüzü bitirmek istemektedir. Hemen güneyimizde dünyanın 2 büyük devleti var. Bunların olduğu bölgede bizlerin daha da dik durması gerekmez mi? O yüzden olaylara at gözlüğü ile bakanlara söz söylemiyorum. Gün birlik günü. Geleceğimiz bu günlerden geçiyor.

Bu haber 1337 defa okunmuştur

:

:

:

: