İmar planındaki bilinmezlik !

Mağusa-İskele-yeniboğaziçi İmar Planı taslağına tepkiler devam ediyor. Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar’ın ardından şimdi de İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu çekincelerini ortaya koydu.

Mağusa-İskele-yeniboğaziçi İmar Planı taslağına tepkiler devam ediyor. Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar’ın ardından şimdi de İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu çekincelerini ortaya koydu.

Sadıkoğlu’nun üzerinde hassasiyetle durduğu en temel öge imar plan taslağındaki “yasakçı zihniyet” oldu. Yasakçı ve kapatma zihniyetine karşıyız diyen Sadıkoğlu, “Adaletli ve doğru bir imar planına” destek vermeye hazırız diye konuştu.
İskele’de şu anda sakin ve huzurlu bir ortam var bunu bozmaya kalkışmaya da kalkmayın diye uyardı yetkilileri. O huzurlu ortamın içerisinde iş barışı, inşaatlar ve yatırım alanlarından bahsetti kısaca Sadıkoğlu.

Mağusa ve Yeniboğaziçi belediyelerine nazaran konuya daha bilimsel ve gerçekçi gözle bakan İskele Belediyesi’nde ta başından beri imar planı ile ilgili çalışmaların yapıldığını, bu çalışmalar için deneyimli bir ekip kurarak ve beldeyi karış, karış tarıyarak çıkan verilerin bir kenara kaydedildiğini biliyoruz.

İşte yapılan bu çalışmaların, İçişlerine bağlı Şehircilik Dairesi’ne aktarılmasından sonra bu bilgiler ışığında iyi ve sağlıklı bir değerlendirmenin yapılacağına inanıyoruz. Umarız bu inancımızı, olası bir adaletsizlik ve haksızlık gölgelemez.

Şunun şurasında sadece üç ay kaldı, bu planın öngörüldüğü üzere yürürlüğe girmesi için tabi uzatılmazsa. En son 31 Aralık 2019 günü Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı’nın açıklanacağı söylenmişti.

Önümüzde kalan üç aylık süre içerisinde, ayrı farklılıklar gösteren ama üçünü de aynı kefeye koyarak hazırlanmak istenen bu imar planının ne kadar sağlıklı olacağı konusunda da endişelerim şahsen yüksek düzeyde. Neden mi diyeceksiniz?
Öncelikle bu Mağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar Planı’na yüksek oranda ideoloji karıştığını bal gibi biliyoruz. Marjinal grupların tamamen bilimsellikten ve ülke gerçeklerinden uzak oluşturdukları baskı ve dayatma adeta İçişleri Bakanını esir almış durumda.

Eğer bu plan, şu anda yürürlükte olan emirname ile paralel orantıda ve halka sunulan imar planı taslağındaki gibi aynen yayınlanırsa, bölgeden çok sert tepkiler gelecek. Bu kaçınılmaz bir yansıma olur zaten.

Mağusa Belediyesi’nden imar planı çalışmaları konusunda pek fazla bir ses gelmediğini de görüyoruz zira belediye kendi dertleri altında ezilerek yoluna devam ediyor malesef. Sorunları dağ gibi biriken Mağusa Belediyesi’ni çıkacak bir imar planı çok da etkilemeyecek, şehir zaten karmaşık bir imara teslim olmuş yıllardır.
Ancak İskele ve Yeniboğaziçi Belediyeleri için çıkacak imar planı çok şey ifade ediyor. Bölgenin kaderini değiştirecek bu imar planı, başkanların uyarıları dikkate alınmadan çıkarsa, bu plana karşı tepkiler pek de sessiz kalmayacak gibi görünüyor.
Bu plan marjinal grupların istediği gibi çıkar, bölgede öngörülen ekonomik kalkınmanın önünü keserse, bölge halkının buna tepkisi gecikmez, tabi belediye başkanları öncülüğünde.

Benim korkum, bu çok konuşulan, tartışılan imar planının İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın koltuğunu sallamasın ha. Ben şimdiden söylüyorum, Sayın Baybars’a çok büyük tepkiler var. Hatta birileri “bakan bildiğini okuyor, kimseyi takmıyor” diyerek siyasi anlamda hedef gösteriyor.
Haksız da değiller ama...
Bu haber 9773 defa okunmuştur

:

:

:

: