Benden söylemesi

Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı çalışmaları ta başından beri yanlışlarla devam ediyor. Bu yanlışa imzasını atan mevki de İçişleri Bakanlığı, neden diyeceksiniz?

Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı çalışmaları ta başından beri yanlışlarla devam ediyor. Bu yanlışa imzasını atan mevki de İçişleri Bakanlığı, neden diyeceksiniz?
İlk önce bilimsel bir plan ve geleceğe yönelik projeler hazırlıyorsanız, bakacağınız, ilham alacağınız veya yörüngesine oturtacağınız şey için önce elinzde ne var ona bakarsınız. Yani uzun ve zor bir yolculuğa çıkmadan önce hangi araçla, ne kadar yakıtla, ne kadar zamanda bu yolculuğu tamamlamak için elinizde bir veri olması lazım ki, tedbir alasınız.
Bunu yaptı mı İçişleri Bakanlığı veya planları hazırlayan Şehircilik Dairesi!
Hiç sanmam, eğer bunu yapsaydı, bu kadar ses çıkmazdı bu planlar için.
Herkesin ortak düşüncesi bu, Mağusa-İskele ve Yeniboğaziçi İmar Planı yasaklamalar ve tahditlerle dolu. Adaletsizlikler ve eşitsizliklerle dolu bir taslağın getirisi eğer bu şekliyle imar planına dönüşürse bölgeden çok ve sert sesler çıkacak görülüyor.
Neden veri diyorum!
Bu plan taslağı hazırlanırken, bir kere üç belediye aynı kefeye kondu ve ilk hata orada yapıldı. Verilere hiç bakmadı, Şehircilik Dairesi’nde oturan beyefendi ve hanımefendiler. Neye mi baktılar, marjinal grupların, “bu ülke bizim biz yöneteceyik” söylemlerine kulak verdiler.
Mağusa yıllardır yapılan yanlışların kurbanı oldu, bu doğrudur ama bu saatten sonra fırsatçıların rantına bir kat daha yağ sürmek adaletsizliğe neden olmaz mı? Adam emekliliğini beklemiş, eski iki katlı evimi yıkayım da, emekli ikramiyem ile daha çok katlı bir inşaat projesine imza atayım derken yasaklanmış. Oysa bitişiğinde uyanık davranan müteahhit kapmış 10 katlı bina ruhsatını, “Ya Allah” diyerek yükselmiş. Yanındaki vatandaşa da, “yassah” sen de önce davranıp alsaydın iznini ne yapalım diyorlar. E adalet böyle işliyor demek ki!
Gelelim Yeniboğaziçi’ne, Belediye Başkanı Zurnacılar isyan ediyor, en çok mağdur edilen biziz diye. Bu plan böyle yürürlüğe girerse durma noktasına gelen ekonomi sürecini tamamlayacak, gençler işsiz, göçe zorlanacak ve belediye zarara uğrayacak diyor. Yeniboğaziçi’nin Mağusa ile hatta İskele ile çok farklılıkları olduğunu yineleyen Zurnacılar, bunun iyi değerlendirilerek bir plan yapılması gerektiğine vurgu yapıyor ısrarla.
Ha İskele Belediye Başkanı pek ses çıkarmıyor, neden mi?
Nedeni de şu, o bölgede her nedense inşaat firmaları ve onun sahipleri olan işadamları, çok önceden olacakların kokusunu aldıkları için önceden bölgede yapılacak 10 binlerce konutun onay ve vizelerini aldılar inşaatlarına başladılar bile. O bölgede bu kokuyu alan başta İsrailli inşaatçılar yanında 3-4 inşaat firması bölgeyi paylaştılar bile. E bunlardan gelecek inşaat ruhsat paraları da milyonlarca lirayı buluyor. Neden şikayet edip ortalığı bulandırsın Sadıkoğlu! Tuzu kuru, belediye kasası ruhsat paraları ile dolu, mağdur olan işadamlarının sesi ne kadar ilgilendiriyor Sadıkoğlu’nu onu bilmem ama burada büyük adalatsizlik olduğu kesin.
İşte baştan söylediğim gibi bu farklı 3 bölgeyi derinden etkileyecek imar planı, 3 farklı şekilde ele alınmalıydı. Elde edilecek veriler ışığında değerlendirilerek, bölgenin kalkınması ve ekonomisi 3-5 inşaat firmasının insafına bırakılmamalıydı, hukukçu İçişleri Bakanı Baybars bunu başından beri iyi analiz ederek, veriler ışığında hazırlasaydı, bu kadar haksızlık ve adaletsizlik ortaya çıkmayacaktı.
Dedim ya, veri çok önemlidir, eğer siz verilerle desteklenmeyen bir yola çıkıp sonuca ulaşmak isterseniz bu yolun sonunun kaos olacağını da bilmeniz gerekir.
Benden söylemesi...
Bu haber 8516 defa okunmuştur

:

:

:

: