Neler olup bitiyor..

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodulides’in 'Türkiye ile KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Mustafa Akıncı arasında görüş ayrılığı' olduğu yönündeki sözlerine çok sert tepki gösterdi.
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodulides’in 'Türkiye ile KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Mustafa
Akıncı arasında görüş ayrılığı' olduğu yönündeki sözlerine çok sert tepki gösterdi. Çavuşoğlu, “Biz Akıncı ile yakın işbirliği içerisindeyiz. Nikos sınırı aşmasın dedi.
Peki neydi Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodulides’in iddiası?
Ankara’nın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı etki altına alarak çözüm sürecini baltaladığı.
Rum Sözcü Prodromu da bu yönde açıklamalarda bulunmuştu ve demişti ki, Lute’ın mekik diplomasisinin ilk 3 gününde anlaşmanın yakın olduğu ancak o gün Ankara’nın CB Akıncı’yı arayarak sürece müdahale ettiğini söylemişti..
Sözcü Prodromu, sonraki 3 günün boşuna geçtiğini, Türkiye’nin süreci sabote ettiğini iddia etmişti..
Peki gerçek ne?
Gerçek şu ki, şekillenecek bir çözüm sürecinde Kıbrıs Rum tarafı Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğini ve karar alma mekanizmalarında etkin katılımını kabul etmediği sürece Kıbrıs’ta bir çözüme uyanmak çok da mümkün değil.
Aynı şekilde “Garantörlük Antlaşmasının” mevcut şekliyle sürdürülmesi veyahut revize edilmemesi durumunda da benzeri bir olumsuzlukla karşı karşıya geleceğimiz aşikardır..
Peki durum nedir?
Referans şartlarında uzlaşma var mıdır?
Tüm bunların cevabını sanırım Kıbrıslı Türkler olarak bilmeye hakkımız var.
Zira Kıbrıslı Türkler olarak irade ortaya koyup yetki vererek görüşme masasına lider olarak gönderdiğimiz Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bizzat kendisidir..
Dolayısıyla burada Kıbrıslı Türkler olarak temsiliyetimiz Sayın Akıncı tarafından yapılmaktadır.
Bu nedenle süreç içinde nelerin yaşanıp yaşanmadığını, yapılan müzakerelerin ortaya koyduğumuz iradeye paralel bir anlayış içinde yürütülüp yürütülmediğini, bu süreçte sadece Garantör Türkiye ile değil diğer Garantörler İngiltere ve Yunanistan ile de nasıl bir diplomasi yürütüldüğünü Cumhurbaşkanı Akıncı’nın sadece mecliste temsil edilen siyasi partilere değil toplumun geneline izah etme gibi bir yükümlülüğü vardır..Bu haber 707 defa okunmuştur

:

:

:

: