74. BM Genel Kurulu’na damga vuran konuşma

Bugünkü yazımızı Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanının 74. BM genel kurulunda söylediği sözlere ayırmak istiyorum . Dünyaya büyük Mesajlar veren Anavatan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı bütün dünyanın gündemine tekrar oturdu .

Bugünkü yazımızı Türkiye Cumhuriyeti cumhurbaşkanının 74. BM genel kurulunda söylediği sözlere ayırmak istiyorum . Dünyaya büyük Mesajlar veren Anavatan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı bütün dünyanın gündemine tekrar oturdu .

Sn Erdoğan neler dedi ? Sizlere kısa kısa aktarayım . Başkan Erdoğan evvela dünya da ki eşitsizliğe dikkat çekti . Deniz den ölü bedeni çıkarılan Suriyeli aylan bebek ile alakalı dünyaya büyük mesaj verdi . En çok gündeme gelen diğer konuda Filistin - İsrail konusunda oldu . İsrail in kurulduğu günden bu yana (1947 yılından ) topraklarını genişlettiğini , bu toprakların nereye kadar genişleteceğini dile getirmesi gerçekten her liderin dile getiremediği bir açıklama oldu . Sn Erdoğan mazlum Filistin halkının yanında olduğunu belirtti . İsrail devletinin sınırları neresidir? Bunlar dünyayı kana mı bulamak istiyor?' ifadelerini kullandı .Myanmar da yapılan katliamları dile getirdi . Cammu Keşmir sorununa da değinen Erdoğan, “Uluslararası toplumun hala yeterince ilgi göstermediği sorunlardan biri de 72 yıldır çözülemeyen Keşmir ihtilafıdır. Güney Asya’nın istikrarı ve refahı, Keşmir meselesinden ayrı düşünülemez. Keşmirlilerin, Pakistanlı ve Hintli komşularıyla birlikte güvenli bir geleceğe bakabilmeleri için buradaki sorunun çatışma değil, adalet ve hakkaniyet temelinde diyalogla çözümü şarttır” ifadelerini kullandı. Suriye de ki sorundan en çok etkilenen ülkenin Türkiye olduğunu buradan en çok mülteci alan ülkenin Türkiye olduğunu beyan etti . Türkiye nin güvenli bölge hakkında isteklerini salona aktardı. 40 milyar dolar civarı mültecilere harcanan paradan bahsedildi .

Dünyanın 5 den büyüktür ifadesini tekrar kullandı . Dünya da nükleer güce sahip olanların, olmayanların üzerinde tehdit ve cebir kullandığını ifade etti . Nükleer gücü ya kaldıralım ya da herkese nükleer gücü sağlayalım demeye getirdi lafı . Ya tam yasaklayalım ya da tam serbest bırakalım dedi . Dünya da ki açlık ve zenginlik durumuna değindi .

Ayrıca deaş ile Türkiye nin bağlantısı var diyenlere güzel bir mesaj yollandı . Deaş a karşı ilk mücadeleyi başlatan ve en büyük operasyonları yapanın Türkiye olduğu sn Erdoğan tarafından dünya liderlerine aktarıldı .

Türkiye nin Suriye nin geleceğinde oynadığı rol de liderlere aktarıldı . Sn Erdoğan Soçi mutabakatı ve istanbul zirvelerine dikkat çekerek Suriye için Rusya, İran ve Türkiye nin el ele vererek Suriye nin geleceğinin inşası İçin neler yaptığını aktardı . Başkan Erdoğan idlib den olabilecek 4 milyon civarında ki göç olabilme ihtimalinin nasıl kaldırılacağını salona aktardı .


Kıbrıs konusundan da salona fikirlerini aktaran sn Erdoğan şunları söyledi ;Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarını 'kazan kazan' anlayışıyla önemli bir işbirliği olarak görüyoruz. Enerji kaynaklarını birer sorun ve çatışma haline getirmeye çalışılıyor. Türk halkının ve Kıbrıs Türk halkının meşru haklarını korumaya devam edeceğiz. Akdeniz kritik bölgesi olan Libya'da da halkın özgür iradesine dayalı demokratik bir düzenin tesisi için gayret gösteriyoruz” dedi . Salı günü yazdığımız yazılarımıza paralel söylemleri içeren Erdoğan ın konuşmaları dünyaya gerçekten doğruları aktaran bir konuşma oldu .

İsrail hakkında sözlerinden sonra bugün de Türkiye nin Adana şehrinde bombalı saldırı oldu . Zamanla ve mekan açısından anlamlı ? Düşündüren bir olgu . Bakalım aktarılan Mesajlar yerini nasıl bulacak ? Hangi oluşumları harekete geçirecek ? Sn Erdoğan ın BM genel kurulunda aktardıkları aslında dünyaya büyük Mesajlar içeriyor . Dünyayı yerinden oynatacak sözleri her lider söylemez !

Bu haber 1313 defa okunmuştur

:

:

:

: