“KAÇAK SAYISI 8-9 BİN CİVARINDA”

Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Dr. Sayın Faiz Sucuoğlu ADA TV’de yayınlanan “Günaydın Ada” programına katılarak Haluk Doğandor’un sorunlarnı yanıtladı.
Gizem İŞERİ

Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Dr. Sayın Faiz Sucuoğlu ADA TV’de yayınlanan “Günaydın Ada” programına katılarak Haluk Doğandor’un sorunlarnı yanıtladı.

%20,44 TEORİK OLARAK KAÇAK VAR DEDİNİZ. %10 CİVARINDA TESPİT EDİLEMEYEN KAÇAK VAR. YANİ %30 DİYORSUNUZ PEKİ SİZİN BAKANLIK SÜRESİNCE KOYDUĞUNUZ HEDEFLER VAR MI?

800’e yakın yakalanan ve deport edilen var rekor sayıdadır polisle birlikte bizim hedefimiz hem müdürümüzden aldığımız rakam artı olarak da bu işin içerisinde bizden çok daha tecrübeli olan büyüklerimiz var onlardan aldığımız rakam şu anda gezen rakam şu anda 8000-9000 arasındadır biz bunların 7000 civarında kayıt altına alabilirsek büyük bir başarıdır. Bunu da çok net söyleyeyim süre bittikten sonra çok daha sıklaşacak denetimler ve yani gerçi şu anda da hiçbir şekilde kimsenin gözünün yaşına bakılmıyor hatta eleştiri de alabiliyoruz ama mecburuz yani artık bir yerde ya bu işi temizleyeceğiz ya temizleyeceğiz başka çaresi yoktur. Çünkü kayıt dışı insanlar bırakın kendilerinin para konusunda gelirinin çok düşük olması insanca yaşam konusunda da ciddi sıkıntılar var yani olayın bir de insani boyutu var yani biz burada efendim işte biz asgari ücret alacağız dolayısıyla işte 20 milyon 30 milyon devlete bir katkı derler hayır katiyen orasında değiliz işin. Esas bizim istediğimiz konu gerçekten Bir insanlık ayıbına dönen bu yedi 8000 veya 8500 tam olarak rakamda bilmiyor ama bu insanların yarı aç ve denetimlerden korktukları için başka yerlerde kalan ve çalıştıkları yerde örneğin günlük 200 TL alması gerekirken 50 TL alan çünkü suistimal ediliyor kayıt dışı olduğu için yani bu insanlarda yaşarlar bu ülkede ama yaşamazlar hiçbir hizmet alamazlar ne hastaneden de başka bir yerden dolayısıyla bu aynı zamanda insanlık trajedisidir diye kabul ediyorum mümkün mertebe bu insanları kayıt altına almak suretiyle hiç olmazsa daha insanca bir hizmet alma beş yaşamı hedefliyoruz. Yazılıda görsel basında da yardım isteyeceğiz ve bir an evvel bu insanların ki çoğu biliyor şu anda bekliyor bilgilendirip işverenlere yatırım yapacak inşallah hedeflediğimiz aşağı yukarı yani 7000-8000 arası bir rakamdır.

İNŞAAT KONUSU

Yüksek inşaatlarda, tehlikeli inşaata Başlamadan önce iş sağlığı ve güvenliği uzmanları tarafından 16.00 ila 17.00 saatleri arasında ders verilecektir. Basit inşaatlarda ise 13.00 ila 14.00 ders verilecektir ve bu bize bildirilecektir. Onay alındıktan sonra da inşaata izin verilecektir.

YENİ TÜZÜK VE DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

Bana göre oldukça önemli engelli vatandaşlarımız için bundan üç hafta önce çıkardığımız özel sektörde teşvik anlamında hatta bazı arkadaşlar tarafından da yanlış anlaşıldı işte bunu siz özel sektöre yönlendiriyorsunuz demek ki devlete alamayacaksınız dediler katiyen öyle bir şey yoktur. Engelli vatandaşlarımız için şöyle bir tüzük çıkardık eğer bir işveren engelli bir vatandaşımızı işi alıyorsa 48 ay ihtiyat sandığı ve sosyal sigortasını Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı’na ödüyor ve ortalama asgari ücretin %80’nini veriyor. Thalassemi hastaları engellidir, kolundan engeli vardır bu insanlar engelli adı altında bu kategoriye giren vatandaşlarımız var ki on tane engelsizi cebinden çıkarır. İlgi yönünden beceri yönünden cebinden çıkarır. Dolayısıyla yani her engelli doğum sendromu değildir, her engelli mental bir gerilik değildir, bunun yanında 5601 tane engelli vatandaşımız vardır Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde. Bunların içerisinde üniversite mezunları vardır, lise mezunları vardır, mastır yapan vardır, doktora yapan vardır ve gerçekten bilgisayar donanımı anlamında yazılım anlamında ciddi potansiyeli olan arkadaşlarımız vardır.

TURİZM BAKANI İLE GİRİŞİMLERİNİZ OLACAK MI?

Şu anda turizm sektöründe çalışan sayısı yaklaşık 16.970 civarıdır zaman zaman bu biraz düşer biraz yükselir ama ortalama olarak bu sayıdadır ve ciddi bir rakamdır. Bizim şu anda işsizlik oranımız %6,8 ‘ dır. Buda 9000 ila 10.000 insana tekabül eder. Gençlerde işsizlik oranı %22’dir. Ülke genelinde %6,8’dir.

Otel işletmecileri ile konuşuyorsunuz ve diyorlar ki bize yerli çalışan gelmesi her yönüyle avantajdır. Bir kere lojmana ihtiyaç yok, çalışma izni, oturma izni, bu gibi şeylere ihtiyaç yoktur. Turist geldiği zaman kendine hizmet eden kişiyi yerli olmasını tercih eder çünkü sohbet eder oturduğu belgeyle ve ülkeyle ilgili SORULAR sorar bu konularda ciddi bir sıkıntımız var fakat iki taraftan da kaynaklanan ve bir türlü çözülemeyen sıkıntılar var şimdi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı belli mevkiler dışında belli görevler dışındaki görevleri kabul etmiyor.

Bu haber 195 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER