“Hocanın dediğini yap yaptığını yapma”

Adalet, eşitlik ve temiz toplum Yıllar önce hatırlıyorum, sayın Özersay “Temiz Toplum Hareketi” adıyla “Toparlanıyoruz” diyerek sahne almıştı, Kuzey Kıbrıs Türk toplumu içerisinde.

Adalet, eşitlik ve temiz toplum
Yıllar önce hatırlıyorum, sayın Özersay “Temiz Toplum Hareketi” adıyla “Toparlanıyoruz” diyerek sahne almıştı, Kuzey Kıbrıs Türk toplumu içerisinde.
Bayağı da ilgi toplamış, halkın susayan ve kanayan yarası olan adalet ve eşitlk kavramları oldukça puan kazandırmıştı Özersay ve arkadaşlarına...
Ne diyordu Özersay: “Ülkede yapılmış ve halen yapılmakta olan çok yanlış haksız ve eşitlikten uzak ayrıcalıklı uygulamalar var, bunlar halkı rahatsız ediyor” diye konuşuyordu, toplantılarda ve hızlıca toparlanıyorlardı!
Güzel başlayan bir hareket devam ederken Sayın Özersay en büyük hayali olan Cumhurbaşkanlığına aday oldu seçimlere girdi ve kaybetti. Bu onun ilk denemesiydi.
Aslında Özersay bir yanlış yapmıştı, halka hitaben Temiz Toplum Hareketi (Toparlanıyoruz) asla partileşmeyecek demişti. Ancak bu sözünü tutamadı ve Toparlanıyoruz Hareketi bir süre sonra “Halkın Partisi” olarak çıktı karşımıza ve ilk seçimlerde Cumhuriyet Meclisi’ne 9 milletvekili sokarak siyasi hayatımıza girdi.
Neydi temel ilkeleri Sayın Özersay ve Halkın Partisi’nin?
“Hesap soracağız”
“Adalet arayacağız”
“Şeffaf olacağız”
“Herkese eşit davranacağız”
Peki sırası gelmişken soralım bakalım Sayın Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı ve Halkın Partisi Genel Başkanı Özersay’a!
İlk hükümet olduğunuz dörtlü koalisyon hükümeti zamanında partinizin hukukçu milletvekili ve İçişleri Bakanı olan Ayşegül Baybars’ın filizlerini yeşerttiği adaletsiz ve ayrımcılık yaratan, bazı firmalara peşkeş çeker gibi bazı firmalara da önüne engel koyar gibi çıkardığı İskele-Yeniboğaziçi-Mağusa Emirnamesi ve ardından çıkacak imar planı ile ilgili adaletsiz ve ayrımcılık yaratan “projesinden” haberiniz var mı?
Bölgede huzursuzluk yaratan ve çıktığı anda bölge halkının ekonomisinden, ülkenin turizm yatırımlarına kadar derinden etkileyecek bu adaletsiz imar planı hakkında ne kadar bilginiz var Sayın Özersay?
Siz ilk denemesini yaptığınız Cumhurbaşkanlığına tekrar aday olmaya niyetlendiğinizi biliyoruz.
Diyelim ki seçildiniz ve Rumlarla görüşmeye başladınız. Rumlara eşitlik ve adalet söylemlerini hatırlatarak duruşunuzu netleştireceksiniz. Peki ya Rumlar size sorarsa, “Ey Özersay sen hükümet olduğun zamanlarda kendi vatandaşına bu eşitlik ve adalet payelerini verdin mi?
Vatandaşların arasında ayrımcılık yaptın mı?
Diye sormazlar mı!
Sizin hukukçu İçişleri Bakanınızın yaptığı adalet ve eşitlikten uzak, yerli yatırımcısına engel koyup İsrailli firmaya ayrıcalık tanıyıp vatandaşlarını zor duruma sokarak adalet ve eşitlik kavramlarından ne derece uzaklaştığını sormazlar mı adama ey Özersay!
Siz eşitlikten bahsederken, adaletten bahsederken kabine üyeniz ve partinizin bir bakanının yaptığı yanlışlardan ve marjinal gurupların tesiriyle bölgede yarattığı hzursuzluktan ne derece haberiniz var Sayın Halkın Partisi Genel Başkanı ve Temiz Toplum Hareketi kurucusu Sayın Özersay!
Bir Atatsözü vardır toplumda, oldukça da kabul gören; “Hocanın dediğini yap ta yaptığını yapma”
Aynı zamanda siz yıllarca hocalık yaptınız üniversitelerde.
Yoksa bizler de, toplumda sizin sözlerinizi tutup yaptığınız icraatları örnek almayalım, yani ‘hocanın dediğini yapalım ama yaptığını yapmayalım’ değil mi Sayın Özersay?
Üstelik İçişleri Bakanınız bir hukukçu, o adalet dağıtan, herkese eşit hak sağlayan amblemi de gözleri kapalı elinde terazi taşıyan bir heykel.
Biz galiba sizlerin dediğinize itibar edeceğiz ama yaptığınız adaletsiz ve eşitlikten uzak icraatlara itibar etmeyeceğiz.
Yine hoca sözlerinde haklı çıktı.
Halkın Partisi’nin sözlerine bak ama yaptıklarına asla!
Durum bundan ibaret, tüm gerçekliğiyle ve size tekrar Cumhurbaşkanlığı adaylığınızda iyi şanslar!
Sayın Temiz Toplum Hareketi Kurucusu sıfatıyla
Sayın Özersay...
Bu haber 3272 defa okunmuştur

:

:

:

: