Barış Pınarı, Doğu Akdeniz

Türkiye’nin Fırat’ın Doğusuna operasyonun acilen yapılması gerektiğini sizlere kaç kez yazdım . Bunun Türkiye açısından İstiklal mücadelesi olduğunu beyan ettim . Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olası operasyon hakkında açıklamaları dünya gündemine oturdu . Pazartesi akşamı üzerinde Trump ın Twitter hesabı üzerinden paylaşımları da bizleri gerçekten ilgilendirmektedir .

Türkiye’nin Fırat’ın Doğusuna operasyonun acilen yapılması gerektiğini sizlere kaç kez yazdım . Bunun Türkiye açısından İstiklal mücadelesi olduğunu beyan ettim . Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın olası operasyon hakkında açıklamaları dünya gündemine oturdu . Pazartesi akşamı üzerinde Trump ın Twitter hesabı üzerinden paylaşımları da bizleri gerçekten ilgilendirmektedir .

Trump sayfasından neler söyledi ? Diye bir baktık inceledik . Trump'ın attığı retweetler arasında en dikkat çekeni ise Hudson Enstitüsü Kıdemli Orta Doğu uzmanlarından Michael Doran'ın mesajları oldu. Trump, Dorian'ın yaptığı 'Obama döneminde Kürtlerle değil, müttefikimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin can düşmanı olan PKK ile iş tuttuk. Bu politikayla Türk-PKK savaşının tohumlarını ekiyor, aynı zamanda Türkiye'yi Rusya'nın kollarına atıyorduk.' paylaşımını retweet etti. Burada eski dönemde yapılan hatalar dolasıyla ABD Türkiye ilişkilerinin seyrinin bozulduğunu anlatmak isteyen Trump bunu iç siyaset malzemesi olarak kullandığını da buradan okurlarımıza bildirmek istiyorum. ABD politikaların ne denli hatalarla dolu olduğunu bir ABD Başkanı resmen paylaşmış oldu . Teröristler ile iş tuttuklarını alenen kabul etmiş oldu . (PKK ile )


ABD başkanı Trump yapılacak müdahale durumunda ABD nin tarafsız kalacağının altını çizdi . Abd nin Suriye de kalmasının anlamsız olacağını , bunun yerine Türkiye İran Rusya ve Avrupa Nın buradan sorumlu olduğunu beyan etmesi aslında hedefe oturtulduğumuzun göstergesidir . Ayrıca ABD başkanı Trump işid karşısında %100 başarı sağladıklarını yazdı .


Trump, Türkiye'ye ilişkin yaptığı son paylaşımda, 'Daha önce güçlü bir şekilde ifade ettim, şimdi bir kez daha yinelemek için söylüyorum; Türkiye, benim derin ve eşsiz anlayışıma göre, sınırların dışında olduğunu düşündüğüm bir şey yaparsa, Türkiye'nin ekonomisini mahvederim ve yok ederim (Bunu daha önce yaptım).' ifadelerini kullanması da gerçekten son gelişmeler bakımından önemli . Bu açıklamalara paralel olarak doların seyrinin de yukarı seviyelere doğru çıktığına şahit olduk , oluyoruz . Doların 5.85 bandına kadar taşınması sürece doların nasıl tepki verdiğini bizlere göstermektedir . Doların operasyonlarla beraber yükseliş trendine devam edeceğini düşünüyorum . Ayrıca ABD başkanı Trump Türkiye ye olası müdahale De Türkiye çıkacak faturaların altını bu twitte de bizlere anlatmak istemiş . Lakin bu twitten sonra sanki söylediklerini unutmuş olacak ki Trump bir an da U dönüşü yaptı . Trump ın bu tavırlarına dünya alışkın . İlk değil son değil. ABD iç siyasetinde ki etki ve tepki ile bu manevraları yapan Trump ın PKK ile ABD nin daha önceleri işbirliği içinde olmalarını belirtmesi çok çok önemli .


Neyse dönelim Türkiye nin barış Pınar’ı operasyonunda ki amaçlarına ;


1) Türkiye sınır güvenliğini kontrol altına almak istiyor .
2) Suriyeli mülteciler /sığınmacıların dönüşünü sağlamak
3) burada hedef Kürt halkı değildir, hedef PKK/ YPG/SDG dir
4) Suriye’nin toprak bütünlüğü desteklenecek
5) deaş ile mücadeleye zarar verilmeyecek
6) Sivil halka zarar verilmeyecektir

İşte bu yukarı da söylediklerimiz barış Pınar’ı harekatının temel argümanları olacaktır .

Doğu Akdeniz’de ki Son Gelişmeler ;

Barış Pınar’ı tatbikatı kadar önemli olan Doğu Akdeniz de ki hidrokarbon yataklarında ki aramalarımıza yavuz sondaj gemisi bugün ya da başlayacak . İlk matkap vurulacak . Bugüne kadar karşımıza kim çıkarsa çıksın kararlılığımızdan asla vazgeçmedik . Türkiye olarak temel paradigmalarımızı söz de müttefiklerimize iletmemize rağmen Suriye’nin Güney’inde oyalandık . Doğu Akdeniz de ki gelişmelerinde Suriye de ki gelişmelerden farklı görmek yanlıştır . KKTC ve Türkiye nin haklarını gasp edenlere en iyi tokat ilk matkabın çalışmaya başlaması olacaktır . Her fırsatta Türkiye yi tehdit eden Rum yönetimi şunu unutmasın; ellerinden ne geliyorsa ardına koymasın ... Türkiye KKTC ile beraber uluslararası Hukuktan doğan haklarını korumaya kararlı.

Yunan ı Korku Saldı

Yunanistan da veteranos adlı sitede yer alan haberde, “Yunanistan’ın ABD’nin kendisini koruduğuna inandığı bir dönemde, ABD’nin Türklerin Suriye’yi işgaline yeşil ışık yaktığı, bu kapsamda Türklerin daha sonraki hareketlerinin de dikkatle gözlenmesi gerektiği” vurgulandı. Meis bölgesindeki Kıta sahanlığını ele geçirmek için her türlü hareketi göze alabileceğini yazan Yunan basını, ABD’nin YPG/PKK’yı harekat arifesinde yalnız bıraktığını da vurgulayarak “Yunanistan ABD’nin garantisine çok fazla güvenmesin. Çünkü ABD’nin kendi ajandası var” yorumu yapması Yunanistan’ı da korku ittiğini ortaya koymuştur . Türkiye olarak kimsenin toprağında asla gözümüz olmamıştır . Lakin haklarımızın gaspına, ulusal çıkarlarımıza, kırmızı çiZgilerimizin yok sayıldığı olgularda ise tavrımız farklıdır . Bunu Fırat’ın Doğusunda görüyoruz . Doğu Akdeniz de görüyoruz .


Türkiye harekat öncesi uluslararası aktörlerin de desteğini alarak harekata başlayacak . Böylelikle ileri de karşısına çıkacak uluslararası baskının da önüne geçip , meşru bir harekatın da temellerini atmış olacaktır .

Bu haber 1446 defa okunmuştur

:

:

:

: